Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Samsung A10 vs Huawei Y7 2019 vs Xiaomi Redmi 7

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Salut,
Dupa cum spune si titlu, vreau sa cumpar un telefon pana in 800 lei, telefonul o sa fie folosit de mama, nu jocuri, decat telefon, mesaje, cate o poza mai rar, deci nu folosit la greu.

Huawei si Xiaomi am observat ca au specificatii mai bune, dar nu imi prea place interfata lor. Imi place pe Samsung A10 interfata lor noua, si cica ar fi mai fiabil.
Ce imi recomandati? Sau alte recomandari +-100 lei.

https://www.quickmob...4g-negru-202166

https://www.quickmob...-3gb-ram-201893

https://www.orange.r...-midnight-black

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
800 lei "doar" pentru functia de telefon e ca si cum iti iei IPhone ultimul model pentru Facebook si Whatsapp.

Doar pentru functia de telefon e prea mult (parerea mea). Vrea neaparat Android sau se poate recomanda si ceva mai clasic (telefon cu butoane)?

#3
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Vrea si pentru Facebook, Instagram, Whatsap. Aplicatii de socializare.

https://www.pcgarage...i-camera-black/

Pare ok si asta, mai ales avand Android One. Pareri?

#4
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 27.02.2018
Redmi 7 pare cea mai buna varianta pe segmentul ala de pret si nu doar dintre astea trei modele, procesorul mai bun decat Y7 si mai mult RAM decat A10, iar la restul specificatiilor sta decent, mai ales bateria mare de 4000 mAh.

Oricum e greu de batut Xiaomi ca reaport calitate-pret.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In conditile astea se schimba problema :)

Android One e facut pentru telefoanele care nu sunt cele mai potente si cu aplicatii (mai) putin impopotonate de producatori (adica aplicatiile sunt mai Lite/usoare, dar functionale ca si aplicatiile "normale" si arata 9X% ca ele).

Am vazut ca telefoanele Xiaomi sunt destul de bine vazute. Nu pot sa-ti recomand pentru n-am pipait unul si nici in cercul de prieteni nu l-am vazut.

Ti-as recomanda Huawei (vezi Honor 7Ase incadreaza mai bine in bugetul tau).

#6
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
din modelele alea 3 de sus, xiaomi-ul are cel mai bun procesor, si huowei-ul are camera mai ok. Samsung a10 nu as lua. decat daca il gasesti la 500 lei in jos.
Vad ca de pe o zi pe alta au disparut niste modele si a crescut pretul la telefoane destul de mult.
Ce nu inteleg eu de ce te-ai limitat la modelele astea slabe cand la 800 lei ai variante mai bune.
redmi note 6 pro ce e drept modelul de 32 gb la vexio 784 lei
Mi A2 cu 4/64 gb la ideal, 798 lei (nu stiu de ce nu ma lasa interfata asta sa bag mai mult de 1 link)
Lenovo k5 sau Samsung a6 daca vrei altceva. a6 ala e mai slab ca xiaomi-urile dar are ecran amoled. deci...

#7
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
I-am luat mamei mele acum câteva lui Y5 2018. Nu mai vreau sa aud de seria asta. Doar dușmanilor recomand așa ceva. Părerea mea e sa te uiți la Nokia. Nu știu cum e samsungul ăla. E un fel de J5, nu?

#8
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
Evita quickmobile, redmi 7 gasesti si la orange cu 144 de euro (685 ron) sau la pcgarage 649 ron.
Mi A2 Lite e foarte bun pentru fb, whatsapp, instagram plus ca are o autonomie mai buna ca celelalte
Mai ai o alternativa ASUS Max Pro M1 tot cu android one si din ce am vazut a primit android pie recent la pcgarage il au si desigilat cu 100 de lei mai ieftin (752)

@Pololica confunzi cu android go care e pentru telefoane cu hardware slab, android one vine curat fara bloatware de la producatori

Edited by bambucea015, 12 April 2019 - 12:11.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ştiu cum fac cei de la Facebook, însă aplicaţia lor nu este niciodată lipsită de bug-uri. Indiferent pe ce o rulezi (PC, tabletă, smartphone), la un moment dat va da o eroare. Fie nu poţi comenta la o postare, fie nu poţi încărca o imagine, fie se schimbă de la sine ordinea de afişare a postărilor etc.
Iar la aplicaţia pentru smartphone, niciuna dintre actualizări nu vine cu detalii. Nu ştii ce anume s-a făcut cu acel update. Rar de tot, se mai optimizează interfaţa.
Eu am Note 9 şi nici măcar pe acest telefon aplicaţia nu funcţionează totdeauna cum trebuie. Mai ales videoclipurile - fie unele sunt sărite, fie altele nu se pot deschide.
Prin urmare, pe oricare telefon mai slab decât Note 9 problemele vor fi mai multe.

De aceea, indiferent de alegerea făcută, doamna trebuie să fie pregătită de bătăi de cap cu Facebook-ul.

Eu aş merge pe Samsung în ideea unui suport mai bun în România, faţă de Xiaomi.
Huawei nu recomand, seria Y e un dezastru. Aş recomanda numai seria P, dar nu se încadrează în buget.

Edited by PSC, 12 April 2019 - 12:15.


#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postbambucea015, on 12 aprilie 2019 - 12:05, said:



@Pololica confunzi cu android go care e pentru telefoane cu hardware slab, android one vine curat fara bloatware de la producatori


Cred ca ai dreptate, stiam eu ceva, dar cred ca le-am facut putin shaorma (cu de toate) :P

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLauCalin, on 12 aprilie 2019 - 11:31, said:

Nu știu cum e samsungul ăla. E un fel de J5, nu?
În ordinea performanţelor, gama J este cea mai slabă, urmată de gama A, urmată de gama S şi încheiată cu gama Note.

#12
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Seria J este inlocuita cu M (cam aceleasi si tot de prin India).

#13
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Deci am restrans decizia intre Xiaomi Mi A2 Lite (Android One) si Xiaomi Redmi 7 (2019).
La Huwaei nu imi place interfata, iar Samsung A10, cu toate ca imi place interfata, e prea slabut la specificatii.
Imi este grea decizia intre astea doua, deoarece mi-ar placea Android simplu, iar Redmi 7 imi place ca e generatie mai noua, si am sa primesc update-uri un an in +

#14
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
cauta xiaomi mi a2 simplu nu lite ca lite-ul are procesor mai slab si camera mai slaba. Redmi 7 fata de redmi note 6 e mult mai slab la toate capitolele. Nu confunda redmi X cu redmi note X
in ultimul timp telefoanele cu android one in afara de cele de la google si chiar si alea au cam multe bug-uri si o sa injuri mai mult decat in cazul unui miui sau sistem mult mai bine optimizat si calarit.
Daca nu iti place cum arata miui de la xiaomi poti instala oricând orice launcher gen nova si gata, arata ca un pixel sau orice vrei tu.
Eu as lua pt mama ta un redmi note 6 cu 32 gb si poti sa ii mai adaugi când vrei un card de memorie sa il faci de cat vrei. Ai avantajul unei baterii mai mari 4000 mah, procesor ce o sa mai duca cel putin 3-4 ani si camera e decenta. Plus ca e metalic si destul de rezistent. redmi 7 e plastic mult chiar daca ecranul arata modern cu picatura e destul de slab. Are rezolutie HD si luminozitate mica si tot tacâmul.
Mi a2 lite e mult mai slab decat Mi A2 simplu. Mi A2 face niste poze bune si are procesor sd 660 care e super performant, chiar si nou lansatul 665 de ieri se chinuie sa il depaseasca. A2 lite are sd 625 care e mai vechi si mai slab.

#15
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Vroiam sa zic Redmi Note 7, il pot lua la 900 lei.

Vroiam Mi A2 Lite deoarece are bateria mai mare, fata de Mi A2 normal

#16
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 27.02.2018
Atunci mergi pe Redmi Note 7 daca urci la 900 RON, e model mai nou, are procesor mai bun, bateria e tot asa mare, designul e mai frumos, are camera de 48 mp, bluetooth 5, conector type C nu doar micro USB, incarcare quick charge 4

https://www.gsmarena...3&idPhone2=9247

#17
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Am dat comanda la Mi A2 Lite, versiune de 3GB RAM si 32 GB Memorie, pentru mama am considerat ca e suficient + o bratara fitness Xiaomi MI Band 3, care am luat-o impreuna cu ceva reduceri, la 40 lei. Sper ca am facut o achizitie corecta. Revin cu pareri, de abia astept sa ajunga.

#18
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostPololica, on 12 aprilie 2019 - 08:57, said:

In conditile astea se schimba problema Posted Image

Android One e facut pentru telefoanele care nu sunt cele mai potente si cu aplicatii (mai) putin impopotonate de producatori (adica aplicatiile sunt mai Lite/usoare, dar functionale ca si aplicatiile "normale" si arata 9X% ca ele).

Am vazut ca telefoanele Xiaomi sunt destul de bine vazute. Nu pot sa-ti recomand pentru n-am pipait unul si nici in cercul de prieteni nu l-am vazut.

Ti-as recomanda Huawei (vezi Honor 7Ase incadreaza mai bine in bugetul tau).
LoL Android One nu a facut si nu face nimic. Android One este un program dezvoltat de Google prin care se promoveaza telefoane care vin cu Android aproape stoc de la producator si se ofera updateuri lunare de securitate si cel putin doua updateuri majore de Android.
Este un fel de program Google Nexus mai Lite.
Programul Android One nu determina in mod obligatori un hardware slab pe telefone. Exista un standard minim hardware desigur dar nu exista un standard maxim deci telefoane ca Nokia 9, LG G7 One, Nokia 8 Sirocco etc. sunt telefoane Android One de exemplu.

Honor 7A este o recomandare proasta si un telefon mai slab decat Mi A2 Lite atat pe partea de software cat si pe partea de hardware.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate