Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

taxe import pentru Jante auto din Sua

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Salut. A mai cumparat cineva jante din Sua? M-ar interesa in afara de transport cat se mai plateste la import? Pachetul va fi trimis cu Ups. Multumesc

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 09.08.2005
vamă și tva. vama conform catalogului vamal, tva la costul total (jante plus transport).

Edited by radunic, 23 April 2019 - 09:09.


#3
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 radunic, on 23 aprilie 2019 - 09:09, said:

vamă și tva. vama conform catalogului vamal, tva la costul total (jante plus transport).

Ok. Jantele sunt sh, nu noi. Daca vanzatorul le declara o valoare mai mica merge asa? Banuiesc ca Tva se plateste la valoarea produsului + transport? Transportul oricum e vreo 400 dolari.
Ma interesa daca a mai cumparat cineva si cum a facut sa plateasca cat mai putin tva+/-vama. Din ce stiu, daca e pana in 150 euro produsul, nu se plateste si vama, doar tva.

Edited by cavaliere, 23 April 2019 - 09:27.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,140
  • Înscris: 09.01.2007

 cavaliere, on 23 aprilie 2019 - 09:26, said:

Din ce stiu, daca e pana in 150 euro produsul, nu se plateste si vama, doar tva.

E corect ce spui.
Dar problema e daca le atrage atentia produsul ca avand o valoare reala peste 150 euro.
Pot sa verifice pretul pe net de ex. sau sa te puna sa le dai dovada platii (nu factura).

#5
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 overseas, on 23 aprilie 2019 - 10:01, said:


E corect ce spui.
Dar problema e daca le atrage atentia produsul ca avand o valoare reala peste 150 euro.
Pot sa verifice pretul pe net de ex. sau sa te puna sa le dai dovada platii (nu factura).

Daca imi cer dovada platii, o sa arat printscreen cu plata facuta prin paypal, nu?
De atras atentia, iti dai seama, fiind 4 roti de masina si destul de grele.. Dar nu vad de unde ar avea referinta pentru pret avand in vedere ca sunt sh si de gasit oricum nu prea se gasesc pe internet.
Oricum, ar fi tva (19% nu? ) aplicat la cat declara vanzatorul + valoarea transportului.  Practic aici ustura la Tva, ca taxele vamale parca sunt 2-6% maxim .

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pretul se ia de pe factura / dovada plata.
Daca este suspect de diferit de pretul real / de catalog, atunci se calculeaza dupa pretul de catalog.
Daca se vad cu ochiul liber ca sint second hand si pretul este unul real pentru second hand, platesti ce ai de platit.
Daca vrei sa platesti cit mai putin, pui pa aceste acte o valoare cit mai mica, dar absolut credibila.
Exemplu: am cumparat ceas din China, am dat pe ceas + transport $110, am trecut in print paypal suma de $60, am platit 50 de lei.
Da, cred ca oricum ma incadram sub 150 euro, dar a fost totul OK.

 cavaliere, on 23 aprilie 2019 - 10:17, said:

Dar nu vad de unde ar avea referinta pentru pret avand in vedere ca sunt sh si de gasit oricum nu prea se gasesc pe internet.
Au catalog cu toate produsele - generice.
Jante auto, nu conteaza de care sint in realitate

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006
Eu nu m-as risca, ca vamesul daca e ciufut nu ai ce sa-i faci. Va trebui sa ii explici de ce ai platit $400 transport pe niste jante mai ieftine de €150.

#8
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 Mizu, on 23 aprilie 2019 - 10:25, said:

Eu nu m-as risca, ca vamesul daca e ciufut nu ai ce sa-i faci. Va trebui sa ii explici de ce ai platit $400 transport pe niste jante mai ieftine de €150.

Pai ce sa ii explic, pot sa fie si jante ruginite din 1950, daca greutatea lor este 80 de kg, atat e transportul din Sua.  
Pana la urma nu conteaza daca jantele costa 2 dolari sau 1000 dolari, transportul costa la fel raportat la greutate si dimensiuni.
Eu o sa rog vanzatorul sa treaca pretul sub 150 de euro, ca oricum TVA-ul se calculeaza la pretul ala + cei 400 de dolari transport. Deci cred ca un minim de 100 euroi tot va trebui sa platesc.
Ideea este sa ma limitez la aceasta suma. Posted Image

Sunt second hand, dar starea in care se afla este extrem de buna, aici posibil sa fie o problema.
PAchetul va fi trimis cu UPS. Aici nu stiu cum functioneaza, ei trimit pachetul la vama si eu trebuie sa ma duc acolo, sau ma contacteaza UPS-ul sa le trimit printscreen dupa plata si platesc taxele la livrare?

Edited by cavaliere, 23 April 2019 - 10:37.


#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006
Si daca vrea sa iti calculeze TVA la $400+$400 ce faci? le trimiti inapoi si pierzi banii de transport?

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Eu nu stiu cat de speciale sunt jantele alea ca sa merite atata stres si efort in a le procura. Daca chiar ti le doresti asuma-ti eventualele costuri.

#11
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Dar de ce nu platesti pe bune? ce tot atatea manevre?

#12
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 badsica, on 23 aprilie 2019 - 10:47, said:

Dar de ce nu platesti pe bune? ce tot atatea manevre?

Pai cum nu platesc pe bune? Eu am pus o intrebare, daca nu stii, de ce mai postezi, nu inteleg cu ce ma ajuta post-ul tau?

 Mizu, on 23 aprilie 2019 - 10:36, said:

Si daca vrea sa iti calculeze TVA la $400+$400 ce faci? le trimiti inapoi si pierzi banii de transport?

Daca vrea, voi plati 160 de euro. Normal ca dupa ce platesti 400 pe transport, platesti oricum taxele ulterioare.
Pe mine ma interesa daca cineva a mai fost in situatia asta si daca se poate si altfel. Daca nu, asta e.

 atupi, on 23 aprilie 2019 - 10:46, said:

Eu nu stiu cat de speciale sunt jantele alea ca sa merite atata stres si efort in a le procura. Daca chiar ti le doresti asuma-ti eventualele costuri.

Mi le asum oricum, insa o informatie in plus nu strica niciodata.

#13
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 cavaliere, on 23 aprilie 2019 - 11:07, said:


Pai cum nu platesc pe bune? Eu am pus o intrebare, daca nu stii, de ce mai postezi, nu inteleg cu ce ma ajuta post-ul tau?





Pai tu intrebi cum sa furi aici. Adica despre torente e interzis sa discutam dar cum sa declaram valori mai mici la vama e in regula.

Marfa non-ue, platesti tva si taxe vamale. Te duci cu extrasu de cont si calculeaza vamesu. Ce nu intelegi?

#14
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Jante din sua, da ce avion ti-ai tras?

#15
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 wb626ek, on 23 aprilie 2019 - 11:56, said:

Jante din sua, da ce avion ti-ai tras?

Sunt pentru o masina mai veche, youngtimer curand.

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006

 cavaliere, on 23 aprilie 2019 - 11:07, said:

Pe mine ma interesa daca cineva a mai fost in situatia asta si daca se poate si altfel. Daca nu, asta e.
Situatia difera de la vames la vames si in ce toane il prinzi. Poate sa nu il intereseze chiar deloc.

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006
de obicei americanii nu accepta sa minareasca declaratiile vamale, tot ce am luat din sua a fost declat exact la pretul real!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate