Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

PPE - Profilaxie Post-Expunere

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Medicii nu sunt zei, nu stiu TOT din domeniu . Iti faci analize si vezi ce iese la analize, n-o sa se apuce nimeni sa-ti dea tratament pt HIV daca nu stii sigur ca celalalt are HIV si daca nu a fost un schimb de fluide (exemplu a ejaculat inauntru si ai vazut sange din rect/anus sau ceva durere/usturime mare care ar indica leziunea mucoasei ) .

#20
lotharm

lotharm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.11.2015
Ma gandesc ca nu o sa imi dea pentru orice. Mai ales ca nu am ejaculat, iar domnisoara nu parea sa aiba usturimi sau dureri. Insa asta nu prea ma incanta si nu ma face sa fiu mai linistit.

#21
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postlotharm, on 02 mai 2019 - 17:17, said:

Mai ales ca nu am ejaculat
trebuia sa i-o dai la cioc ulterior, lizozimul din saliva e antimicrobian
ca sa fie tacamul complet :D

#22
lotharm

lotharm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.11.2015
Nu m-am gândit la varianta cu ciocul. Cât trăiește, învață omul ! :D

Noah, de vreo 4-5 ore sunt la Spitalul județean.

Ajung acolo, îmi trebuie bilet de trimitere sau de la urgente. Ma duc la urgente, acolo o coada infernala. Le explic ce și cum, stau la triere, mai intreb dacă trebuie sa aștept după toți cu mâini/picioare rupte, așa ca unei asistente i se face mila de mine și ma trimite la triere/infecțioase. Discut cu doamna un pic ce și cum și îmi da biletul de trimitere către Infecțioasele de unde am venit. Și acu stau ca la coada ca cei de pe valea Prahovei de 1 mai, pentru ca doctorița, deși are  program de consultări, e pe secție pe undeva - așa mi s-a spu. Asta in 5 ore and counting!

#23
lotharm

lotharm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.11.2015
Bun.

Intr-un final, am intrat la doctorita, i-am explicat cazul, cu tot cu puppy eyes si chestii de genul ca time is ticking si ca PEP. Si cand i-am spus de PEP s-a codit un pic. Iar cand i-am spus ca sunt dispus sa platesc tratamentul, doar sa imi dea o reteta, a zambit un pic, urandu-mi succes, sa vad la ce farmacie o sa il gasesc :D

A luat decizia atunci sa imi faca o internare de o zi, plus tratament gen ce se ia in spital pentru incidente de expunere. So, dupa inca cateva ore, am primit Lamivudina/Zidovudina Aurobindo pentru 30 zile (gratuit), plus prima parte a analizelor (istoric), care indica ca sunt ok -  insa trebuie sa astept si restul (bineinteles, la 3 s-a inchis laboratorul) - insa imi spunea asistenta ca daca ar fi fost ceva, ar fi sunat cei de acolo. Luni mai trec pe acolo pentru restul de analize si cardul de sanatate (cu externarea).

Oricum, mi s-a parut foarte ok atitudinea si procedura asta care a scurtat bine tot procesul. Iar doza am primit-o cred ca la 71:50 :D

#24
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postlotharm, on 03 mai 2019 - 15:21, said:

Bun.

Intr-un final, am intrat la doctorita, i-am explicat cazul, cu tot cu puppy eyes si chestii de genul ca time is ticking si ca PEP. Si cand i-am spus de PEP s-a codit un pic. Iar cand i-am spus ca sunt dispus sa platesc tratamentul, doar sa imi dea o reteta, a zambit un pic, urandu-mi succes, sa vad la ce farmacie o sa il gasesc Posted Image

A luat decizia atunci sa imi faca o internare de o zi, plus tratament gen ce se ia in spital pentru incidente de expunere. So, dupa inca cateva ore, am primit Lamivudina/Zidovudina Aurobindo pentru 30 zile (gratuit), plus prima parte a analizelor (istoric), care indica ca sunt ok -  insa trebuie sa astept si restul (bineinteles, la 3 s-a inchis laboratorul) - insa imi spunea asistenta ca daca ar fi fost ceva, ar fi sunat cei de acolo. Luni mai trec pe acolo pentru restul de analize si cardul de sanatate (cu externarea).

Oricum, mi s-a parut foarte ok atitudinea si procedura asta care a scurtat bine tot procesul. Iar doza am primit-o cred ca la 71:50 Posted Image
Ai putut sa faci tratamentul asta ? am primit si eu asa ceva destul de usor insa efectele adverse sunt INGROZITOARE, simt ca mor la propriu. Eu am primit pe langa Lamivudina/Zidovudina Aurobindo 1 dimineata 1 seara si niste pastile de se iau cate 2 dimineata si 2 seara.
Nu mai pot sa iau asa ceva, simt ca mor. Nimeni nu mi-a spus de efectele astea adverse. Mie mi-a facut un oral neprotejat o dama si de asta m-am speriat, dar acum sunt mai speriat de efectele adverse la OTRAVA asta.

#25
lotharm

lotharm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.11.2015

 _-AppleS-_, on 27 august 2019 - 10:24, said:

Ai putut sa faci tratamentul asta ? am primit si eu asa ceva destul de usor insa efectele adverse sunt INGROZITOARE, simt ca mor la propriu. Eu am primit pe langa Lamivudina/Zidovudina Aurobindo 1 dimineata 1 seara si niste pastile de se iau cate 2 dimineata si 2 seara.
Nu mai pot sa iau asa ceva, simt ca mor. Nimeni nu mi-a spus de efectele astea adverse. Mie mi-a facut un oral neprotejat o dama si de asta m-am speriat, dar acum sunt mai speriat de efectele adverse la OTRAVA asta.


Salut!

Imi cer scuze pentru intarzierea raspunsului, nu am mai intrat de ceva timp pe acest topic.

In timpul acelei luni, cat am luat Lamivudina/Zidovudina am simtit o oarecare stare de oboseala intr-un fel - posibil si datorita stresului. De asemenea, din cand in cand si mici dureri de cap sa o stare cumva de fierbinteala a capului. In rest, nu a fost altceva.

Daca mai ai intrebari, poti sa ma contactezi si in PM.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate