Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Pui de gaina cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
CdrShepard

CdrShepard

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2019
Buna ziua, am scos la incubator 10 pui de găină pe data de 6 aprilie, i-am hrănit cu malai si ou fiert in prima săptămână, apoi am observat ca trei dintre ei au început sa aiba pierderi de echilibru (pana la a face tumbe), au un tremur constant, iar partea de jos a ciocului a venit atat de in fata încât a intrecut-o pe cea de sus. De azi am inceput sa le dau furaje speciale si apa cu vitamine. As dori sa știu de ce au aceste simptome, daca ma puteți ajuta vă rog!
Multumesc anticipat!

#2
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
La căldurică i-ai ținut?
LE: cloșca le asigură cam 36o C

Edited by jobist, 20 April 2019 - 18:43.


#3
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Iti recomand un veterinar specializat in galinacee.Si cum zicecolegul caldurica .

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
La veterinar, sa-ti recomande picaturi de adaugat in hrana/apa.
La varsta asta sunt foarte vulnerabili, trebuiesc "vaccinati"

Eu cumpar in fiecare an in mai 50 de pui de 3-4 saptamani, amestecati, albi(de carne) si colorati/pestriti(micsti, carne si oua).
Cei albi incep sa fie sacrificati dupa 2 - 2 1/2 luni, pana in octombrie-noiembrie, in functie de evolutia fiecaruia, cei colorati/pestriti care se dovedesc "productivi" la ouat trec in liga I, la gaini outoare.
Cei lenesi, trec la congelator!
Anul trecut am avut 4 cocosi in lotul de 50, intre care a fost si BORCEA. Nu rata nicio puicuta, pana le facea rani pe spate de la ghiare si le ciocanea in cap pana la sange.
L-am bagat la mititica 3 saptamani, dupa care, eu nefiind de acord cu eliberarea conditionata, i-am pus covorul rosu catre congelator.
A avut in noiembrie anul trecut 7,8 Kg, jumulit si eviscerat.
Acum a ramas doar amintirea supei si a fripturii BORCEA.

#5
CdrShepard

CdrShepard

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2019

 jobist, on 20 aprilie 2019 - 18:41, said:

La căldurică i-ai ținut?
LE: cloșca le asigură cam 36o C

 zippo68, on 20 aprilie 2019 - 18:50, said:

Iti recomand un veterinar specializat in galinacee.Si cum zicecolegul caldurica .

Din păcate nu. Ziua aveam un reșou langa cutie, cred ca temp la ei ajungea maxim la 30C , iar seara ii înveleam in pluovar si puneam sticle cu apa calda in jurul lor, de 2 ori pe noapte.

 viceroy56, on 20 aprilie 2019 - 19:25, said:

La veterinar, sa-ti recomande picaturi de adaugat in hrana/apa.
La varsta asta sunt foarte vulnerabili, trebuiesc "vaccinati

O sa ii duc la veterinar.
Mulțumesc pentru răspunsuri!

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 viceroy56, on 20 aprilie 2019 - 19:25, said:

La veterinar, sa-ti recomande picaturi de adaugat in hrana/apa.
La varsta asta sunt foarte vulnerabili, trebuiesc "vaccinati"

Eu cumpar in fiecare an in mai 50 de pui de 3-4 saptamani, amestecati, albi(de carne) si colorati/pestriti(micsti, carne si oua).
Cei albi incep sa fie sacrificati dupa 2 - 2 1/2 luni, pana in octombrie-noiembrie, in functie de evolutia fiecaruia, cei colorati/pestriti care se dovedesc "productivi" la ouat trec in liga I, la gaini outoare.
Cei lenesi, trec la congelator!
Anul trecut am avut 4 cocosi in lotul de 50, intre care a fost si BORCEA. Nu rata nicio puicuta, pana le facea rani pe spate de la ghiare si le ciocanea in cap pana la sange.
L-am bagat la mititica 3 saptamani, dupa care, eu nefiind de acord cu eliberarea conditionata, i-am pus covorul rosu catre congelator.
A avut in noiembrie anul trecut 7,8 Kg, jumulit si eviscerat.
Acum a ramas doar amintirea supei si a fripturii BORCEA.

Maestre, imi dai si mie pe pm secretul celor 7,8 kg? Ce reteta de furaj le-ai servit?

#7
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Steroizi!Posted Image

 CdrShepard, on 20 aprilie 2019 - 20:20, said:

Din păcate nu. Ziua aveam un reșou langa cutie, cred ca temp la ei ajungea maxim la 30C , iar seara ii înveleam in pluovar si puneam sticle cu apa calda in jurul lor, de 2 ori pe noapte.
...
Reșou? cu becu', așa e modern; și nu plovăr, ci o blăniță(o căciulă mai uzată) de oaie/miel pusă în două cu lâna la interior, ei stau la căldură mai ies puțin la aer, ca de sub cloșcă.

Edited by jobist, 20 April 2019 - 22:19.


#8
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
intr-o cutie pune  un bec de 60-100W la inaltime de 25-30cm de ei. Ai mei de vreo cativa ani de zile incoace, cum au iesit puii le da malai cu concentrate faza 1 si crede-ma pe cuvant pierderile-s mult mai mici, ca drept dovada anul trecut din 38 de pui, in primele doua saptamani doar 2-3 s-ai prapadit, ce-i cu handicap, iar la maturitate s-au definit vreo 35, dintre care 20 puici, si 15 cocosi:)
O sa-ti dai seama daca le frig sau cald, daca le este  in continuare frig stau inghemuiti unul in altul, daca le este prea cald stau rasfirati.asa iti faci o idee de la ce inaltime sa pui becul, PS : nu uita sa dai niste gauri in cutie pe o parte, eventual daca le pui ceva deasupra noaptea sa doarma.

Edited by CostyNn96, 20 April 2019 - 23:17.


#9
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Viceroy, mi-ai luminat ziua cu istoria despre BORCEA, mi-a placut umorul tau.
Am ras cu pofta prima data astazi.

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ma bucur ca mai sunt colegi ce apreciaza umorul.

Referitor la greutatea puilor/gainilor/cocosilor:
Daca se respecta reteta de alimentatie, pe car eu am combinat-o cu "pascutul" in curte, in 45 de zile puii albi de carne trebuie sa ajunga la 2 Kg. Taiat, eviscerat. Asa sunt crescuti in fermele din care mancam noi de la supermarket pui "fericiti", "familisti" mai nou pui GALBENI. Adica vopsiti sau bolnavi de icterPosted Image
In primele 30 de zile ii cresc "adapostiti" intr-un cotet dotat cu sistem de incalzire si mai ales cu lumina. Astfel puii vor manca 24h din 24, asta fiind unul din punctele alimentatiei recomandate.
In primele 15-20 de zile NUMAI furaje speciale pentru ei, apoi furaje + uruiala de diverse, dupa 30 de zile ii las sa mearga prin curte(zona dedicata) sa ciuguleasca iarba, piericele/nisip.
Pe masura ce trece timpul peste cele 45 de zile, dispare total furajul, se stinge lumina, raman graunte si resturi de legume/fructe si bineinteles "pascutul".
Puii albi de carne sufera de boala oaselor fragile - de sticla - si pe masura ce ating cele 2-2,5 Kg si apar semnele ologirii, sunt sacrificati.
Cei care se adapteaza mai bine, traiesc mai mult si ajung la 4-5 Kg dupe 3-4 luni.
Puii pestriti/colorati nu au probleme cu oasele si dupa 6-8 luni devin gaini outoare. Gaini care la mine sunt de 2 generatii: 2017 si 2018. Una singura alba a rezistat 1 an si nu a ologit si care oua la rand cu cele "profesioniste". Am cantarit-o vie, in plasa, acum 3 saptamani si avea 6 Kg. Aproximativ 4.5 Kg dupa curatare si eviscerare.
La mine puii sunt intr-adevar FERICITI, soacra mea care ii ingrijeste la tara a fost profesoara de biologie si are suficiente cunostinte despre cresterea/ingrijirea lor, dar mai ales o foarte mare doza de afectiune.

#11
CdrShepard

CdrShepard

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2019
Gata, și-au revenit micuții! Le-am pus bec , hrana specială și Selevit in apa. Doar trei au rămas cu ciocul deformat :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate