Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

nevoia de a vorbi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
de ce simte lumea nevoia sa vorbeasca? am zburat de curand cu un individ care a vorbit in continuu timp de 3 ore; si-a gasit un interlocutor care aproba tacit ce spunea si a vorbit mai frate, 3 ore. 90% ineptii si idei auzite pe la tv.
la fel in cazul femeilor, tot timpul bla bla bla si bla bla bla.
de unde nevoia asta?

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ne nastem obositi si traim ca sa ne odihnim. Suna cunoscut?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Sunt goi pe dinauntru"  vorba cuiva.

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Apropo, vand cartofi. Ieftin.

#5
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Cand intru in avion ; casti ; Kindle sau filme pe tableta. Neaparat casti bune, pentru ca de ai ocazia de a zbura cu ceva micuti...zborul devine infernal ! Ignor pe cei care vor sa se bage in seama indiferent de motivul pe care il invoca.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 obosit, on 26 aprilie 2019 - 21:28, said:

de ce simte lumea nevoia sa vorbeasca? am zburat de curand cu un individ care a vorbit in continuu timp de 3 ore; si-a gasit un interlocutor care aproba tacit ce spunea si a vorbit mai frate, 3 ore. 90% ineptii si idei auzite pe la tv.
la fel in cazul femeilor, tot timpul bla bla bla si bla bla bla.
de unde nevoia asta?
Labilitate psihică.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 obosit, on 26 aprilie 2019 - 21:28, said:

de ce simte lumea nevoia sa vorbeasca? am zburat de curand cu un individ care a vorbit in continuu timp de 3 ore; si-a gasit un interlocutor care aproba tacit ce spunea si a vorbit mai frate, 3 ore. 90% ineptii si idei auzite pe la tv.
la fel in cazul femeilor, tot timpul bla bla bla si bla bla bla.
de unde nevoia asta?
Dar nevoia de a scrie, orice doar sa apara undeva, ca poate cineva,....?

#8
Patiserul

Patiserul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.05.2018
Pt. ca omul s-a dezvoltat datorita comunicarii.

Nici tu nu ai rezista fara sa vorbesti. Creierul tau ii este satisfacuta aceasta dorinta, indiferent ca vrei sa nu vrei (fie ca vorbesti cu o persoana fata-n fata, fie ca vorbesti pe internet, creierul tau accepta ambele variante. Ti-ai exprimat gandurile.). Hai sa vedem cate zile ai rezista fara sa vorbesti cu cineva prin cele  2 metode. Vrei sa vezi ce modificare ti-ar aparea in comportament si la dezvoltarea creierului? Nu de alta, dar dementa are si ea o cauza.

#9
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
sunt de acord ca omul este un animal social si are nevoie sa comunice. dar sa vorbesti ore in sir vrute si nevrute... o risipa inutila de energie.

#10
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

 obosit, on 26 aprilie 2019 - 22:03, said:

... o risipa inutila de energie.

De ce? Vorbesti cu bușteni legati de falci? Ca altfel, nu prea consuma energie vorbitul.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar sa le scrii, e altfel?

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 01.11.2005

 Fjell, on 26 aprilie 2019 - 21:39, said:

Cand intru in avion ; casti ; Kindle sau filme pe tableta. Neaparat casti bune, pentru ca de ai ocazia de a zbura cu ceva micuti...zborul devine infernal ! Ignor pe cei care vor sa se bage in seama indiferent de motivul pe care il invoca.
Cand zburam singur si prindeam vre-o tipa nu ma puteam abtine sa nu ma bag in seama. Odata am convis-o pe una sa ma ia cu ea sa ma duca de la aeroport  acasa (la Tulcea, nu in pat Posted Image )...desi tacsu a fost cel care a luat-o de pe aeroport. Eu nu aveam microbuz decat dimineata asa ca trebuia sa profit de ocazie. A fost tare figura lu tacs-u cand a vazut-o aparand cu mine. Oricum, am felul meu de a ma baga in seama cu fetele daca am ocazia.
Daca sunt cu vre-un prieten...vorbim de-ale noastre.
Daca e vre-un strain coleg de bancheta nu prea ma aventurez in discutii decat foarte rar. Daca e vre-o domnisoara, gasesc eu motiv si subiect. Limba nu-i o problema.
Legat de copii care plang in avion...sincer nu ma deranjeaza deloc. Inainte da, ma deranjau. Dupa ce am avut si eu primul copil si apoi imediat urmatorul si a trebuit sa zbor, chiar ii inteleg pe parintii cu copii si nu ma deranjeaza deloc chiar daca zbiara.

 obosit, on 26 aprilie 2019 - 22:03, said:

sunt de acord ca omul este un animal social si are nevoie sa comunice. dar sa vorbesti ore in sir vrute si nevrute... o risipa inutila de energie.
Daca spui faze comice, crede-ma ca nu-i nici o risipa de energie. Odata nici nu am simtit cand am decolat si aterizat cand m-am pus de vorba cu un prieten si povesteam faze comice din vietile noastre..

O faza a fost cand una, intre varsta a doua si a treia s-a pus langa mine cu un caine in poseta....poseta la picioare, cainele cu botul in adidasii mei. Bai nene, am inceput sa fac o caterinca cu un prieten cu care eram si statea in dreapta mea (doamna la geam, eu la mijloc, prietenul la margine ) pana cand doamna s-a cerut mutata - si-a dat seama ca facem misto de javra ei. Dupa ce s-a mutat baba, am cerut cate o bere cu prietenul asta si ne-am bagat la somn.

Edited by tehnics, 26 April 2019 - 23:16.


#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 Puferiu_, on 26 aprilie 2019 - 21:39, said:

Apropo, vand cartofi. Ieftin.

Vînd fîn, și mai ieftin :lol:

 Puferiu_, on 26 aprilie 2019 - 21:39, said:

Ieftin.

Nu este de ajuns :D

 super8, on 26 aprilie 2019 - 21:39, said:

Labilitate psihică.

Am un dement de moldovean, în cartier, în blocul de vis-a-vis.
Are și familie, nu știu cum a reușit :lol:
Vorbește ca proasta-n tîrg, ne întrebat, fără să te cunoască, aiureli.

#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Eu in general sunt rezervat si incerc sa nu-i deranjez pe ceilalti. Cerd ca asta e secretul: sa observi reactia celuilalt si. daca vezi ca e plictisit sau enervat, s-o lasi mai moale.

#15
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Sunteti copii mici...

Habar n-aveti cum e sa mergi 12 ore pe tren cu astfel de persoane. In acelasi compartiment. Sunteti naivi ...
Daca mai baga si ceva "intaritoare", garantat ajungi la nebuni.

Apropo ce zicea un coleg mai sus: Eu unul nu simt nevoia sa vorbesc .... pot sta 2-5-10-12-24 de ore fara sa vorbesc cu cineva. Daca nu am nimic important de spus, nu spun.

#16
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
am avut perioade în care m-am avut cu cine sa vorbesc timp de 4-5 zile. asta înseamnă nici un cuvânt, nici bună ziua.
e tare ciudat ce se întâmplă. mai ales ca se schimba vocea.

l-am întâlnit mai demult pe unu care vorbea continuu. pretindea ca poate sa discute despre orice subiect, numai baliverne. n-ai cum sa debitezi în halul asta calitate.

Edited by Michele-, 26 April 2019 - 23:31.


#17
MarkFrati

MarkFrati

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.03.2019
Parerea mea e ca mai mult ca sigur asta il relaxeaza pe el, sa vorbeasca mult, nu neaprat cu un sens, lucrui banale in mare parte, insa e relaxant. Si eu mai am momente cand pur si simplu, daca vorbesc ma incarc cu energie sau dupa un drum lung/in timpul unui drum mai lung, daca am o persoana alatrui de mine, chiar daca e un necunoscut, sa am cu cine vorbi e perfect. Ce-i drept e ca nu e tocmai ok daca facea teoretic un monolog cu persoana de langa el Posted Image  Dar daca e o cinversatie placuta, nevinovata si interesanta, de ce nu? Posted Image

#18
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Ma intreb daca exista un numar mediu de cuvinte in 24h, gen etalonul normalitatii; exceptand situatiile cand trebuie sa comunici ceva sau cand stressul e ridicat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate