Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

merita sa deschid o vulcanizare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
In Cluj vulcanizarile serioase merg foarte bine din ce vad ... prin serioase inteleg cele care au "hotel de anvelope", fac si vanzare de anvelope/jante/accesorii, au 4-5 "boxe" auto, etc. Eu merg de obicei de 2 ori pe an ca sa-mi schimb rotile de vara cu cele de iarna (sau invers) si le las la "hotel" si iarna si vara. Si tot de la cei unde imi tin rotile am cumparat si rotile de iarna, jantele de iarna, etc. In ultimii 3 ani am cheltuit la ei vreo 2.400 de lei ...

Edited by utopium, 28 April 2019 - 18:32.


#74
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Orice jaf de vulcanizare merge excelent in Romania. Pur si simplu cererea e enorma.

#75
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 dorin_2k, on 28 aprilie 2019 - 18:22, said:

O idee buna. Au fost cozi pe 2 benzi si de +5 km. Peste 500 TIR-uri erau in coada.
In mod obisnuit nu e coada. Inainte de Craciun e jale mare.


Daca pot cumpara o briosa, un sandwich si umple termosul de cafea, e suficient.
Ti-am zis ca eu urasc sa plagiez sau sa copiez.

#76
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
lasa sculele si mergi acum in primavara si lucreaza 2 luni in vulcanizare dupa care ne spui daca ti se pare greu sau nu,ai lucra in acest domeniu sau nu TIMP INDELUNGAT.sa nu te gandesti ca angajezi pe cineva fiindca o sa vina 5 zile iar in urmatoarea nu mai apare la servici.aceeasi problema este si la spalatoriile auto.meseria pare foarte usoara din exterior dar din interior este altfel.in concluzie iti spun adevarul peste 2 luni cant ne vei povesti cum a fost la lucru.SI NU GLUMESC

bani  vei face dar lucrand tu

#77
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
nu iti poate da nimeni raspunsul pentru ca daca ar fi asa usor, toata lumea ar face asta. Cel mai adecvat este sa iti faci un mic calcul sa vezi ce posibilitati ai si dupaia afli cam cat ai putea castiga.

1. Costuri fixe (chirie, curent, apa, etc.) x 12
2. Costuri variable (angajat, materiale, aparaturi) x 12
3. Castig posibil (cati clienti poti avea maxim pe zi, ce suma de bani vor plati in medie) x 12
4. TVA si ce alte costuri mai ai (chiar daca la vulcanizare 99% este la negru).

Si acum vezi ce iti ramane si daca merita. Fa si o mica analiza a concurentei, unde se afla, stai o zi la panda si vezi cam cati clienti au ei in diferite zi ale saptamanii si asa mai departe.

#78
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cand am fost la vulcanizare (primul cui), baietii de acolo ziceua ca banu gros iese cand prind flote de masini la schimb iarna-vara si invers.

#79
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Sigur ca merita sa deschizi.
Doar ca nu esti cu nimic mai special/mai ok, adica zero cunostinte, oamenii tai vor avea aceeasi pregatire de tractoristi pt ca tu nu vei fi in stare sa dictezi nivelul de pregatire si calitate.
E trist ca asta se intampla la noi, oameni care vor sa intreprinda ceva, au ceva capital dar ZERO cunostinte.
Dar afacerea va merge daca ai capital si un loc cu vad ok.


#80
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
O vulcanizare+ "masinarie" de indreptat jante+ hotel de anvelope/roti,  devin rentabile, bineinteles cu meseriasi buni....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate