Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vodafone activeaza optiunile de marketing fara acordul meu

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004
Ieri mi-a venit un SMS in care scrie ca optiunile de marketing au fost actualizate, eu nefacand nicio modificare, de cate ori ma hartuiesc cu aceste intrebari, nu mi-am dat acordul.
Scrie in SMS ca poti sa schimbi optiunile pe vodafone.ro , ma loghez, incerc sa accesez pagina, imi da de cateva ori eroare cum ca au "prea multe cereri", mai tarziu revin si reusesc cu greu sa vad optiunile, erau toate bifate (push, email, sms, posta, etc).

Le trimis mesaj si ii intreb DE CE au fost activate cand eu NU am mi-am dat acordul.
Mi se raspunde arogant ca le pot dezactiva pe site, cand eu NU asta am intrebat.

A mai patit cineva la fel ? Pe altii nu ii deranjeaza ca ne aduna datele si le folosesc in ce scopuri vor ei ?

Am trimis un mesaj si la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, dar bineinteles ca nu ma astept sa ma bage in seama, probabil o sa imi raspunda dupa o luna sa imi zica ca mi-au fost dezactivate aceste optiuni si deci e tot "OK".

E "foame" mare pe datele noastre, am patit ceva similar si la Banca Transilvania ...
Ma intreaba in graba la ghiseu (cand asteptau multi oameni in spatele meu), ca in cazul in care sunt modificari importante in legatura cu contul, vreau sa fiu contactat pe email, sau sms ? Si imi da hartie la semnat ... incerc sa citesc in graba, nu inteleg ce vrea sa scrie acolo, mai ma uit odata printre randuri, nimic, asteptau oameni in spate, am semnat si i-am dat-o. Dupaia vad prin geam ca eu am primit doar a doua pagina, pe prima scria sus titlu clar ~"Acord pentru marketing", imi venea sa o injur.
Pe cei de la Transilvania i-am contactat pe email, au dezactivat optiunile de marketing dupa cateva zile, de atunci ma tot suna o companie partenera de-a lor, sa imi faca asigurari si chestii, deci nah ! Posted Image

Edited by adrianTNT, 16 April 2019 - 13:45.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Datele sunt colectate, mai mult ca sigur, in scopuri de Marketing.
Prevederile GDPR iti dau posibilitatea de a le cere, in scris, sa detalieze in ce scopuri folosesc datele tale personale.

P.S: m-au contactat si pe mine unii care vroiau sa particip la nu stiu ce intalnire de vanzari. I-am intrebat de unde au numarul meu, au dat-o in balbaiala. Le-am zis ca e ilegal sa ma contacteze fara a avea un accpet anterior din partea pentru astfel de discutii, s-a scuzat, a inchis si nu am mai auzit nimic de la ei.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
incerc sa citesc in graba, nu inteleg ce vrea sa scrie acolo, mai ma uit odata printre randuri, nimic, asteptau oameni in spate, am semnat si i-am dat-o
Morala - nu contează cîți așteaptă, nu semnezi pînă nu înțelegi ce ai de semnat. Dacă era ceva mai grav decît un acord de marketing?

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 adrianTNT, on 16 aprilie 2019 - 13:44, said:

Pe altii nu ii deranjeaza ca ne aduna datele
De adunat, oricum le aduna.
Doar ca nu ar trebuie sa-iti trimita mesaje, daca nu doresti asta.

 adrianTNT, on 16 aprilie 2019 - 13:44, said:

Ma intreaba in graba la ghiseu (cand asteptau multi oameni in spatele meu), ca in cazul in care sunt modificari importante in legatura cu contul, vreau sa fiu contactat pe email, sau sms ? Si imi da hartie la semnat ... incerc sa citesc in graba, nu inteleg ce vrea sa scrie acolo, mai ma uit odata printre randuri, nimic, asteptau oameni in spate, am semnat si i-am dat-o. Dupaia vad prin geam ca eu am primit doar a doua pagina, pe prima scria sus titlu clar ~"Acord pentru marketing", imi venea sa o injur.
Nu te grabeste nimeni, nicaieri.
Poti sa iei hirtiile alea (sau copie) sa le studiezi acasa.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da´la ce-ti trebuie telefon? Nu mai bine te duci personal la omu´ si-i spui verbal problema? Nu mai ai treaba cu hotii de date. Si bancile, le ocolesti pe celalalt trotuar.Si le dai cu tifla de acolo. Doar "kes"!

Edited by myshyk, 16 April 2019 - 13:57.


#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Lasa, nu te supara, frate.
Zii mersi ca inca nu esti donator de organe in asteptarea unei "oportunitati".

 AlexEn, on 16 aprilie 2019 - 13:53, said:

I-am intrebat de unde au numarul meu, au dat-o in balbaiala.
Au gasit o "GOGORITA" pentru a raspunde la aceasta intrebare.
"CICA", au o aplicatie care genereaza random numere de telefon.............................

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Tot ilegal e.

#8
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

 AlexEn, on 16 aprilie 2019 - 14:04, said:

Tot ilegal e.
E.
Dar, o portita au gasit.
Au "cumparat" aplicatia respectiva. Au factura, garantie, etc............
La fel procedeaza si "taranii"" din piata. Vand curmale romanesti, la preturi bulgaresti pentru ca au la cucuietii din porumb certificat de producator de varza de bruxel

#9
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

 tioopedi, on 16 aprilie 2019 - 13:58, said:

"CICA", au o aplicatie care genereaza random numere de telefon.............................

Aceasta afirmatie nu e valabila cand ti se adreseaza pe nume... In trecut primeam foarte multe apeluri de la brokeri, pentru investitii de capital. Doar cand am inceput sa-i injur m-au lasat in pace...

Edited by 2Unlimited, 16 April 2019 - 14:12.


#10
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004

 2Unlimited, on 16 aprilie 2019 - 14:10, said:

Aceasta afirmatie nu e valabila cand ti se adreseaza pe nume...
Poate genereaza si numele si numarul de tel cu Inteligenta Artificiala Posted Image

#11
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
De cand cu GDPR, v-ati gasit toti drepturile...Las-o moale, intra in cont si modifica-le dupa bunul plac. E chiar asa de greu?
Inainte de mai2018 nu mai stiati de drepturile astea si va vedeati de treaba; acum v-ati transformat in avocati si pseudavocati.

Tocmai pentru ca nu ai facut nicio modificare, atunci cand te-au rugat ei sa ti le setezi, te-ai ales cu niste setari considerate standard pe care le poti modifica ORICAND!
Toti iti vor datele super mega importante, sa stii...

Edited by pisty16, 16 April 2019 - 14:22.


#12
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Gpdr e o mare prostie cu rezultat final 0 !

Atat timp cat un presedinte de asociatie isi permite sa conecteze dvr-ul blocului la net, despre ce vorbim? Si abonamentul de net e platit de proprietari

Edited by sonnydellmarco, 16 April 2019 - 14:31.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Suna la *222 si cere sa le dezactiveze.
Site-ul lor e de tot rahatul. Am vrut sa-mi recuperez contul de Vodafone - nu s-a putut. Am adus vorba intamplator la suport - cu alta ocazie si imi zice omul ca nu se poate prin site ca nu merge functia.
Mi-a refacut el parola dar tot a trebuit sa astept vreo 20 de minute ca sa se incarce contul. N-am mai intrat.

Din cate tin minte la un moment dat - anul asta m-a intrebat robotul daca vreau sa primesc mesaje de marketing din nou si am raspuns NU.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 pisty16, on 16 aprilie 2019 - 14:21, said:

Inainte de mai2018 nu mai stiati de drepturile astea si va vedeati de treaba; acum v-ati transformat in avocati si pseudavocati.

Inainte de asta nu era reglementari clare legate de colectarea, utilizarea si pastrarea datelor personale. Mai usor cu pianul pe scari.


 sonnydellmarco, on 16 aprilie 2019 - 14:29, said:

Gpdr e o mare prostie cu rezultat final 0 !

Atat timp cat un presedinte de asociatie isi permite sa conecteze dvr-ul blocului la net, despre ce vorbim? Si abonamentul de net e platit de proprietari.

Legatura cu subiectul de fata fiind ca...?
GDPR nu inseamna ca nu ti se pot colecta date personale, inseamna ca cei care colecteaza trebuie sa spuna la ce le folosesc, sa ti le puna la dispozitie daca le ceri si sa le stearga, tot la cerere (cu consecintele de rigoare, unde se aplica).

#15
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

 AlexEn, on 16 aprilie 2019 - 14:34, said:

Inainte de asta nu era reglementari clare legate de colectarea, utilizarea si pastrarea datelor personale. Mai usor cu pianul pe scari.
Corect ce zici, doar ca prea se inflameaza unii fix aiurea.
Initiatorul, la ce doamne iarta-ma a trimis el mesaj la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal? Este evident ca dpdv legal si procedural este totul perfect fiind vorba de Vodafone, nu un magazin online obscur.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

GDPR nu inseamna ca nu ti se pot colecta date personale, inseamna ca cei care colecteaza trebuie sa spuna la ce le folosesc, sa ti le puna la dispozitie daca le ceri si sa le stearga, tot la cerere (cu consecintele de rigoare, unde se aplica).   
Inseamna in primul rand ca trebuia sa-ti ceara in mod expres acordul inainte de a le colecta.

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007

 sonnydellmarco, on 16 aprilie 2019 - 14:29, said:

Gpdr e o mare prostie cu rezultat final 0 !

Atat timp cat un presedinte de asociatie isi permite sa conecteze dvr-ul blocului la net, despre ce vorbim? Si abonamentul de net e platit de proprietari

GDPR e cea mai misto chestie. Spamul in casuta mea de mail s-a redus cu 99%.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 pisty16, on 16 aprilie 2019 - 14:40, said:

Corect ce zici, doar ca prea se inflameaza unii fix aiurea.
Initiatorul, la ce doamne iarta-ma a trimis el mesaj la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal? Este evident ca dpdv legal si procedural este totul perfect fiind vorba de Vodafone, nu un magazin online obscur.

A trimis mesaj autoritatii care se ocupa de protectia datelor personale. E dreptul lui sa faca asta.
Nu e deloc evident ca e perfect dpdv legal/procedural ce face Vodafone. Daca ai impresia canu incalca diverse legi corporatiile, esti naiv.


 eiffel, on 16 aprilie 2019 - 14:42, said:

Inseamna in primul rand ca trebuia sa-ti ceara in mod expres acordul inainte de a le colecta.
Da, asta am spus si eu in primul reply.
Pe de alta parte, nu iti pot oferi servicii daca nu iti pot colecta anumite date (de ex seria si nr de buletin pentru identificarea ulterioara inc azul in care ceri modificari de oferta, schimbare de sim etc). Daca folosesc informatiile respective si pentru alte scopuri, trebuie sa le enumere clar si tu, ca client, sa iti dai sau nu acordul pentru utilizarea lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate