Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

cum ati avea grija de vitorul copiilor vostri?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
parintii mei au fost destul de inconestienti, in sensul ca nu prea s-au straduit sa studieze piata muncii, sa se intereseze de mine, sa vada ce as putea face cu viata mea
asa ca m-au tinut in scoli, au zis ca sa fac o facultate sa am si eu o diploma acolo
bineinteles ca nu a iesit treaba buna, eu am teminat un rahat de profil al stiintelor economice si nu m-am mai angajat in veci in domeniu
daca aveti copii va faceti griji pebtru viitorul lor? sau sunteti mahari barosani din clasa bugetarilor de lux/patronilor de sclavi si le lasati imperii pe tava?

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Și nici bunica-ta nu ti-a lasat nimic, ești și urat cu dinți nasoi.
Ce veatza   dom'le.

#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
ala cu bunica e un troll nenorocit, vezi ca faci confuzie

#4
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
i-as rupe un picior si l-as pune la cersit in fata unei biserici .


#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Poston64, on 18 aprilie 2019 - 20:32, said:

...eu am teminat un rahat de profil al stiintelor economice...
Cel mai bun domeniu dar pana la urma orice domeniu trebuie sa aiba si looseri.

#6
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
singur facultate care nu e degeaba e aia din care iesi doctor, si vezi ca se scrie cu un singur o, ironic, nu?

#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Poston64, on 18 aprilie 2019 - 20:32, said:


daca aveti copii va faceti griji pebtru viitorul lor?

Oricum, daca te prind pe langa a mea iti garantez ca-mi vei pazi porumbul...

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Poston64, on 18 aprilie 2019 - 20:32, said:

daca aveti copii va faceti griji pebtru viitorul lor?
Nu imi fac griji, doar planuri. Ii incurajez sa descopere singuri ce le place, si sa fie entuziasmati de lucruri.

Cand vor fi adolescenti ma astept sa decida singuri ce vor sa faca in viata.

Indiferent ce ar alege, daca sunt pasionati, vor avea o viata placuta. Personal imi doresc sa aiba de-a face cu matematica, ca matematica e atat de inutila incat o poti folosi oriunde, dar nu mi-ar fi rusine nici daca ar face muzica - nu e ca si cum un compozitor bun in zilele noastre moare de foame de exemplu. Pictor insa, cam da.

Deci: incurajez, sustin, ghidez dar nu intervin la modul absolut.

Daca ai fi aflat in scoala generala cam pe unde sunt interesele tale, si apoi ai fi urmat un liceu in acea directie, atunci nu ai fi ajuns aici:

View Poston64, on 18 aprilie 2019 - 20:32, said:

bineinteles ca nu a iesit treaba buna, eu am teminat un rahat de profil al stiintelor economice si nu m-am mai angajat in veci in domeniu

Parintii tai nu au gresit ca "nu au studiat piata" pentru tine. Au gresit ca nu te-au intrebat cand erai mic "ce vrei sa te faci cand vei fi mare?" - doar asa la misto, ca sa te faca sa te gandesti la intrebarea asta importanta. Sau poate ai fost un copil prea zvapaiat pentru a fi atent la ce iti spun parintii.

Edited by OriginalCopy, 18 April 2019 - 20:51.


#9
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
daca as fi avut un tata ca tine alt om as fi acum

voiam sa fac jocuri pe calculator, ca ma jucam toata ziua, eram copil nu stiam cu ce se mananca

dar sunt praf cand vine vorba de programare, si nu, nu m-ar pasiona sa fac asta
am lucrat n domeniu ca si QA si am vazut cat e de cancer

Edited by on64, 18 April 2019 - 20:54.


#10
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Poston64, on 18 aprilie 2019 - 20:32, said:

asa ca m-au tinut in scoli, au zis ca sa fac o facultate sa am si eu o diploma acolo
Esti norocos, pe mine m-au exportat la 18 ani sa muncesc in afara ca acolo e viitorul... ca de acolo vin oamenii cu bani si masini scumpe si isi fac case.

Au avut dreptate.

Edited by Benderbut, 18 April 2019 - 20:55.


#11
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
pai in Romania dca te duce capu ca adolescent te pui sa inveti cod, si te exportezi singur
daca nu te duce capul sa scrii cod, macar sa devi un manual qa tester, cel putin in cluj se cam cauta asa ceva

#12
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Poston64, on 18 aprilie 2019 - 21:02, said:

pai in Romania dca te duce capu ca adolescent te pui sa inveti cod, si te exportezi singur
daca nu te duce capul sa scrii cod, macar sa devi un manual qa tester, cel putin in cluj se cam cauta asa ceva
”Cod” e o marca de coada de lopata?

#13
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

View Poston64, on 18 aprilie 2019 - 20:32, said:

parintii mei au fost destul de inconestienti, in sensul ca nu prea s-au straduit sa studieze piata muncii, sa se intereseze de mine, sa vada ce as putea face cu viata mea
asa ca m-au tinut in scoli, au zis ca sa fac o facultate sa am si eu o diploma acolo
bineinteles ca nu a iesit treaba buna, eu am teminat un rahat de profil al stiintelor economice si nu m-am mai angajat in veci in domeniu
daca aveti copii va faceti griji pebtru viitorul lor? sau sunteti mahari barosani din clasa bugetarilor de lux/patronilor de sclavi si le lasati imperii pe tava?

Cel mai important lucru i-as explica cum e cu banii, cum se produc banii si cum se asigura bunastarea famiei. De ce de exemplu nu pot sa-i cumpar consola aia de jocuri pe care o vrea el.
Unii parinti ascund copiilor problemele financiare, ba chiar incearca sa lase impresia ca ar fi mai bogati decat sunt.
Copilul trebuie sa stie de mic care e situatia financiara a parintilor.

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Inca din prima zi de viata omul e responsabil pentru propria fiinta. La inceput mai mult parintii decat el, mai spre sfarsitul maturizarii, mai mult el decat parintii.
Mie viitorul nu mi l-au ales parintii ci eu. La liceu mama m-a influentat sa zicem un 50% dar la facultate doar a luat la cunostinta unde voiam sa merg.


Dar inca din prima zi de viata, devii responsabil pentru propria viata. Putin cate putin, pic cu pic iti creste aceasta responsabilitate pana la 100%. Dar niciodata nu este de 0%.

#15
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Posttitispanac, on 18 aprilie 2019 - 21:17, said:

Cel mai important lucru i-as explica cum e cu banii, cum se produc banii si cum se asigura bunastarea famiei. De ce de exemplu nu pot sa-i cumpar consola aia de jocuri pe care o vrea el.
Unii parinti ascund copiilor problemele financiare, ba chiar incearca sa lase impresia ca ar fi mai bogati decat sunt.
Copilul trebuie sa stie de mic care e situatia financiara a parintilor.

Spunand doar ca "nu avem bani" il limitezi si o sa il faci sa creada ca asta este statutul lui si ca mai mult nu se poate. Mai bine ii explici ca pentru consola aia de jocuri trebuie sa dai niste bani, bani pe care daca nu ii ai trebuie sa te gandesti cum ii obtii. Dupa ce ai planul in minte trebuie sa il si executi si sa il respecti cu strictete. Banii nu cad din cer si nu ajunge sa iti imaginezi ca faci ceva pentru ei, chiar trebuie sa faci acel lucru.

Edited by Buleandra94, 18 April 2019 - 22:04.


#16
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

View PostBuleandra94, on 18 aprilie 2019 - 22:03, said:



Spunand doar ca "nu avem bani" il limitezi si o sa il faci sa creada ca asta este statutul lui si ca mai mult nu se poate.

Mi se pare foarte important ca un copil sa inteleaga care sunt posibilitatile financiare ale familiei. Este o foartebuna motivatie sa traga tare sa fie pe picioarele lui.

#17
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostBenderbut, on 18 aprilie 2019 - 21:07, said:

”Cod” e o marca de coada de lopata?
E o marcă de pește!Posted Image

#18
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 30.11.2017
aşa cum ar avea ei grijă de trecutul nostru.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate