Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Populare balta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mdorin

mdorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.10.2006
Salutare tuturor.
Am nevoie de ajutor/sfaturi in legatura cu o balta. Datele "problemei" sunt urmatoarele:
- in urma cu ceva ani am "amenajat" o groapa in gradina de dimensiuni 15x5 (m). In apropiere curge un paraias, de unde am tras o teava si am apa in groapa. Apa este toata vara, dar "paraiasul" seaca, oricum teava ajunge undeva jos, nu are cadere de sus in groapa. Sper ca m-am exprimat bine....
- mai departe am populat cu crap - teoretic asta am cumparat, crap cu si fara solzi (oglinda). Ei bine desi puiet a fost mult (nu retin exact numarul), si tot timpul vedeam noii pui (mici, medii..), totusi nu s-a suprapopulat balta, dimpotriva, tot mai putini.. In final am decis sa golesc toata apa din balta sa vad ce se intampla acolo, de ce "dispar" pestii. E in gradina personala, nu se pune problema de "braconaj". Am golit apa si am scos pesti frumosi, mici, mari si chiar foarte mari. Probabil ca crapii mari au mancat pe cei mici, dar am vazut de atatea ori si pesti "medii" ca sa zic asa. Problema principala a fost de fapt ca toti acesti pesti, au avut un gust puternic de "mal", nu sunt o persoana sensibila, pestii s-au mancat, dar am ramas cu neplacutul gust de mal in minte.
- in continuare pentru a "evita" gustul de mal, am decis sa pun o folie de iaz (cumparata de la un magazin de specialitate, impreuna cu geotextil), ideea era nu sa tin apa, care cum am zis nu era o problema, dar ca sa evit gustu de mal.
   In momentul de fata balta  (cu folie) este plina de apa, fara plante, fara verdeata.
   INTREBARE: Ce trebuie sa fac in continuare?
1) - Sa pun ceva plante acvatice - de care, de unde?
2) - Pot pune pesti - cu furajare eco - faina de malai
3) - Ce fel de pesti? Eu as pune pastrav :)... Stiu ca nu ar merge, dar am fost in excursie undeva si la o pensiune am vazut un bazin de dimensiuni mici, unde aveau pastrav, iar cand am intrebat, mi s-a spus ca de ce sa nu pot pune si eu? Am cumparat si o pompa de debit mediu pt recirculare, cu cadere de apa in acest sens. Dar inca nu sunt convins
4) - Alternativa (normala) : caras, amur, fitofag, somn. As vrea sa pun si somn, dar cu experienta trecuta, nu vreau sa ma trezesc fara..nimic.

Orice sfat este binevenit.

Have a nice day!

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
15x5 e cam mica...nici de piscina nu iti ajunge.  Tre sa ai un circuit al apei daca balta e mica sau o balta mai mare..altfel vara mor asfixiati

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
In primul rand, o astfel de groapa cu apa statuta are nevoie de ceva aierisire, respectiv o circulatie a apei, respectiv pe o parte sa intre apa curata, oxigenata (ca la iazuri sau pastravarii) si pe alta parte o pompa care sa capteze apa de la suprafata, unde se aduna si gunoaiele si sa o directioneze spre irigarea gradinii sau canalizare, dupa caz.

Apoi.. e nevoie ca vara, pe canicula, cand ai vazut si tu ce calduri sunt ca acest mic elesteu sa fie umbrit de 1-2 pomi + aerarea de care vorbeam, altfel se transforma intr-un lighean cu apa statuta la 25 de grade si pestele nu rezista in asa ceva decat daca are 2m adancime sa poata cobori spre ape mai reci.

Ideea cu plantele de apa este una buna cu conditia ca acestea sa fie sub control si sa nu se intinda pe mai mult de 1/2 din iaz.. Hranirea trebuie facuta regulat, fara exagerare si fara sa ramana mancare care sa pluteasca pe iaz mai multe zile... Si fara aglomeratie, daca n-ai rapitori, pestii nu se mananca unii pe altii dar mor si polueaza apa. asa ca trebuie mentinuta o norma de peste, ne-ingramadit in iaz.

Ca idee.. ai putea scufunda si ceva buturugi si pietre - pestele obisnuieste sa stea in locuri ferite... adica sa aiba spatiul lui, inconjurat de ceva sa nu stea in loc deschis...

So.. vara masoara permanent temperatura la apa.. Nu-ti trebuie cine stie ce dotari.. o pompa sa absorbi de la suprafata si un furtun cu care sa bagi pe cealta parte apa curata.

#4
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Necesita investitii costisitoare, te-ai gandit sa faci o afacere sau vrei sa faci ceva pentru tine?
Am si eu un iaz si as vrea sa il repopulez, dar ca sa faci o afacere serioasa din asta trebuie sa iti ocupi aproape tot timpul.

Paraiasul ala are apa curata incontinuu sau mai curg mizerii de la oamenii din deal?
Apele s-au stricat cam peste tot, daca apa nu e curata iti dai seama ca pestii se imbolnavesc si apoi cine ii consuma.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In primul rand, o balta are minim 3 dimensiuni, tu ai dat doar doua. Care e adancimea apei? Ar fi bine  3-4m, macar pe mijloc, sa aiba pestii unde cobori iarna, sa nu inghete. Pastravul e pt ape de munte, f curate, nepoluate, ai uitat sa spui zona. E nevoie de debit, cascade, sa oxigeneze apa, pastravului nu-i place ligheanul. Exista pompe care plutesc la suprafata, concepute sa mearga nonstop, sa adune algele, mizeriile de la suprafata, apa o dirijezi catre un bazin din pietre, printre care apa se scurge inapoi in balta, preferat de la inaltime,sa aereze apa, mizeria ramane in bazin, de unde o aduni regulat. Pompele astea costa de 5-10 ori mai scump decat o pompa clasica submersibila.
Nu e nevoie de braconieri, exista serpi, pasari rapitoare, atentie si la asta.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da ma iti trebuie 100 m adancime sa nu inghete crapu... Groapa Marianelor ar fi aproximativ suficienta. Am eu iaz cu 1 metru adancime si nu a inghetat niciun peste...

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am dat drumul la filtrare saptamana trecuta... Apa era verde, am curatat si golit 3/4 din bazin. In 2 zile apa s-a curatat bec. Pestii mananca de rupt apa are 18 grade

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate