Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Audi a4 b7- troncaneala

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
daylight91

daylight91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.04.2019
Salutare, de ceva timp se aude aceasta troncaneala pe partea dreapta a masini fata, undeva de la roata. Am fost la 2 mecanici si niciunu nu isi da seama de la ce ar putea fi, au ridicat-o pe elevator, au facut un test, nimeni nu stie nimic. Cica bratele sunt ok, unul mi-a spus ca s-ar putea sa fie de la caseta de directie, insa nu stiu daca are legatura dar volanul se misca ok, in viraje stranse nu se aude nimic. Aceasta bataie se aude pe drum de tara, drum cu pietris, sau canale. Am schimbat recent un burduf de la planetara dinspre roata, partea dreapta, incepuse sa curga niste vaselina.
Aveti aici video   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vj-kwqPuD-Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Masina este un Audi a4 b7 2.0 BPW din 2007 cu cutie automata.
P.S imi cer scuze daca au postat unde nu trebuie, am incercat sa caut aceasta problema pe forum insa nu am gasit nimic.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Să mai vadă la bascule.

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Flanse amortizor sau in cel mai bun caz bucsi bara.

#4
daylight91

daylight91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.04.2019
Tin sa precizez ca au tras de roti, si au zis ca nu au joc, nu au nimic. O sa ma duc maine la altul sa vad.
Daca trag  pe loc stanga dreapta de volan  de cateva ori, nu se mai aude trancaneala aia o perioada, dupa iar incepe.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă are basculele originale, din 2007, să ,,tragă " mai bine de ele :)

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Și eu cred că ar putea fi flanșele amortizoarelor.

#7
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
sau poate pivoti...

#8
dhx

dhx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.01.2019
amortizor

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Daca se aude cu precadere pe denivelari mici si dese (drum cu pietris de ex), poate fi de la caseta de directie, mai exact o bucsa care este interpusa intre carcasa si cremaliera casetei.
In service se poate verifica cu masina pe elevator, virata stanga maxim, se vibreaza capatul cremalierei(sau se trage de el cu diferite frecvente). Eventual cu bieleta de directie deconectata de la roata din dreapta.

La fel de bine poate fi de la bieletele antiruliu/bara stabilizatoare.

#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,268
  • Înscris: 06.07.2007
Bieletele antiruliu.
Cu masina suspendata pe elevator, poti sa tragi de ele cat vrei ca tot nu le poti depista chiar daca sunt praf.

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Bieleta antiruliu

#12
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 18.08.2009
Imi dau si eu cu parerea si sunt chiar curios - as merge pe telescop ! A, vad ca a mai zis si dhx la fel.
Am si eu un A3 mai batranel, tot asa cu un troncanit pe fata dreapta. Au urcat-o pe elevator, au tras de roti, au concluzionat ca e bratul, sau bucsa, nu mai retin.
De fapt era un telescop.

#13
daylight91

daylight91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.04.2019
Am fost acum la service și cică ar fi bucsa cadru motor, dar el mi-a spus ca nu găsesc doar bucsa de cumpărat ci tot grupul. Știe cineva dacă se poate lua doar bucsa aia ?

#14
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ehe...suspensia multilink e greu cu ea... Numai daca e rupta piesa de tot sau la noroc iti dai seama.. Am trecut prin asta cu acelasi tip de masina.

Schimbi tot. Asta e rezolvarea. TRW sau LEMFORDER. In jur de 1000 de euro. Si dupa aia...ai grija pe unde bagi masina, ca nu e ieftina suspensia..

Multilink-ul nu e pentru Romania clar..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate