Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile (2019)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Extrem de pervers, șocant de violent și diabolic (2019)

Are premiera mâine în România, însă ceea ce mi-a atras atenția a fost nota mare pe IMDB, apoi trailerul.  O dramă presărată cu crime și aventuri, văzută din unghiul prietenei protagonistului.

Cinemagia:
Spoiler


https://m.imdb.com/title/tt2481498/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v38MNmDcgrM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am crezut că e vreun spam tâmpit. Din cauza titlului.

Pare frumos  însă.
Să postezi din nou când apare.

#3
Crazy Trucker

Crazy Trucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 23.11.2006
Papa Het in rolul sherifului!

#4
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Sunt o serie de documentare despre Ted Bundy, el a fost UNIC in analele criminalisticii datorita faptului ca iese din tiparul obisnuit, a avut o copilarie ok, a fost si politician, avea succes la femei, etc. Nimeni nu a reusit sa explice ce mecanisme il impingeau la crima...din punctul asta de vedere zic ca merita sa vad si eu filmul...

#5
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Filmul nu are scene de violenta. Sigur ca sunt referiri la acte de violenta, dar filmul asta se vrea altceva decat horror-ul de duzina. Jocul actorilor e de nota 10 (parerea mea) iar tipul care-l joaca pe Bundy e genial. Nu l-am mai vazut in alte filme pana acum. Mi-a placut...


#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostValmont43, on 20 mai 2019 - 08:15, said:

Sunt o serie de documentare despre Ted Bundy, el a fost UNIC in analele criminalisticii datorita faptului ca iese din tiparul obisnuit, a avut o copilarie ok, a fost si politician, avea succes la femei, etc.
Nimeni nu a reusit sa explice ce mecanisme il impingeau la crima......
E, nu s-a gasit o explicatie ! s-a gasit si e simpla:
Ted Bundy era psihopat, iar psihopatii se nasc cu un numar redus de conexiuni intre partea creierului responsabila de sentimente [cum ar fi empatia sau vinovatia] cat si in amigdala cerebrala asociata cu frica si anxietatea.

Ei, cu cat conexiunile neuronale sunt mai reduse cu atat un psihopat gaseste placere in a face rau altor fiinte caci nu poate simti altfel emotie.
Faptul ca nu poate simti empatie si remuscari, el continua sa faca rau gratuit pana e prins de oamenii legii si condamnat la inchisoare.
E ca un om gras supraponderal care nu se poate opri din mancat continuand sa se ingrase peste masura.
Practic nu el e devina, ci din cauza Leptinei care nu poate inhiba pofta de mancare ce il face pe om sa manance "ca un spart" !

Asa si psihopatii ! nu sunt ei de vina ca se nasc cu niste conexiuni neuronale in creier ce ii fac sa simta nevoia:
- de a-si atinge scopurile si de a castiga cu orice cost,
- o nevoie puternica de a avea sentimente de putere si superioritate fata de ceilalti,
- nevoia de a controla mereu situatia la fel cum un om gras supraponderal gaseste placere in mancatul excesiv.

Astea sunt doar dovezi stiintice ce explica comportamentul oamenilor  Posted Image

l.e.:
am uitat sa adaug:
psihopatii se nasc cu un numar redus de conexiuni intre partea creierului responsabila de sentimente si amigdala cerebrala;
sociopatii sunt creati de mediul nociv emotional (traume din copilarie sau al abuzului fizic ori emotional) in care cresc de mici.

Pe scurt:
un psihopat e calm, rece si calculat fara emotii;
un sociopat e nervos, agitat, nu are stare ci izbucniri emotionale.
https://www.tinerama...si-un-sociopat/
=================================

Vizavi despre film, nu ma atrage subiectul dupa ce am vazut Bundy (2002), documentarele si citit despre acest om.
Parca nu vreau sa mai aflu lucrurile ingrozitoare facute de el chit ca sunt inflorite in filmul Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (2019).
Daca era lansat in urma cu 10-15 ani poate era wow, dar acum ? poate impresiona doar adolescentii care nu stiu cine e Ted Bundy.

Edited by super8, 20 May 2019 - 21:58.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostXlander, on 20 mai 2019 - 18:54, said:

Jocul actorilor e de nota 10 (parerea mea) iar tipul care-l joaca pe Bundy e genial. Nu l-am mai vazut in alte filme pana acum. Mi-a placut...
E Zac Efron. A jucat in zeci de filme. Chiar si alaturi de De Niro sau Nicole Kidman. E cunoscut mai ales ca actor de comedie.

#8
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postsuper8, on 20 mai 2019 - 21:46, said:

E, nu s-a gasit o explicatie ! s-a gasit si e simpla:
Ted Bundy era psihopat, iar psihopatii se nasc cu un numar redus de conexiuni intre partea creierului responsabila de sentimente [cum ar fi empatia sau vinovatia] cat si in amigdala cerebrala asociata cu frica si anxietatea.

Vezi pe Netflix documentarul "conversatii cu un ucigas" si ai sa vezi ca Ted Bundy iese din tiparul obisnuit indiferent ca era sau nu psihopat. In general psihopatii au in spate diverse traume, abuzuri, copilarii nefericite, etc.ori esecuri mari in dragoste. Asta nu se incadra la nimic din toate astea, de altminteri a cerut ca pedeapsa sa-i fie comutata la inchisoare pe viata oferindu-se oamenilor de stiinta sa-l studieze.

#9
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postedigee, on 20 mai 2019 - 23:58, said:


E Zac Efron. A jucat in zeci de filme. Chiar si alaturi de De Niro sau Nicole Kidman. E cunoscut mai ales ca actor de comedie.
Da, am invatat sa citesc. Am observat ca-l cheama Zac Efron cand am citit review-urile pe imdb.
Nu am vazut acele zeci de filme sau poate nu mi-l amintesc.
Da, am citit si asta, ca e actor de comedie, dar nu prea stralucit pana acum.
In schimb aici a stralucit.

Pentru cine asteapta un film despre si cu violenta...nu. Nu va uitati. Se pune accentul pe relatiile lui Bundy cu ceilalti si este scoasa in evidenta usurinta cu care manipula oamenii, e un film pentru jocul actorilor, stari emotionale extreme, nuante.. Sincer, nu auzisem de Ted Bundy pana acum si pana la final nu am reusit sa-mi dau seama daca e vinovat sau nu. Atat de bine a jucat acest tip.

Edited by Xlander, 21 May 2019 - 12:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate