Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum verifici un notar?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
ionutgrig

ionutgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2006
Buna ziua,
Am rugamintea sa imi sugerati cum ati proceda voi in situatia in care ar trebui sa alegeti un notar la care sa apelati pentru intermedierea unei achizitii imobiliare (cumpararea unui teren)? Cum ati verifica daca acel notar isi desfasoara activitatea legal si este de incredere? Am sa va spun cum am procedat eu pana acum si astept si alte sugestii:
- cautare pe google (numele lui sa nu fie implicat in controverse etc);
- cautarea pe Ministerul Finantelor ca entitate juridica (sectiunea bilanturi);
- cautarea pe Uniunea Notarilor Publici si pe Camera Notarilor Publici

Un caz concret: am gasit un notar care este complet irelevant pe google; apoi apare pe site-ul Ministerului Finantelor cu 2 firme (una apare radiata si una fara declaratia bilantului de foarte mult timp - nu stiu daca un notar trebuie sa raporteze asa ceva catre Ministerul Finantelor); apoi nu apare in Uniunea Notarilor dar apare in Camera Notarilor Publici. Totusi in aceste cautari nu exista decat informatii generice. Cum afli totusi daca un notar isi desfasoara activitatea in legalitate?
Multumesc.

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
n-am auzit de notari ilegali pana acum.

#3
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Dar de medici ilegali ai auzit?

#4
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
da, de dinainte sa fie pe la stiri.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017

 ionutgrig, on 06 mai 2019 - 11:37, said:

- cautarea pe Uniunea Notarilor Publici si pe Camera Notarilor Publici


E suficient.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
doamne fer de asa ceva,daca nu ar fi acreditat sau cum le spune,automat tot ce a intocmit el ar fi nul
intreaba intre cunoscuti,poate ti se face vreo recomandare

#7
ionutgrig

ionutgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2006

 projectfp, on 06 mai 2019 - 11:50, said:

Dar de medici ilegali ai auzit?
Exact la asta m-am gandit eu cand am gasit pe unul cu radiata dar el functioneaza in continuare. E posibil sa functioneze sub o alta denumire si nu il gasesc eu decat cu cea veche, ma gandesc!?!

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Recomandari, din gura-n gura, de la prieteni/cunostine/vecini/amici/rude.
In ce oras ?

#9
ionutgrig

ionutgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2006

 ceanu1980, on 06 mai 2019 - 12:11, said:

doamne fer de asa ceva,daca nu ar fi acreditat sau cum le spune,automat tot ce a intocmit el ar fi nul
intreaba intre cunoscuti,poate ti se face vreo recomandare
Da, clar pot apela la o recomandare. Dar chiar si in cazul unei recomandari, as vrea sa stiu daca exista o institutie care sa iti confirme inregistrarea si functionarea in legalitate a acelui notar. Asa cum poate fi verificat un SC, de exemplu.

#10
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 ceanu1980, on 06 mai 2019 - 12:11, said:

doamne fer de asa ceva,daca nu ar fi acreditat sau cum le spune,automat tot ce a intocmit el ar fi nul
intreaba intre cunoscuti,poate ti se face vreo recomandare
Teoretic da, practic nu.
Faci combinatia cu instanta, care iti va valida ce s-a intocmit ca si cum ar fi fost legal.
Pentru orice lucru ilegal exista o procedura simpla prin care se face sa devina legal.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 ionutgrig, on 06 mai 2019 - 11:37, said:

Buna ziua,
Am rugamintea sa imi sugerati cum ati proceda voi in situatia in care ar trebui sa alegeti un notar la care sa apelati pentru intermedierea unei achizitii imobiliare (cumpararea unui teren)? Cum ati verifica daca acel notar isi desfasoara activitatea legal si este de incredere? Am sa va spun cum am procedat eu pana acum si astept si alte sugestii:
- cautare pe google (numele lui sa nu fie implicat in controverse etc);
- cautarea pe Ministerul Finantelor ca entitate juridica (sectiunea bilanturi);
- cautarea pe Uniunea Notarilor Publici si pe Camera Notarilor Publici

Un caz concret: am gasit un notar care este complet irelevant pe google; apoi apare pe site-ul Ministerului Finantelor cu 2 firme (una apare radiata si una fara declaratia bilantului de foarte mult timp - nu stiu daca un notar trebuie sa raporteze asa ceva catre Ministerul Finantelor); apoi nu apare in Uniunea Notarilor dar apare in Camera Notarilor Publici. Totusi in aceste cautari nu exista decat informatii generice. Cum afli totusi daca un notar isi desfasoara activitatea in legalitate?
Multumesc.
Daca esti in Timisoara, e simplu: verifici care agentie notariala  a intocmit cele mai multe acte pentru clanurile de tig.ani. Si daca ai banii alora, esti om facut si satisfacut. In alte orase nu prea stiu.

#12
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Vazusem intr-un film o faza misto, cum prevenea un interlop sa fie tras in teapa de afaceristi, avocati, notari si alte persoane cu interactiona - dupa ce facea cunostinta cu o persoana noua, si se prezenta, spunea: "Daca furi de la mine, te omor!"...

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 _-livio-_, on 06 mai 2019 - 11:49, said:

n-am auzit de notari ilegali pana acum.
poate daca ai fost plecat din tara si nu ai avut internet, sau te-ai nascut ieri

https://www.ziuacons...lic-684046.html

Un fost notar public din Capitală, condamnat definitiv la zece ani de închisoare cu executare
Un fost notar public din Capitală a fost condamnat definitiv de instanţa supremă la zece ani de închisoare cu executare într-un dosar în care a fost acuzat că a întocmit şi a autentificat în fals contracte prin care au fost vândute imobile fără ca proprietarii să ştie despre aceste tranzacţii.
https://www.mediafax...cutare-10679189

Condamnat definitiv, notarul Aurel Jean Andrei afla in curand daca le mai poate preda studentilor la Drept
Reamintim ca Aurel Jean Andrei a fost condamnat definitiv in dosarul Mazare la doi ani de inchisoare cu suspendare "pentru comiterea infractiunii de asociere pentru savarsirea de infractiuni", termenul de incercare dispus de instanta in cazul sau fiind de 4 ani, conform minutei sedintei de judecata din data de 7 februarie 2019.
Notarul a mai fost acuzat in acest dosar si de abuz in serviciu, fals intelectual si uz de fals, in forma continuata, insa pentru aceste infractiuni a intervenit intre timp prescriptia raspunderii penale, procesul incepand in urma cu peste 10 ani, dar fiind indelung tergiversat.

Ar mai fi si un alt aspect, Tudorel Toader e mai nou un notar in devenire, cateva sotii ale lui Tariceanu la fel, fiica lui Basescu la fel etc etc
O lista lunga de persoane cu moralitate dovedit indoielnica au devenit notari, in general prin frauda, prin fentarea legii

 ionutgrig, on 06 mai 2019 - 12:11, said:

Exact la asta m-am gandit eu cand am gasit pe unul cu radiata dar el functioneaza in continuare. E posibil sa functioneze sub o alta denumire si nu il gasesc eu decat cu cea veche, ma gandesc!?!
intreaba-l direct... sau macar cere-i o carte de vizita si vezi ce firma scrie acolo ca ar fi

#14
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
da, dar vezi tu, aia chiar erau notari si isi desfasurau activitatea legal, chiar daca faceau si treburi ilegale, aici e vorba de notari falsi sau scosi din "sistem", iar de d-astia chiar n-am auzit.

Edited by _-livio-_, 06 May 2019 - 14:38.


#15
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Pentru ce oras? Iti pot recomanda un notar ok pentru principalele orase din Romania

#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 greenvision, on 06 mai 2019 - 21:11, said:

Iti pot recomanda un notar ok pentru principalele orase din Romania
Același notar?

#17
ionutgrig

ionutgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2006

 greenvision, on 06 mai 2019 - 21:11, said:

Pentru ce oras? Iti pot recomanda un notar ok pentru principalele orase din Romania
Terenul respectiv este undeva in Gruiu, probabil notarul poate fi din Bucuresti, imi imaginez ca nu conteaza sau nu e obligatoriu sa fie dintr-o zona anume.

#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Un notar nu va călca pe raza teritorială a altor notari. Nu are voie.
Cauți notar acolo.

Edited by sfantu.dracu, 07 May 2019 - 14:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate