Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

E judo recomandat si pentru tipii masivi?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
PowerTibor

PowerTibor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.04.2019
Am tot urmarit acest sport in ultima vreme si imi place destul de mult, as vrea sa il practic, dar ma intreb daca gabaritul poate sa afecteze in vreun fel. Eu am 23 de ani, 1,93 si 158 kg. Fac sala de cativa ani buni, mai mult ma axez pe powerlifting, deci stau chiar bine la capitolul forta. Am facut si rugby ceva timp, dar m-am lasat. Ce imi sugerati?

#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Da
Eeste un flacau la mine in oras tot cam la dimensiunile astea,a iesit campion european,mondial,de cateva ori a participat si la olimpice...

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Iar cu importanta greutatii in lupta ? :P

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
si pe voi va streaseaza nebunu' ala pe PM cu intrebari despre importanta greutatii in lupta? :lol:

#5
PowerTibor

PowerTibor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.04.2019
Am vazut acum ca s-au mai postat intrebari de genul in ultima perioada...In fine, eu eram doar curios din experienta voastra cam ce imi sugerati, sunt constient de "importanta greutatii in lupta".

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Probabil ca este vreo schilodanie de 56 de kg si intrebarile astea nu-l lasa sa doarmã.

#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostPowerTibor, on 17 aprilie 2019 - 15:44, said:

23 de ani, 1,93 si 158 kg.  Ce imi sugerati?

sa mai slabesti, daca iti da unu 2 pumni si o i-a la fuga ai ramas batut ca la 160 kile nu te tii dupa el

#8
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View PostPowerTibor, on 17 aprilie 2019 - 15:44, said:

E judo recomandat si pentru tipii masivi?
Da, dar nu e cazul tau. La 160 de kg, tu nu esti "masiv", esti...altceva (ma penalizeaza astia daca zic ce)

#9
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Sumo.

#10
PowerTibor

PowerTibor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.04.2019

View PostMenela0s, on 17 aprilie 2019 - 17:11, said:

Da, dar nu e cazul tau. La 160 de kg, tu nu esti "masiv", esti...altceva (ma penalizeaza astia daca zic ce)

Nu cred ca e cazul. Daca ma vezi, primul gand nu ar fi "mama ce grasan" cred eu.

#11
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019

View PostPowerTibor, on 17 aprilie 2019 - 15:44, said:

.. as vrea sa il practic, dar ma intreb daca gabaritul poate sa afecteze in vreun fel. Eu am 23 de ani, 1,93 si 158 kg. ...

DA. Dinamica miscarilor in JUDO, caderile pot duce la leziuni majore, mai ales la cei cu multa masa.
Greutatea in sine nu ar fi o problema, daca esti bine antrenat si stapanesti technicile.
Daca esti incepator trebuie sa respecti cu strictete faza de incalzire si cea de relaxare.
Cel mai important aspect in etapa de incepator, este antrenorul, care iti apreciaza just abilitatile,
te ajuta sa progresezi si te opreste sa te aventurezi in situatii, pentru care inca nu esti pregatit.
Aspectul este valabil si pentru colegii de antrenament avansati.
Clubul unde practici este de asemenea important.

Succes!

#12
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View PostPowerTibor, on 17 aprilie 2019 - 18:17, said:


Nu cred ca e cazul. Daca ma vezi, primul gand nu ar fi "mama ce grasan" cred eu.
Ai zis bine ca crezi tu. Masiv e unul precum Dwayne Johnson, care la 1,95 are vreo 115 kg. Tu, la greutatea aia, arati precum Sandu Lungu...

#13
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostPowerTibor, on 17 aprilie 2019 - 15:44, said:

Am tot urmarit acest sport in ultima vreme si imi place destul de mult, as vrea sa il practic, dar ma intreb daca gabaritul poate sa afecteze in vreun fel. Eu am 23 de ani, 1,93 si 158 kg. Fac sala de cativa ani buni, mai mult ma axez pe powerlifting, deci stau chiar bine la capitolul forta. Am facut si rugby ceva timp, dar m-am lasat. Ce imi sugerati?
La greutatea asta judo ??? Ai auzit de formula aia cu masa si acceleratia , iti dai seama ca la greutatea ta e ca si cum ai cadea de pe bloc pe beton ? E si periculos pina la urma sportul asta, judo, stii cit e un kimono ? Si aia trag toata ziua de el sa ti-l rupa, zici ca e luat din banii lor.
Ce sa zic, eu nu iti recomand plus ca daca vine unu' de 50 de kile, jap,jap ti-a tras 2 pumni in barba si te-a facut, la bataie nu conteaza cite kg ai ci cit de repede poti sa fugi.

Edited by lil debul, 17 April 2019 - 19:28.


#14
PowerTibor

PowerTibor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.04.2019

View Postlil debul, on 17 aprilie 2019 - 19:27, said:

La greutatea asta judo ??? Ai auzit de formula aia cu masa si acceleratia , iti dai seama ca la greutatea ta e ca si cum ai cadea de pe bloc pe beton ? E si periculos pina la urma sportul asta, judo, stii cit e un kimono ? Si aia trag toata ziua de el sa ti-l rupa, zici ca e luat din banii lor.
Ce sa zic, eu nu iti recomand plus ca daca vine unu' de 50 de kile, jap,jap ti-a tras 2 pumni in barba si te-a facut, la bataie nu conteaza cite kg ai ci cit de repede poti sa fugi.


Hm doi pumni in barba se numeste judo? Eu te intrebam strict de judo aici, nu de bataie pe strada, ca acolo ma descurc, stai tu linistit. Doi pumni in barba de la unul de 50 kg e rahat in ploaie mai bine zis.

#15
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Le ce intrebari poti sa pui referitor la judo eu zic sa te feresti de aia de 50 de kile, practic pe tine te intereseaza daca judo-ul doare dar nu prea te incumeti sa intrebi sau cum ?

#16
PowerTibor

PowerTibor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.04.2019

View Postlil debul, on 17 aprilie 2019 - 19:59, said:

Le ce intrebari poti sa pui referitor la judo eu zic sa te feresti de aia de 50 de kile, practic pe tine te intereseaza daca judo-ul doare dar nu prea te incumeti sa intrebi sau cum ?

:)) bine, o sa ma feresc de aia de 50 kile. Daca nu ai nimic util de spus, mai bine taci.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Flacau asta e cel de care ziceam
Are 2.03 si 170 de kg
https://ro.wikipedia...ki/Daniel_Natea

#18
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostPowerTibor, on 17 aprilie 2019 - 20:08, said:



:)) bine, o sa ma feresc de aia de 50 kile. Daca nu ai nimic util de spus, mai bine taci.
Pai tu intri pe forum si pui intrebari de 2 lei si eu sa tac ? Adica ai facut rugby, rupi fiarele, esti cit ursu' (asta zici tu) si ii intrebi pe niste necunoscuti cum e la judo. Daca SA ZICEM ca esti cine zici ca esti si totusi pui intrebari atit de puerile inseamna ca , scuze, atita poti, asta e nivelul. Adica la cit sport ai bagat in tine nu gaseai o sala de judo sa vezi care e miscarea ???

Eu nu cred ca esti cum te prezinti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate