Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

De ce nu fac carii?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostJon97, on 22 aprilie 2019 - 09:17, said:

N-am avut niciodata vreo carie, nici n-am fost la stomatolog, ma spal pe dinti doar dimineata si totusi nu am carii.
Majoritatea celor pe care ii cunosc au cel putin o plomba, la mine ce se intampla? adica ma bucur ca nu am, dar care este motivul?
Aia cu puta mica nu fac carii, microbii gurmanzi si-au facut deja treaba acolo jos si-s satui :lol:
https://forum.softpe...-a-o-avea-mica/

#20
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostJon97, on 22 aprilie 2019 - 09:17, said:

N-am avut niciodata vreo carie, nici n-am fost la stomatolog, ma spal pe dinti doar dimineata si totusi nu am carii.
Majoritatea celor pe care ii cunosc au cel putin o plomba, la mine ce se intampla? adica ma bucur ca nu am, dar care este motivul?
stii cum se alegeau mai demult sclavii?

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La tineri, odata cu atingerea maturitatii de crestere ( sau stoparea cresterii normale) un factor important pt. aparitia cariilor este stresul care poate provoaca decalcifiere osoasa, caderi de calciu, pe fondul organismului usor confuz de trecerea la maturitate, cu incetinirea factorilor de crestere si schimbari la nivelul metabolismului.
Cine e la facultate si are examene stresante, incepe sa faca carii, chiar daca nu bea acid fosforic si acid carbonic care dizolva si dintii si oasele si fierul si altele.
Cine nu are astfel de stresuri la examene, stresuri la job, stresuri in famile, etc., daca nu consuma prea multe dulciuri si se spala pe dinti regulat, mai ales seara inainte de culcare (ideal dupa fiecare masa), evident ca fiind tanar poate sa-si pastreze dintii necariati.
Insa dupa 22 de ani e cam greu sa scapi in ziua de azi fara niste plombe...
Iar daca bei cola care are acid fosforic combinat cu acid carbonic de la CO2, sansele sa ramai cu dintii naturali sunt mici.
Si alte sucuri sunt pacatoase pt ca au acid citric, peptic si carbonic. Chiar si berea si apa carbogazoasa au acid carbonic...

View Postmarcusdefeis, on 22 aprilie 2019 - 10:20, said:

stii cum se alegeau mai demult sclavii?

Si caii se alegeau dupa dinti.

In urma selectiei si imperecherii intre selectati, plus unele mosteniri genetice din anumite zone particulare ale Africii, au ajuns cei de culoare sa o aiba peste medie.
Nu asta a fost intentia celor care alegeau dupa dinti, si dupa caracteristicile morfologice(musculatura si forme) si osteologice (schelet), dar s-a intamplat...
Totusi intelegem ca nu e cazul pt. exemplul de aici...

Edited by loock, 22 April 2019 - 10:46.


#22
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
party pooper

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Ai fost la stomatolog si a zis "Bravo, nu ai carii, dau faliment cu d'astia ca tine" SAU tu ai ajuns la concluzia ca n-ai carii.

2. Pana pe la 30 de ani nu am avut nicio problema, apoi cariile au aparut la suprafetele de contact dintre dinti/masele.

#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBenderbut, on 22 aprilie 2019 - 09:23, said:

Taicamiu la 55 de ani nu are niciun dinte scos ci doar doua carii minore plombate, pe dinti nu se spala chiar in fiecare dimineata insa el se spala des in copilarie cu sare...si odata la saptamana se mai spala si acum cu sare.E si fumator.
imi spuneau mai multi dentisti ca atunci cand merg pe la conferinte internationale si prezinta cazuri din ro, se sperie aia, de ex in suedia, cica pt ei caz grav e o coronita pe o masea, pt ca oamenii nu prea au carii, pun accent pe preventie si au crescut de mici cu igiena peste tot

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostAdm, on 22 aprilie 2019 - 10:46, said:

1. Ai fost la stomatolog si a zis "Bravo, nu ai carii, dau faliment cu d'astia ca tine" SAU tu ai ajuns la concluzia ca n-ai carii.


Aici e cu dus si intors.
Pe de o parte controlul regulat este recomandat pt. depistarea cat mai devreme, si plombarea inainte ca eventualele carii sa ajunga la nervi, dar pe de alta parte unii stomatologi zgarie smaltul cu instrumente ascutite si uite asa le ajungi client mai devreme...

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBenderbut, on 22 aprilie 2019 - 09:23, said:

Taicamiu la 55 de ani nu are niciun dinte scos
si tu? ar fi interesant de comparat generatiile

View PostJon97, on 22 aprilie 2019 - 09:28, said:

Am 22 ani
pai asa trebuia sa incepi... la varsta aia nu e de mirare ca nu ai carii. inca.

#27
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postloock, on 22 aprilie 2019 - 10:42, said:

In urma selectiei si imperecherii intre selectati, plus unele mosteniri genetice din anumite zone particulare ale Africii, au ajuns cei de culoare sa o aiba peste medie.
Nu asta a fost intentia celor care alegeau dupa dinti, si dupa caracteristicile morfologice(musculatura si forme) si osteologice (schelet), dar s-a intamplat...
deci daca nu ai carii e probabil sa ai scula pana la genunchi Posted Image

ca tot intreba careva p-aci cum sa identifice barbatii cu anaconda in chiloti....

#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postmyshyk, on 22 aprilie 2019 - 09:49, said:

studii?
IQ?
astea le putem deduce usor... :)

View Postloock, on 22 aprilie 2019 - 10:42, said:

La tineri, odata cu atingerea maturitatii de crestere ( sau stoparea cresterii normale) un factor important pt. aparitia cariilor este stresul care poate provoaca decalcifiere osoasa, caderi de calciu
caderi de calciu de la stres? nu am auzit de studii pe tema asta.
Vitamina D (D3) e f importanta si multi habar nu au ca au deficit

cafelele mai stiu ca elimina calciul din organism cu mare viteza, de aceea de multe ori, fetele care se plang ca au caderi de calciu, vom descoperi ca beau si cafea regulat

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

deci daca nu ai carii e probabil sa ai scula pana la genunchi Posted Image
N-ai citit tot.
E exact opusul.

Vezi link-ul din primul post de pe pagina asta.

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAdm, on 22 aprilie 2019 - 10:46, said:

1. Ai fost la stomatolog si a zis "Bravo, nu ai carii, dau faliment cu d'astia ca tine" SAU tu ai ajuns la concluzia ca n-ai carii.

2. Pana pe la 30 de ani nu am avut nicio problema, apoi cariile au aparut la suprafetele de contact dintre dinti/masele.
exact, la ambele puncte... mie la 24 de ani mi-a zis stomatoloaga ca nu a mai vazut asa ceva, nici o carie, apoi insa... mi-am dat seama ca a fost doar un doctor f slab si nu le-a descoperit unde trebuie.

in cazul femeilor, mai apar si probleme dupa sarcini insa

#31
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Dulciuri, produse de patiserie, paste, paine din faina alba, lapte, mamaliga cat consumi?

Conteaza mult si pH-ul salivei, genetica n-am idee cat de mult conteaza poate doar putin.

Parul, unghiile si pielea se regenereaza dar osul nu.

Nici o grija, nu o sa scapi pana la moarte fara nici o carie.

Edited by smiley2, 22 April 2019 - 11:02.


#32
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
In copilarie eram grasut, dulciuri toata ziua, borcan cu nuttela zilnic. Dar tot n.am avut probleme.

De 4 luni au inceput sa-mi creasca maselele din minte, cand au aparut aveam zona aia inflamata n-am mancat 4 zile de durere.

Stiu persoane de varsta mea care se spala de 3 ori pe dinți si au coronița...



#33
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostJon97, on 22 aprilie 2019 - 09:17, said:

dar care este motivul?

Oltenii e tari in dinti.
Fapt constatat, la propriu si la figurat.

#34
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
- De ce nu fac carii?
- Pentru ca nu esti copac.

#35
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View PostJon97, on 22 aprilie 2019 - 09:17, said:

N-am avut niciodata vreo carie, nici n-am fost la stomatolog, ma spal pe dinti doar dimineata si totusi nu am carii.
Majoritatea celor pe care ii cunosc au cel putin o plomba, la mine ce se intampla? adica ma bucur ca nu am, dar care este motivul?
problema ta nu-i la dinti, este mai sus ...

Edited by dan210, 22 April 2019 - 12:01.


#36
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Acolo nu prea mai ce sa fac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate