Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Ciupercă unghie (picior)

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Spre deosebire de crema, solutia patrunde prin unghie si pielea de la radacina unghiei. Ceea ce duce la o vindecare si mai rapida si mai corecta e onicomicozei.

#20
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am mai scris dar nu ma deranjeaza sa repet.
Am avut si eu unghiile degetelor mari de la picioare atacate, capatasera o culoare maronie, se ingrosasera. Cum ajungeam acasa, treceam la spalat si tamponat cu tinctura de propolis. Daca nu ieseam din casa, repetam operatia la cateva ore. Am scapat relativ usor, nu mai imi amintesc cat timp am facut tratamentul, cred ca in jur de o luna.Unghia ingrosata si urata a cazut, a ramas sub ea noua unghie curata.
Atentie, tinctura de propolis pateaza.
Recomand tinctura de propolis atat pentru uz intern cat si extern.Am in permanenta i  frigider o sticluta cu tinctura de propolis. Pretul consider ca e accesibil si are multiple intrebuintari, ceea ce e un avantaj.

#21
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Pentru vindecarea sigura ai nevoie de un antifungic oral iar local sa te dai cu clotrimazol , naftifina unguent,sau altul,gasesti in farmacii o gama larga. Cumpara  TERBINAFINE(28 tablete costa cam 21 lei) si ia 2 luni minim.Vei vedea ca in 2-3 saptamani unghia incepe sa creasca curata .Pileste unghia pe toata suprafata ei ,astfel crema va intra mai bine in unghie.Aplica la cateva zile pe unghie betadina.Acest tratament l-am urmat eu si a fost singurul eficient.

Edited by belisima, 02 May 2019 - 21:47.


#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
daca-i in faza incipienta sunt destul de eficiente tratamentele antifungice. eu recomand Canespor Onichoset deoarece este o crema f. vascoasa, care se aplica pe unghie si apoi se bandajeaza. unghia sta unsa tot timpul tratamentului cu acea crema si are timp sa o penetreze. inmoaie si poti spala si pielea moarta de sub unghia afectata (in locul unde ungia este afectata nu e prinsa de pielea de desubt si exista acolo o gramada de piele moarta plina cu spori) si dupa ce ai curatat acea piele moarta poti sa tai potiunea de ungie afectata.

daca esti dintr-un oras mare poti sa cauti un dermatolog care face tratamente cu laser pt asa ceva. am vazut la televizor vreo doi care faceau reclama acestui tip de tratament cum ca ar fi eficient.

Edited by Fane, 02 May 2019 - 21:36.


#23
Ema28

Ema28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 29.04.2019
Mersi de răspunsuri!

Am sa cumpar Exoderil solutie zilele astea. @myshyk, in cat timp ai scapat de onicomicoza? Ai mentionat ca a durat ceva.

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cateva luni vreo 8-9, pentru am neglijat initial si a ajuns la o faza destul de avansata, chiar pana la radacina unghiei. A durat mai mult pana s-a eliminat ciuperca din zona de radacina, cand a trecut de asta, a mers relativ repede. Si te sfatuiesc sa dai de cel putin 2 sau 3 ori pe zi., mai ales pe pielita de la radacina unghiei.Chiar daca nu e foarte ieftin, sa nu economisesti inutil la solutie, ca iesi dezavantajata la durata vindecarii.

Edited by myshyk, 03 May 2019 - 03:01.


#25
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
cu tratamentele astea nu scapi sunt un fel de pansament pentru o perioada daca vrei sa scapi iti recomand aceasta carte si sa il contactezi pe autor https://store.street...ghii-incarnate/

#26
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Vezi si :
https://forum.softpe...za/page__st__18
Bogdan78 da un raspuns complet,citeste-l !

#27
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Am avut aceeasi problema cu care m-am luptat multi ani de zile pana cand am dat in sfarsit de un dermatolog capabil.
Am folosit: Terbinafina comprimate, Travogen crema (pentru talpa piciorului), iar pentru unghie Ealk Step 1 solutie. In 2 luni de zile mi-a disparut, atat la calcai, cat si la unghie.
Nu am facut nimic separat pe langa ceea ce ti-am zis in afara de igiena uzuala. Sper sa-ti fie de folos!

#28
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Eu am folosit multe si diferite unguente fara nici un rezultat definitiv cativa ani.Terbinafina luata pe cale orala a fost singura eficienta,e drept ca am folosit in paralel tot arsenalul de creme pe care le aveam dinainte.Initiatoarea topicului a primit sfaturi destule,important este sa il aleaga pe cel mai bun .

#29
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 vdesigns, on 03 mai 2019 - 07:31, said:

cu tratamentele astea nu scapi sunt un fel de pansament pentru o perioada daca vrei sa scapi iti recomand aceasta carte si sa il contactezi pe autor https://store.street...ghii-incarnate/
Uite cum arata unghia cand am inceput tratamentul cu exoderil, in stanga si cum arata dupa 9 luni de zile, in dreapta. E vorba de degetul mare de la mana. Fara pastile, fara seminte, fara creme de pantofi, fara regim alimentar,..... Doar exoderil de 2-3 ori pe zi. Fara nici un fel de reactii adverse. Si m-am dus si la teatru in intervalul acesta de timp. Si in strainatate.
Attached File  deget.jpg   81.76K   59 downloads

#30
Ema28

Ema28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 29.04.2019
La mine arata ceva mai nasol... Si chestia e ca am la ambele unghii de la degetele mari de la picioare... Pana acum am tot ignorat onicomicoza, am zis ca nu e nu stiu ce afectiune de care sa ma ingrijorez.
Daca ma mai duc eu pe la vreo pedichiurista...! Uf! :(

Edited by Ema28, 03 May 2019 - 23:02.


#31
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 myshyk, on 03 mai 2019 - 17:24, said:

Uite cum arata unghia cand am inceput tratamentul cu exoderil, in stanga si cum arata dupa 9 luni de zile, in dreapta. E vorba de degetul mare de la mana. Fara pastile, fara seminte, fara creme de pantofi, fara regim alimentar,..... Doar exoderil de 2-3 ori pe zi. Fara nici un fel de reactii adverse. Si m-am dus si la teatru in intervalul acesta de timp. Si in strainatate.
deget.jpg
si cand nu mai dai reapare...

#32
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007

 vdesigns, on 07 mai 2019 - 16:26, said:

si cand nu mai dai reapare...
Reapare sigur daca vindecarea a fost aparenta.De aia este bine sa combini crema aplicata local cu tratamentul pe cale orala.

#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dati si cu tea tree oil.

#34
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010
Haideti inapoi la natura. Recomand cu incredere sucul de rostopasca in combinatie cu incaltaminte bine aerisita (perna de aer, supape de aerisire) si sosete din fibre naturale ce permit o buna aerisire. Sucul de rostopasca se aplica in felul urmator: Se culege planta se rupe de la orice nod si la locul ruperii apare o picatura de suc avand o coloristica diferita de la portocaliu intens la galben, galben-rosiatic. Este important ca sucul sa fie aplicat imediat dupa ruperea plantei la nod. Sucul se oxideaza destul de repede si va capata o coloristica spre maroniu asemanatoare iodului. Planta de rostopasca o gasiti in locurile partial umbrite si ferite de circulatia regulata a animalelor, locuri parasite, canale de irigatie dezafectate, in luminisurile padurii sau la marginea acesteia. Puteti cultiva rostopasca in curtea Dvs intr-un loc partial umbrit. Mergeti si cautati aceasta planta si apoi o transplantati, nu este foarte pretentioasa. Incercati sa faceti acest tratament de cate ori puteti pe zi in perioada de inflorire din primavara a plantei pentru ca in aceasta perioada puterea/concentratia sucului este maxima iar efectul este maxim. Am observat ca aceasta planta infloreste atat primavara cat si in toamnele lungi si calduroase. Totusi este de preferat ca tratamentul sa il incepeti primavara si sa continuati pana la disparitia completa a problemelor.  Succes!

#35
raidaru

raidaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2007
Salutare si an nou fericit! de vreo luna sa zic asa am observat o pata de culoare alba la unghia de la degetul mare de la picior, probabil ceva ciuperca, dar nu am observat sa avanseze fata de prima zi cand am depistat-o. Imi recomandati ceva anume pentru cazul acesta particular? pe net cand caut ciuperca unghie apar doar poze cu stari mult mai avansate.....atasez poza cu unghia  [ https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/79533297_2505209153092347_324396543404670976_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_ohc=-PXtholyyNsAQk9JW8pDQWAeAuVNfqdQD-0IQL8R4LaNmRxQMQIqk0wcQ&_nc_ht=scontent-otp1-1.xx&oh=280f08179c7ab2158c1b5f6847ad6107&oe=5EA1E495 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate