Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

STB - abuz?

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Pai tot n-am inteles cu ce te simti abuzat. Ai ajuns acasa cu bine, cu toti banii in buzunar?

Din cauza tonului tau, acum incep sa ma simt si eu abuzat.

Edited by Puferiu_, 23 April 2019 - 14:20.


#74
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Fiecare se simte abuzat in felul lui.

De ce te-am abuzat eu? Ai ajuns acasa bine? Ai toti banii in buzunar? ;)

#75
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
E abuz pentru ca inchid aparatele inainte de a se inchide usile... deci cine intra la aceeasi statie cu controlul nu are cum sa valideze ca sunt inchise aparatele. Poate doar daca face sprint si e primul la aparat sa apuce sa valideze. Adica controlul umbla la ciupeala.
Acum e mai clar?

E ca si cum intr-un supermarket ar veni paza si politia sa te aresteze pentru furt ca ai pus cumparaturile in cos si nu le-ai platit... asta in timp ce tu esti in magazin, poate chiar la casa care nu merge din motive tehnice, dar nu ai trecut de casa si nu ai parasit incinta magazinului.

#76
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,048
  • Înscris: 04.10.2007
E Ok cum se intampla in alte tari, aparatul de validare se afla char la intrare si nu urci pana nu validezi... Atunci nu mai ai nici o scuza

#77
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 mirel3003, on 23 aprilie 2019 - 14:33, said:

E Ok cum se intampla in alte tari, aparatul de validare se afla char la intrare si nu urci pana nu validezi... Atunci nu mai ai nici o scuza

Pai si aici aparatele sunt cam la intrare, dar degeaba. In primul rand te ingrijorezi daca ai loc sa intri in mijlocul de transport

 projectfp, on 23 aprilie 2019 - 14:27, said:

E abuz pentru ca inchid aparatele inainte de a se inchide usile... deci cine intra la aceeasi statie cu controlul nu are cum sa valideze ca sunt inchise aparatele. Poate doar daca face sprint si e primul la aparat sa apuce sa valideze. Adica controlul umbla la ciupeala.
Acum e mai clar?

E ca si cum intr-un supermarket ar veni paza si politia sa te aresteze pentru furt ca ai pus cumparaturile in cos si nu le-ai platit... asta in timp ce tu esti in magazin, poate chiar la casa care nu merge din motive tehnice, dar nu ai trecut de casa si nu ai parasit incinta magazinului.

Si ii mai explic si eu. Ca e doar timpul meu.

Abuzurile sunt de mai multe feluri. Nu doar cand pierzi bani, esti agresat fizic, sexual, profesional etc.

Ca si exemplul de mai sus, eu vreau sa respect legea, cel care verifica daca respect legea nu-mi da timp sa o respect si dupa ma amendeaza ca nu am respectat-o. E clar acum ca e un abuz grav?

Edited by spe_ripper, 23 April 2019 - 14:37.


#78
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 projectfp, on 23 aprilie 2019 - 14:27, said:

E abuz pentru ca inchid aparatele inainte de a se inchide usile... deci cine intra la aceeasi statie cu controlul nu are cum sa valideze ca sunt inchise aparatele. Poate doar daca face sprint si e primul la aparat sa apuce sa valideze. Adica controlul umbla la ciupeala.
Acum e mai clar?

 super8, on 23 aprilie 2019 - 13:13, said:

Pai, si eu ce zic ?
E o cursa contracronometru intre abonatii STB si controlori la urcarea in autobuz, tramvai si troleibuz pt. validarea cardului sau blocarea aparatului de validare  Posted Image

 super8, on 23 aprilie 2019 - 12:24, said:

...trebuie sa fie o cursa de atletism intre abonatii STB si controlori la urcarea in autobuz, tramvai si troleibuz..
Care ajunge primu' la aparat castiga  Posted Image

Adica omu' cu cardu' la aparat sa valideze calatoria si controlul tot il acuza ca fraudeaza ?!  Posted Image
Va spun eu care e adevaratul motiv al controlorilor:
ei pot sa incaseze pe loc amenzile de 50 Lei ! la 5-10 calatori care pierd "cursa de atletism" la aparat inseamna 250-500 Lei ciubuc pe zi.

 super8, on 23 aprilie 2019 - 13:35, said:

Pai, trebuie sa te urci cu o statie inaintea Controlorilor ca sa ai timp sa validezi cardul, ca daca te sui odata cu ei nu mai ai timp.

Eu asta nu pricep:
tu cu abonamentul ori cardul plin cu bani la aparat si Controlorul tot te amnedeaza ?
=========================
Pana ajungi la un aparat sa validezi cardul Controlul a ajuns inaintea ta ca a fugit spre aparat sa il blocheze.
Apoi te amendeaza ca nu ai validat cand te-ai suit.
=======================================

E buna ideea ta, @mirel3003 !
Dar nu se implementeaza in Romania pt. ca.... au de castigat cetatenii care isi cumpara bilete si abonamente ?
Adica nu mai pot face ciubuc controlorii, nu se mai dau amenzi sau poate le e teama ca se va micsora mersul fraudulos  Posted Image

Sa nu uitam de dezavantajul ca trebuie sa stea mai mult in statie mijlocul de transport STB  Posted Image

#79
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,048
  • Înscris: 04.10.2007

 super8, on 23 aprilie 2019 - 14:39, said:

=======================================

E buna ideea ta, @mirel3003 !
Dar nu se implementeaza in Romania pt. ca.... au de castigat cetatenii care isi cumpara bilete si abonamente ?
Adica nu mai pot face ciubuc controlorii, nu se mai dau amenzi sau poate le e teama ca se va micsora mersul fraudulos  Posted Image

Sa nu uitam de dezavantajul ca trebuie sa stea mai mult in statie mijlocul de transport STB  Posted Image
Eu stau in Timisoara si nu am mai folosit mijloacele de transport in comun de cel putin 3 ani, dar am circular recent cu mijloacele de transport in Londra si mi se pare super OK. Acolo ai aparatul ala cu care iti validezi cardul la intrare. Nu intrii in autobuz pana nu ai validat.
Si in Timisoara e la fel ca in Bucuresti, am auzit oameni care se plang de aceleas probleme.
Si ce mi-a mai placut prin alte parti e ca functioneaza ok Google Maps cu transport in comun. La noi schimba astia statiile de la o zi la alta si daca esti turist nu ai nici o sansa sa ajungi unde vrei. Mie mi-a fost mai usor sa merg cu mijloacele de transport in comun in Londra si in Dubai decat imi e sa merg in Timisoara(oras in care stau de 13 ani)

Edited by mirel3003, 23 April 2019 - 14:48.


#80
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, da ! STB-ul in loc sa incurajeze oamenii sa nu mai calatoreasca fraudulos, incurajeaza la nesimtire atat calatorii cat si controlorii.
Daca eu nu as avea bani sa imi incarc cardul STB, pai ori merg pe jos, ori imi cumpar un moped, o bicicleta ori trotineta sau incalatimnte cu role incoprorate  Posted Image
Attached File  pantofi cu role incorporate.jpg   86.22K   6 downloads

#81
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Este un gen de oameni pe care nu ii vei convinge vreodata ca trebuie sa plateasca. Si de ei nu se atinge nimeni.

#82
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007
Intamplarea descrisa de initiatiator este clar un abuz din partea controlorilor. Am patit ceva identic acum cateva luni si intr-adevar respectivul controlor cu veleitati de jandarm insista sa achit suprataxa de 50 de lei. Si pe mine m-a condus insistenta lui cu gandul la o spaga mica.

 pisty16, on 23 aprilie 2019 - 12:12, said:

vor validarea abonamentelor tocmai pentru a intelege fluxul de calatori.

 Puferiu_, on 23 aprilie 2019 - 12:23, said:

Nu sunt de acord cu validarea abonamentului la fiecare urcare in vehicul, dar banuiesc ca acolo se va ajunge.

Obligativitatea validarii abonamentului este un abuz si o stupizenie marca STB!

#83
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Puferiu_, on 23 aprilie 2019 - 13:43, said:

Nu ne-ai zis ce amenda ai primit si in ce conditii trebuie platita.

Daca te apuci sa filmezi in tramvai, ti-o baga p'aia ca n-ai voie sa filmezi si devin agresivi. Mai degraba incerci sa rezolvi pe cale diplomatica. Controlorii sunt fiinte sensibile.
tu ai interactionat vreodata cu controlorii? sunt mai rau ca niste babuini turbani. ba sincer chiar jignesc babuinii.
singura varianta cu controlorii e care e mai tare in gura !!!
daca esti moale ajungi sa platesti amenda
chestia asta va inceta dupa ce va aparea un incident mai nasol cu batai si eventual 1-2 controlori injunghiati. pana atunci se vor comporta la fel.

#84
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 mahu, on 23 aprilie 2019 - 15:03, said:

Intamplarea descrisa de initiatiator este clar un abuz din partea controlorilor.
Am patit ceva identic acum cateva luni si intr-adevar respectivul controlor cu veleitati de jandarm insista sa achit suprataxa de 50 de lei.
Si pe mine m-a condus insistenta lui cu gandul la o spaga mica.
Adica Controlul a fugit la aparat inaintea ta sa il inchida sa nu mai poti valida calatoria ca sa te amendeze ?
Am intrebat mai sus:

 super8, on 23 aprilie 2019 - 13:35, said:

Pai, trebuie sa te urci cu o statie inaintea Controlorilor ca sa ai timp sa validezi cardul, ca daca te sui odata cu ei nu mai ai timp.

Eu asta nu pricep:
tu cu abonamentul ori cardul plin cu bani la aparat si Controlorul tot te amendeaza ?
========================

Pana ajungi la un aparat sa validezi cardul Controlul a ajuns inaintea ta ca a fugit spre aparat sa il blocheze.
Apoi te amendeaza ca nu ai validat cand te-ai suit.
Deci e clar ca singurul motiv al acestui comportament al Controlorilor e sa atinga un target de amenzi caci li se da si lor un procent ceva, probabil.

Vorba unui fost Super Moderator (@althea) de pe Softpedia:
"mori cu dreptatea in mana"  :)

#85
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 spe_ripper, on 23 aprilie 2019 - 14:00, said:

Buletin la achizitie dai oricum cred. Dar nu e nominal, ca la nominal cica pui minim 15 lei, si eu am pus si 10 lei.

Conform art. 18 din Ordonanta nr. 2/2001, privind regimul juridic al contravențiilor, contravenientul este obligat să prezinte agentului constatator, la cerere, actul de identitate. În caz de refuz, pentru legitimarea contravenientului, agentul constatator poate apela la ofițeri și subofițeri de poliție, jandarmi sau gardieni publici.

Apoi, daca refuzi sa platesti suprataxa, d-abia atunci primeste amenda aia de 500 lei.

Si poti sa iei amenda si daca : g. impiedicarea organelor de control sa-si exercite atributiile, inclusiv refuzul de legitimare;

Interesant.


sa spunem ca ai timp liber si minime cunostinte sa deschizi o actiune in instanta.
fara o inregistrare cum dovedesti tu acolo ca jegurile alea umane de la ratb au blocat aparatele imediat cum te-ai suit in masina/tramvai? in cazul asta e cuvantul tau contra cuvantul lor si ei sunt mai multi.

 spe_ripper, on 23 aprilie 2019 - 14:37, said:

Pai si aici aparatele sunt cam la intrare, dar degeaba. In primul rand te ingrijorezi daca ai loc sa intri in mijlocul de transport



Si ii mai explic si eu. Ca e doar timpul meu.

Abuzurile sunt de mai multe feluri. Nu doar cand pierzi bani, esti agresat fizic, sexual, profesional etc.

Ca si exemplul de mai sus, eu vreau sa respect legea, cel care verifica daca respect legea nu-mi da timp sa o respect si dupa ma amendeaza ca nu am respectat-o. E clar acum ca e un abuz grav?

daca te simti abuzat esti liber sa depui o plangere la ratb. recomand sa depui una scrisa, macar sa o poata folosi vreun functionar pe acolo daca a ramas fara hartie la toaleta.

#86
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

 Puferiu_, on 23 aprilie 2019 - 13:32, said:

Amenda e de 50 de lei in 48 de ore. Cine zice altceva, e controlor.

Mai pune un 2 in fata.

Noile amenzi sunt de 500 de lei cu posibilitatea de a plati jumatate in 48 de ore. Am inteles insa ca daca vrei sa o contesti in instanta, amenda nu trebuie achitata, asa incat pierzi posibilitatea de a plati doar jumatate.

#87
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ba da, daca in urma procesului pierzi, cu decizia de la tribunal si cu notificarea de la posta te duci si platesti in 48 ore jumatate din amenda.

#88
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 pisty16, on 23 aprilie 2019 - 11:03, said:

Clar abuz. Normal e sa lase 1-2 minute timp sa valideze lumea; e logic.
Sau macar pana coboara. Pana atunci, poate sta linistit cu el in mana.N-ar fi nici primul si nici ultimul. Iar la chestia cu secundele, i-a cam batut secundarul pe loc.

#89
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019

 super8, on 23 aprilie 2019 - 14:39, said:

Dar nu se implementeaza in Romania pt. ca.... au de castigat cetatenii care isi cumpara bilete si abonamente ?
"Romania"? sunt orase care au taxatori pe masini si iei biletul de la ei, insa asta inseamna angajati in plus, salarii in plus, bilete mai scumpe...

 mahu, on 23 aprilie 2019 - 15:42, said:

jumatate in 48 de ore.  
15 zile

#90
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Am pus eu linkul cu amenzile, dar nu e nevoie sa intre toti.

Quote

iv. cele de la lit. a - cu amenda de 500 RON (plătibilă în 15 zile - 250 lei)
a. călătoria fără titlu de călătorie valabil (emitent, operator, tarif și perioadă de valabilitate) și validat la începutul călătoriei, sau fără un alt document care să permită efectuarea călătoriei;

Quote

v. cele de la lit. b - cu amenda de 150 RON (plătibilă în 15 zile - 75 lei)
b. călătoria cu un titlu de călătorie valabil dar nevalidat, indiferent de modul de obținere;


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate