Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cum s-au luat deciziile la Geneva în ceea ce privește alocarea benzilor de tranmisie?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Adică renunțarea la televiziunea analogică terestră pe plan European, renunțarea la banda F.M. Est (O.I.R.T.), dar și alocare altor spectre de frecvență (indiferent de destinația lor). Vreau să înțeleg mecanismul.

Edited by djl, 05 May 2019 - 15:33.


#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
DJL : la care decizie te referi ?
   Conventia de la Geneva se refera la drepturile omului si e mai veche de 50 de ani.

    https://en.m.wikiped...unication_Union

Edited by cspot, 05 May 2019 - 15:40.


#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Ma rog, in "satuletul" ala sint si alte arteluri...
https://ro.wikipedia...unicații

Aici aveti citeceva:
https://en.wikipedia..._broadcast_band

Edited by Ion_Bumbu, 05 May 2019 - 15:47.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Benzile de transmisie sunt alea care dictează cât de rapid, de stabil și de departe merge netul mobil de pe care postezi. Se aplică și pentru TV și Radio.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Sper ca un moderator sa curete off-topicul.
    Pe scurt Uniunea Internationala a Telecomunicatiilor care apartine de ONU, se ocupa de folosirea judicioasa a frecventelor radio la nivel global.
    S-a renuntat recent la transmisia TV analogica in favoarea televiziunii digitale. Televiziunea digitala necesita o latime de banda mai mica.
     In felul asta se face mai mult loc. Frecventele radio sunt limitate.

View Postgabiroa, on 05 mai 2019 - 16:11, said:

De obicei cand scriu ceva si postez ma uit de 2 ori. Problema e ca am deschis site-ul si m-a izbit chestia asta care era primul titlu, mi-a sarit in ochi. Habar nu am ce sunt benzile de transmisie si nici nu ma intereseaza. Imi pare rau daca am fost prea acru :)

      Daca ti-a sarit in ochi, cauta un oftalmolog. Nu sta asa !

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008

View Postxeleron, on 05 mai 2019 - 16:15, said:

Benzile de transmisie sunt alea care dictează cât de rapid, de stabil și de departe merge netul mobil de pe care postezi. Se aplică și pentru TV și Radio.
Djl nu are net mobil deoarece telefonul sau nu este compatibil. Scrie doar de pe PC.

De televiziunea analogica terestra nu-mi pare rau, iar radio FM Est nu am avut, doar MW si FM Vest.

#7
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
Adica nu mai exista televiziune care se transmite in eter? Ca nu inteleg.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Mai egzistă, dar transmite semnale codat digital, nu mai e analogică. Cel puţin în unele ţări (am şi uitat, TVR 2 mai are sau nu analogic).
La cablu cred că mai analogic şi în Germania.
La radio chiar a fost o prostie cu Banda Est... televizoare C.R.T. nu mai găseşti, dar radiouri care să aibă peste 30-40 de ani şi să fie în uz mai găseşti. Hans a făcut 2 care le pot folosi şi azi... au bandă Vest din fericire.

Edited by djl, 06 May 2019 - 14:18.


#9
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Postdjl, on 06 mai 2019 - 14:16, said:

Mai egzistă, dar transmite semnale codat digital, nu mai e analogică. Cel puţin în unele ţări (am şi uitat, TVR 2 mai are sau nu analogic).
La cablu cred că mai analogic şi în Germania.
La radio chiar a fost o prostie cu Banda Est... televizoare C.R.T. nu mai găseşti, dar radiouri care să aibă peste 30-40 de ani şi să fie în uz mai găseşti. Hans a făcut 2 care le pot folosi şi azi... au bandă Vest din fericire.
Care e diferenta dintre TV CRT si analogic. I know this sounds stupid dar desi stiu dpdv al sunetului care e diferenta intre analog si digital, nu prea pot transpune asta cand vine vb de imagine.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
La digital se face scanarea imaginii în mod progresiv, la analogic se face intercalat (deşi cred că există adaptoare dintr-un sistem în altul). Pe urmă e şi chestia de codare a semanlului.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRazvanBercea, on 08 mai 2019 - 19:20, said:

desi stiu dpdv al sunetului care e diferenta intre analog si digital, nu prea pot transpune asta cand vine vb de imagine.
La fel ca la sunet.
Avem pe grafic sinusoida (semnal analogic) si esantioanele preluate in digital (numerele): http://screaminfx.co...explanation.jpg
In parcursul undei prin eter, aceasta poate cumula paraziti din tot felul de surse si ajunge la destinatie asa: https://roryfosterbl...gwave.gif?w=656
Ca atare, un semnal analogic poate sa nu mai fie la destinatie la fel de fidel ca la sursa. Ori in digital, numerele trimise ajung intocmai, chiar daca undele capata paraziti, semnalul e mai complex codat, avem algoritimi matematici de control si corectie. Iar la tine ajunge semnalul util asa cum pleaca de la destinatie, fie ca-i sunet, video etc.

Edited by neagu_laurentiu, 15 May 2019 - 12:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate