Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Aveti duhovnic personal?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttitispanac, on 24 aprilie 2019 - 13:22, said:

Am auzit de multe persoane care au asa ceva.

Da, asta din poza e duhovnica mea.
O port cu mine peste tot, Posted Image

Imi cunoaste istoria foarte precis

Attached Files



#20
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

View PostJJackFLASH, on 24 aprilie 2019 - 13:34, said:

Duhovnicul personal este de fapt un şarlatan, căruia oameni creduli
îi încredinţează tainele şi problemele lor personale.
El este un parazit social a cărui existenţă este alimentată de
speranţa deşartă a indivizilor cu mintea afectată de virusul religiei creştine.

Amin !

View PostSabinatu, on 24 aprilie 2019 - 13:44, said:

Nu s-a născut încă duhovnicul care să reziste la dezvăluirea fanteziilor mele sexuale.
As putea sa te ascult. Am si eu ceva idei. Poate deschidem si o afacere. Cred ca ar fi foarte profitabila.

Edited by Magicwisewolf, 24 April 2019 - 15:13.


#21
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
O chestie de bun simt, pe care n-ar trebui sa fie nevoie sa o spun, e sa incercati sa respectati un standard de decenta cand postati pe aria asta.
Deci fara mizerii precum cele postate mai devreme si fara comentarii despre felul cum a fost moderat continutul respectiv.


#22
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Posttitispanac, on 24 aprilie 2019 - 13:22, said:

Am auzit de multe persoane care au asa ceva. Unii si-au chemat duhovnicul personal pentru nunta, botez si de multe ori a trebuit platit drumul, cazarea, masa ca veneau oamenii de la sute de km.

I-am intrebat de ce enevoie sa mergi doarla un anumit preot si mis-a raspuns ca e important ca acesta sa cunoasca trecutul tau religios si sa- iti poata astcel oferi sfaturi personalizate.
Duhovnicul e foarte important, fără el îți pierzi sufletul care ajunge în mâna satanei.
E absolut normal ce au făcut și dacă n-au plătit și un onorariu, e clar că e vorba de un duhovnic adevărat ce are chemare.

Așa e, de aceea trebuie avut un duhovnic personal, nu-ți poți deschide sufletul în fața oricui. Fiind un duhovnic care a primit duhul sfânt și îmbrățișarea lui Cristos, sfatul său vine tocmai de la dumnezeu.

#23
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostJJackFLASH, on 24 aprilie 2019 - 13:34, said:

Duhovnicul personal este de fapt un şarlatan, căruia oameni creduli
îi încredinţează tainele şi problemele lor personale.

Din partea mea, are mai mult sens să discuţi problemele personale cu psihologul sau cu psihoterapeutul.
Care va sa zica, fiecare cu sarlatanul lui? Posted Image

#24
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Unde lucrează persoana respectivă ? Ca să știm ce duhovnic să recomandăm, de la DIE sau de la SRI Posted Image

#25
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Stau si ma intreb cati dintre voi chiar au stat de vorba cu un preot, ca vad ca la voi toti popii sunt precum pomohaci. Dupa ce am citit "Ortodoxia" de Mircea Eliade mi-am schimbat total parerea fata de credinta si abia acum pot sa spun cu adevarat ca stiu ce inseamna ortodoxia.

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttitispanac, on 24 aprilie 2019 - 13:22, said:

Am auzit de multe persoane care au asa ceva. Unii si-au chemat duhovnicul personal pentru nunta, botez si de multe ori a trebuit platit drumul, cazarea, masa ca veneau oamenii de la sute de km.
I-am intrebat de ce enevoie sa mergi doarla un anumit preot si mis-a raspuns ca e important ca acesta sa cunoasca trecutul tau religios si sa- iti poata astcel oferi sfaturi personalizate.

Da,eu am asa ceva.
Eu imi dau mie imsumi sfaturi pretioase cand este cazul.N-am dat gres niciodata,sau cel putin nu recunosc asta.

#27
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Posttitispanac, on 24 aprilie 2019 - 18:26, said:

Stau si ma intreb cati dintre voi chiar au stat de vorba cu un preot, ca vad ca la voi toti popii sunt precum pomohaci. Dupa ce am citit "Ortodoxia" de Mircea Eliade mi-am schimbat total parerea fata de credinta si abia acum pot sa spun cu adevarat ca stiu ce inseamna ortodoxia.

Lasa..lasa tu Mircea Eliade... BIBLIA ai citit-o ca sa intelegi ortodoxia si la ce fel de Zeu te rogi? Or fi cativa preoti mai ''psihologi'' asa.. Da putini.
Si daca n-ai bani de psiholog, cauti un popa.. ca-i mai ieftin.

#28
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Nu am citit biblia.

#29
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

View Postmariovrs, on 24 aprilie 2019 - 19:13, said:



Lasa..lasa tu Mircea Eliade... BIBLIA ai citit-o ca sa intelegi ortodoxia si la ce fel de Zeu te rogi? Or fi cativa preoti mai ''psihologi'' asa.. Da putini.
Si daca n-ai bani de psiholog, cauti un popa.. ca-i mai ieftin.

Nu se poate compara cultura unui preot cu cea a unui psiholog. Si preotii stiu si multa psihologie, si din aia aplicata.

#30
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Posttitispanac, on 24 aprilie 2019 - 20:35, said:

Nu se poate compara cultura unui preot cu cea a unui psiholog. Si preotii stiu si multa psihologie, si din aia aplicata.
Toți escrocii de valoare știu psihologie aplicată

#31
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcirus6, on 24 aprilie 2019 - 16:35, said:

Duhovnicul e foarte important, fără el Ă®ți pierzi sufletul care ajunge Ă®n mâna satanei.
E absolut normal ce au făcut și dacă n-au plătit și un onorariu, e clar că e vorba de un duhovnic adevărat ce are chemare.

Așa e, de aceea trebuie avut un duhovnic personal, nu-ți poți deschide sufletul Ă®n fața oricui. Fiind un duhovnic care a primit duhul sfânt și Ă®mbrățișarea lui Cristos, sfatul său vine tocmai de la dumnezeu.

Sunt oameni, care în anumite situații de cumpănă din viață, au nevoie de un consilier personal!

Personal cred, că cel mai bun consilier personal, ar fi după părerea mea, un filosof! :)

Edited by heart_of_ice, 24 April 2019 - 23:07.


#32
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu confundati credinta cu PFA-ul popilor si nici Raiul cu Catedrala Bantuirii Neamului...

#33
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmariovrs, on 24 aprilie 2019 - 19:13, said:


Lasa..lasa tu Mircea Eliade... BIBLIA ai citit-o ca sa intelegi ortodoxia si la ce fel de Zeu te rogi? Or fi cativa preoti mai ''psihologi'' asa.. Da putini.
Si daca n-ai bani de psiholog, cauti un popa.. ca-i mai ieftin.
Pai Biblia nu spune nicaieri ca trebuie sa ai un preot ca duhovnic personal, iar preotul nu e calificat pentru a face munca unui psiholog.

#34
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Religia trebuie inteleasa, nu aplicat mot a mot ce scrie in biblie. De aia e important sa mergem la biserica. Dupa cantarea liturghiei, preotul tine o cuvantare personalizata despre  cum trebuie sa interpretam anumite fapte si vorbe ale lui hristos dumnezeu.

#35
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View Postcirus6, on 24 aprilie 2019 - 20:46, said:

Toți escrocii de valoare știu psihologie aplicată
Corect.
Si cel mai bun exemplu in acest sens, e chiar aria asta. Tot felul de indivizi, care in viata lor nu au avut treaba cu Dumnezeu sau Biserica, vin sa ne explice ce si cum. Au transformat aria asta in mocirla personala, aruncand tot felul de dejectii, din bogatia lor, in toate directiile. Se pricep la orice legat de Dumnezeu. Orice lucru rau ce poate fi spus. Nici ei nu vor sa se mantuie, dar nici pe altul nu ar lasa.

Da am un duhovnic la care ma spovedesc, si chiar e foarte bine. Nu vreti, nu e nici o problema. E necesar, nu obligatoriu.

#36
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postkyrre, on 27 aprilie 2019 - 13:59, said:



Da am un duhovnic la care ma spovedesc, si chiar e foarte bine. Nu vreti, nu e nici o problema. E necesar, nu obligatoriu.
Da și cu ocazia asta ti-ai pus și pile la Doamne Doamne astfel ca locul tău în rai e deja pregătit de pe-acum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate