Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Sfat achizitie: Samsung Galaxy S8 vs S8+ vs S9 vs S9+

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Salut!
Dupa 22 de luni al meu S7Edge a decis sa dea o ultima data cu capul de pamant si sa nu ii mai functioneze o mica parte din ecranul tactil.
Pana acum am detinut S1 (are Cyanogen si il foloseste mama), S4 (spart) Si acest S7 (spart)
La ce folosesc telefonul? Lucrez la un magazin de piese auto si folosesc foarte multa WApp si FB (pentru comunicare), scriu SMSuri si vorbesc la telefon. Daca nu sunt la birou mai intru din Google Chrome in platformele on-line (asemanatoate autodoc24) si mai dau comenzi. Fac poze la marfa, postez pe conturile sociale si cam atat.. Deci, nimic deosebit. Bateria nu conteaza cat tine, am in permanenta incarcator.
Ce imi place la Galaxy S? Culorile, camera, meniul. Nu stiu daca exista un telefon care sa face toate aceste lucruri, asa ca prefer sa nu ma complic. A! Si rezistenta: S4 si S7 am mers mult timp cu ele sparte. S7 are de mai bine de un an ecranul spart in doua locuri.
Oricare ar fi el o sa fie achizitionat la mana a doua. Bugetul maxim este de 1600lei
Intreb pentru ca citeam pe undeva pe forum cum ca S8 nu ar fi mai performant decat S7E.

Multumescanticipat! Posted Image

#2
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016
Eu personal as alege S9, am inteles, bugetul maxim 1600. Dar daca poti face o exceptie de 100 de lei, il gasesti sigilat pe OLX (cu garantie si factura).
De ce sa dai 1600 pe S8 cand poti cumpara cu 1700 maxim 1800 S9.
Am vandut pana acum si am cumparat destul de pe OLX (telefoane sigilate). Deci nu exista vreo teama de teapa sau altceva mai ales cand te intalnesti cu persoana direct.
Diferenta de performante de aproximativ 15-20%.

#3
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
S9 sau Huawei P20/ P20 pro le gasesti sigilate sau f. putin folosite, in jurul bugetului tau. Sau Xiaomi Mix 3, mai exotic dar un pic mai scump.

Edited by tybanu, 17 April 2019 - 11:46.


#4
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Multumesc pentru recomandare!
S7e tot pe olx l-am luat si la un pret foarte bun: 1500lei - acum 2 ani, cumparat de o luna de zile de la Orange Posted Image . Am un prieten care repara telefoane si merge el cu mine sa il iau sau cumpar de la amanetul la care lucreaza. Si mi-a facut pret de 1600lei pentru un S9+.
Daca as putea, as lua ceva la 1000lei Posted Image) . Dar prefer sa dau 600lei in plus si sa stiu ca ma tine 2 ani Posted Image.

Nu vreau sa sar din bugetul de 1600lei. Caut si eu imposibilul, ieftin, bun si de calitate.
De ce as alege S9 in detrimentul lui S9+? Banuiesc ca acel + aduce ceva in +.

Edited by scrisit, 17 April 2019 - 11:47.


#5
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Ia tot un s7
S8 si s9 n-au nimic semnificativ mai bun

#6
CatalinDCS

CatalinDCS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 10.02.2016

View Postscrisit, on 17 aprilie 2019 - 11:45, said:

Multumesc pentru recomandare!
S7e tot pe olx l-am luat si la un pret foarte bun: 1500lei - acum 2 ani, cumparat de o luna de zile de la Orange Posted Image . Am un prieten care repara telefoane si merge el cu mine sa il iau sau cumpar de la amanetul la care lucreaza. Si mi-a facut pret de 1600lei pentru un S9+.
Daca as putea, as lua ceva la 1000lei Posted Image) . Dar prefer sa dau 600lei in plus si sa stiu ca ma tine 2 ani Posted Image.

Nu vreau sa sar din bugetul de 1600lei. Caut si eu imposibilul, ieftin, bun si de calitate.
De ce as alege S9 in detrimentul lui S9+? Banuiesc ca acel + aduce ceva in +.
In bugetul de 1600 sigur nu gasesti S9+ sigilat. Tu ai zis sa ne incadram acolo. S9 era singurul. Daca ai un prieten cu amanet, combanatii, etc.

S9+ clar.

#7
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Stiu ca nu gasesc s9+ sigilat, dar daca e intretinut si nelovit nu vad de ce nu ar tine inca 2 ani. Al meu s7e a mers 2 ani cu sticla sparta si 1an si cu ecranul spart in doua locuri

#8
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007
I.am luat sotiei S8+ acum un an. Eu am S7edge. Cel de la Altex, se unde l.am luat mi.a spus ca S8 este un S7 modificat si ca nu e mare diferenta la performante.

In concluzie, al meu merge uns, al ei ca porku. Si ca sa apeleze un numar favorit direct din shortcut de pe.homescreen si are lag cel putin 5 secunde. Nu mai vorbesc de browser sau aplicatii. Eu unul cred ca in afara de ecranul ala gigant si faptul ca si.a facut apdeit la Android creamPie, restul nu merita banii. Aprox 3000 ron adica!

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Mai fa-i din cand in cand un backup si da-i factory reset. Mai ales daca a trecut de la Oreo la Pie (nu creamPie, ca aia e altceva).

Edited by Hider141, 17 April 2019 - 13:28.


#10
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postscrisit, on 17 aprilie 2019 - 10:52, said:

A! Si rezistenta: S4 si S7 am mers mult timp cu ele sparte.
#şîeu detin un S4 mai exact din nov 2013,foarte bun telefon,m-a mulțumit pe deplin...de pe el scriu acum.
In curand vreau sa fac marele pas catre un S10e dar aștept sa mai scada preturile.

#11
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Salut!
Am fost aseara si am luat un S9+ la cutie cu 1400lei (doar cablul neoriginal) si urme de folosinta pe spate.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi!
Am constatat ca nu-mi place faptul ca am schimbat telefonul. Am importat toate aplicatiile si setarile. Dar.. nu imi place faptul ca trebuie sa invat alt telefon. Sper sa ma multumeasca, daca nu... il vand si imi iau tot S7E :))

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Mai acorda-i o șansă lui S9. N-ar trebui sa fie schimbări asa dramatice fata de vechiul telefon, mai ales ca era tot Samsung.

#13
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View PostHider141, on 18 aprilie 2019 - 17:56, said:

Mai acorda-i o șansă lui S9. N-ar trebui sa fie schimbări asa dramatice fata de vechiul telefon, mai ales ca era tot Samsung.
Salut!
Ma bucur pentru ca te-am ascultat. S9+ se misca exceptional. si-a meritat banii. din pacate l-am scapat si pe asta si are si el sticla sparta fata si spatesi lipseste o bucata din ecran (intr-un colt), dar inca functioneaza! Sper sa sa nu il mai scap pana la vara... sau cel putin sa nu se sparga ecranul.

#14
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

View Postscrisit, on 30 noiembrie 2020 - 20:36, said:

Salut!
Ma bucur pentru ca te-am ascultat. S9+ se misca exceptional. si-a meritat banii. din pacate l-am scapat si pe asta si are si el sticla sparta fata si spatesi lipseste o bucata din ecran (intr-un colt), dar inca functioneaza! Sper sa sa nu il mai scap pana la vara... sau cel putin sa nu se sparga ecranul.
Ca sa-i prelungesti viata, doteaza-l cu asa ceva: https://www.emag.ro/...n/pd/D8H17JBBM/

#15
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Nu, mulțumesc! Pentru mine, husa pe telefon e ca folia pe telecomanda televizorului.

#16
Poll77

Poll77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 02.05.2016
Înseamnă că-ți permiți să-l schimbi anual, mai ales că le scapi destul de des. 😂

#17
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Și e aproape mort.. se face ecranul verde

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate