Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Ce metoda de plata folositi in general ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

Poll: Ce metoda de plata folositi in general ? (176 member(s) have cast votes)

Ce metoda de plata folositi in general, in cea mai mare parte a timpului?

  1. Cash (cash-ul este sfant) (50 votes [28.41%])

    Percentage of vote: 28.41%

  2. Card bancar, mobil, bratara, online din homebank (de pe mobil ori PC) etc (126 votes [71.59%])

    Percentage of vote: 71.59%

Vote Guests cannot vote

#307
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdjl, on 18 mai 2021 - 14:41, said:

Cred că m-aş mişca mai repede cu 3 produse şi plata cash decât unul care are 15 produse, ultimul răcnet de telefon inteligent, dar nu ştie să folosească o casă self-check.

Ce treaba are numarul de produse? Noi discutam fix de momentul plati, adica plata cu card sau cash. Iar plata cu card este de o mie de ori mai rapida decat plata cash.

#308
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cash-ul e mizerabil, la propriu. O cloaca de viruși și bacterii. Trebuie sa dispară.

#309
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Nicidecum, trebuie sa ramina ca o alternativa de siguranta, pe linga celelalte metode de plata.
Cash-ul e singurul mod de a avea efectiv in posesie banii tai, in restul cazurilor banii sunt ai bancii si ea iti da cu portia sa folosesti din ei.

#310
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Şi eu voi folosi. Dar nu despre asta e subiectul. Exista pe aici pe Dezbateri un subiect legat de dispariţia cashului.

#311
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postro_explorer, on 19 mai 2021 - 01:01, said:

Cash-ul e mizerabil, la propriu. O cloaca de viruși și bacterii. Trebuie sa dispară.
În alte țări, unde sistemul de plată cashless, e pus la punct, de ex. la suedezi, da, dar ia încearcă tu să le explici și să-i convingi pe unii și alții să renunțe la cash? Încă sunt care își retrag salariul/pensia de la ATM, în ziua în care acestea intră, deaprw ce vorbim sau au preconcepții legate de card, gen "drac" scris inversat sau sistem de control al maselor și alte bazaconii. La tine, în Suedia, parcă acolo locuiești, oamenii au altă mentalitate și se adaptează mai ușor, la noi, mai greu, dar vom reuși, cândva, sper.

Edited by Vlad_22, 19 May 2021 - 11:05.


#312
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Nu o sa fim cashless in Ro prea curand. Motive sunt multe, incepand de la infrastructura si de la faptul ca nu iti va asigura nimeni niciodata un SLA de 100% pe comunicarea POS-urilor cu bancile, accesul la internet in afara oraselor mari, populatia imbatranita care nu stie sa utilizeze tehnologia, evaziunea fiscala (greu spre imposibil de facut in cazul platilor cu cardul dar usor de facut in cazul platilor cash = nema bon).

#313
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostAlexEn, on 19 mai 2021 - 11:18, said:

Nu o sa fim cashless in Ro prea curand. Motive sunt multe, incepand de la infrastructura si de la faptul ca nu iti va asigura nimeni niciodata un SLA de 100% pe comunicarea POS-urilor cu bancile, accesul la internet in afara oraselor mari, populatia imbatranita care nu stie sa utilizeze tehnologia, evaziunea fiscala (greu spre imposibil de facut in cazul platilor cu cardul dar usor de facut in cazul platilor cash = nema bon).
La noi se va merge mult timp pe deviza "Ce-i în mână, nu-i minciună"... Nu zic, că uneori poate fi periculos să umbli la tine cu atâta cash, mai ales că pot fi unii dubioși care te urmăresc, când văd că ai retras bani și ai sume măricele la tine.

Edited by Vlad_22, 19 May 2021 - 11:23.


#314
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Defineste 'atata cash' :)

#315
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostAlexEn, on 19 mai 2021 - 11:28, said:

Defineste 'atata cash' :)
De pildă, un salariu, ceva, nu știu. Să umbli chiar și de la bancă până acasă, cu 3-4000 Ron, să spunem, nu știu cât e de safe.

Edited by Vlad_22, 19 May 2021 - 13:55.


#316
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Sa nu fim paranoici :)

#317
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
Oricat am vrea sa trecem pe digital 100%, tehnologia ne arata ca inca nu este pusa la punct.
Zilele trecute cei de la BT au avut o defectiune. ATM-ul Express+ a retinut cardurile indiferent de operatiunea pe care voiai sa o faci. S-a intamplat seara, dupa inchiderea bancii. Cardurile au fost recuperate abia ziua urmatoare.
Intr-o alta zi POS-ul unui magazin nu accepta plata, desi bani erau pe card si cardul nu era blocat.
In alta zi s-au retras de doua ori banii la o plata efectuata cu cardul. samd

#318
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Nu am mai retras bani de pe BT de mai bine de 1 an, este mult mai lejer sa mut banii instantaneu pe alt card si sa scot de la orice bancomat fara sa platesc comision. BT a ramas ancorat grav in vremea comisioanelor !
Si da, nu te poti baza doar pe un serviciu bancar, personal folosesc frecvent serviciile a doua banci si un fintech ! O singura data am avut o problema si aia cauzata tot de sistemul informatic al BT, bine ca nu tin toti banii la ei !

Edited by SSpantzer, 19 May 2021 - 19:22.


#319
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postoxig3n, on 19 mai 2021 - 19:13, said:

samd
Asa cum intr-o societate bazatape cash mereu ai mai mult cash la tine decat ai avea nevoie in ziua respectiva, pentru ca ... motive, la fel intr-o societate digitala trebuie sa ai mereu alternative. Nu merge un card, il folosesti pe celalalt ... sau pe celalalt ... sau pe celalalt ... sau telefonul, ceasul, transfer cu aplicatie de plata, etc.
Faptul ca lumea are un singur card este in sine un no-no pentru o societate digitala wanna-be.

#320
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
Personal am vreo 4 metode de plată, manevrare: carduri contactless la 3 entități diferite, telefon cu NFC, smartwatch cu NFC și intenționez să îmi achiziționez inele cu NFC.

Dar nu despre mine este vorba, ci despre cei care implementează și oferă mentenanța și dezvoltarea acestor tehnologii.
Băncile abia acum încep să ofere aceste alternative. Nu toate. BRD încă au carduri fără funcția contactless (Maestro). Puține bănci au lansat posibilitatea scoaterii banilor sau a altor operațiuni fără introducerea fizică a cardului bine ATM. A început timid BT. Este mult de lucru încă.

#321
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdjl, on 18 mai 2021 - 14:41, said:

Dacă te duci la casa self-check cu 2-3 produse, ai banii potriviţi nu cred că durează mult. Ar fi trebuit să se gândească că la noi încă se plăteşte cu cash, aşa că măcar 1 din 3 să fie cu cash. Cred că m-aş mişca mai repede cu 3 produse şi plata cash decât unul care are 15 produse, ultimul răcnet de telefon inteligent, dar nu ştie să folosească o casă self-check.
Pentru alea 2/3 care platesc cash, exista casele normale. Ce zici tu e ca si cum te-ai plange ca exista bnenzinarii, ca doar tu n-ai masina.

View PostVlad_22, on 18 mai 2021 - 14:50, said:

La Lidl e asa, angajații fac cam de toate: casieri, aranjat produse la raft, prin depozit etc. De altfel, un magazin Lidl, nu cred că are mai mult de un 5-6 angajați, pe lângă cei din depozit.
Am un prieten care lucreaza intr-un Lidl, si imi spuine ca sunt cam 12-13 pe schimb. Daca luam in seama 2 schimburi plus liberele de ruigoare, se ajunge pe la 50 de angajati per magazin.

PS Cred ca baga si la noi casa self-check, ca au incjhis zona ultimei case. O sa ma duc zilele urmatoare sa vad daca au deschis-o.

#322
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006
Am vrut sa platesc i eu azi la noile case self-check de la Lidl, dar mi-a spus o angajata ca au probleme cu cardurile de la BT. Iar eu fix de la ei am cardurile :P Poate se rezolva in cateva zile, ca n-am chef sa stau la casa aiurea pentru 4-5 produse.

#323
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postpufonel, on 20 mai 2021 - 20:17, said:

Am vrut sa platesc i eu azi la noile case self-check de la Lidl, dar mi-a spus o angajata ca au probleme cu cardurile de la BT. Iar eu fix de la ei am cardurile :P Poate se rezolva in cateva zile, ca n-am chef sa stau la casa aiurea pentru 4-5 produse.
Revolut, Monese, Orange Money etc. sau la altă bancă, gen ING, Libra etc. Întotdeauna e bine să ai un backup, în caz de ceva.

Edited by Vlad_22, 20 May 2021 - 20:28.


#324
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,893
  • Înscris: 28.11.2006
Am zis sa nu-mi bat capul cu mai multe banci/carduri. Am 2 de la BT: unul de salariu si unul de credit (cu care pot plati in rate fara dobanda la o gramada de magazine fizice si online). Deocamdata sunt multumit.

Azi am rezolvat-o la o casa normala, platind tot cu cardul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate