Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Caini care isi fac nevoile pe palierul meu

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostWebbbob, on 11 aprilie 2019 - 11:31, said:

discuta cu ei poate is oameni si te poti intelege
Da, se vede clar ca sunt oameni. Posted Image
Oameni buni, nu merge cu explicatul ca nu sunt copii de 4 ani care sa nu stie ca nu e bine sa isi lase cainii sa se pise pe unde apuca. Sunt oameni adulti care daca nu pricep chestii din astea super simple e clar ca nu vor pricepe nici daca le explici 10.000 de ani.

Nu incerca sa te intelegi cu ei ca n-ai cu cine.
Exact aceeasi problema a avut-o si tatal meu pana acum cativa ani. O vecina de sus avea o potaie din asta mica si flocoasa care isi facuse obiceiul sa se pise pe casa scarii cu precadere pe tocul usii mele si imi uda si presul. S-a discutat cu cucoana, unii s-au si certat cu ea. NIMIC, cucoana o tinea pe a ei si basta.
A spalat tata zona cu apa in care a bagat chilli din plin, otet alb, etc. Apoi a dat cu repelent de caini. NIMIC. Potaia era prea batrana si se pare ca nu mai avea simtul mirosului.
Se gandea la un moment dat sa lege tocul usii de un traf tv sa zgaltaie potaia oleaca sa se invete minte, dar nu l-a lasat inima.
In cele din urma potaia a murit. Apoi cucoana si-a luat alta potaie, aceeasi rasa, care ce sa vezi face exact la fel. Dar din fericire nu pe usa mea ci pe usile altora.
Poti incerca sa speli cu chestii din astea iuti (chilli, etc) care mascheaza mirosul de urina si irita nasul cainilor, apoi sa dai din plin si periodic cu  repelent, dar daca javra e batrana si nu ii mai merge nasul n-ai ce face.

Edited by Friskey, 11 April 2019 - 12:16.


#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostFriskey, on 11 aprilie 2019 - 12:06, said:

dar daca javra e batrana si nu ii mai merge nasul n-ai ce face.
...te refereai la stapan banuiesc.. Posted Image
Nu, la cucoana aia de care zici tu, eu personal ma pisam pe usa ei. Adica daca ea nu intelege, nici eu nu inteleg.
Am avut unul care avea caine de talie medie. Si problema era ca il lasau toata ziua in casa. Cainele ala cum auzea cativa pasi pe scara, latra. Dar tare. Se auzea la mine de ziceai ca latra in camera de alaturi.
Am incercat sa discut cu proprietarul si i-am explicat ca ma deranjeaza. Ala la mine, ca el nu are ce sa faca, ca e caine. I-am zis: prietene, o fi el caine dar tu deranjezi cu el juma de scara de bloc. El nu si nu, tupeu.
I-am zis scurt: prietene, daca nu rezolvi cu cainele, personal ma duc si cumpar o seringa si ii dau otrava prin tocul usii. Daca nu rezolvi tu, rezolv eu pana nu mai aud latrat de caine.
In doua zile a disparut cainele. Nu stiu ce a facut cu el...
Oricum la discutie care intre timp devenise cearta, au iesit mai multi vecini si s-au luat si aia de el...asa ca nu prea a avut ce face.

Edited by tehnics, 11 April 2019 - 12:18.


#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Corect ar fi ca cei care locuiesc in comun sa nu aiba voie sa creasca animale de companie. La curtea ta faci ce vrei , dar cand imparti spatiul locativ cu inca cateva zeci de familii , este imoral si ar trebui sa devina si ilegal sa poti creste animale . Animalele nu-s facute pentru traiul la apartament de bloc .

#22
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
E alegerea fiecaruia daca vrea sa aiba animale, cum nu pot sa-mi manifest opinia pt spatiile comune...

In condominiu trebuie interzise. Punct.

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgabu91, on 11 aprilie 2019 - 11:25, said:

Salutare prieteni, am si eu urmatoarea problema. Stau la etajul 3 si am un vecin atat langa mine cat si la etajul 4 cu cani. Ei bine nu odata am gasit pipi facut in apropiere de tocul usii mele si nici nu stiu care dintre stapani este cel neglijent. Ce as dori eu este o substanta fie traditionala fie de cumparat de la petshop care sa le intoarca nasul cainilor atunci cand trec prin apropierea locului respectiv.
Spray cu piper pulverizat in locurile respective. Nu omoara, doar schimba obiceiuri.

View Postergon, on 11 aprilie 2019 - 11:34, said:

Ce mi-as dori eu este o lege prin care sa fie interzisa detinerea de caini la bloc.
Si eu mi-as dori sa fiti interzisi in bloc, astia care mancati porc, mancati gaini, dar nu suportati animale de companie. De caini utilitiari, ai auzit? De terapii in bolile psihice cu ajutorul animalelor ce stii?De reeducarea recidivistilor cu ajutorul animalelor de companie, ai vreo parere?Ca "civilizatia" este alt capitol.

Edited by myshyk, 11 April 2019 - 12:39.


#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmyshyk, on 11 aprilie 2019 - 12:35, said:

Si eu mi-as dori sa fiti interzisi in bloc, astia care mancati porc, mancati gaini, dar nu suportati animale de companie.
Doar ca astia care mananca porc, mananca gaini nu deranjeaza vecinii si nu se pisa pe usile lor. Si da, sunt animale de companie care deranjeaza. Mi se rupe mie ca tu ai porc de guineea si iti pute in casa. Dar ma doare cand iti latra cainele la 12 noaptea si ma trezeste din somn iar eu la 6 trebuie sa fiu in picioare sa ma duc la munca. Ti se pare corect ?

Ca sa nu mai spun ca unii au animale de companie dar habar nu au cum sa se comporte cu ele si nu stiu mare lucru despre ingrijirea unor caini sau pisici, in special batrainii. Unii cred ca daca dau unui caine un blid de mancare si un bol cu apa si ii scoate de 2 ori afara, au rezolvat toate nevoile acelui caine. Vaccinuri nu, ca deh, sunt scumpe. Vizite regulate la veterniar nu, ca deh costa si are pensia mica. Mancare speciala nu, ca si aia costa, e de ajuns un os ramas de la masa de pranz...
Si apoi se dau mari iubitori de caini...

Edited by tehnics, 11 April 2019 - 12:42.


#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostJurasikMan, on 11 aprilie 2019 - 12:22, said:

Corect ar fi ca cei care locuiesc in comun sa nu aiba voie sa creasca animale de companie. La curtea ta faci ce vrei , dar cand imparti spatiul locativ cu inca cateva zeci de familii , este imoral si ar trebui sa devina si ilegal sa poti creste animale . Animalele nu-s facute pentru traiul la apartament de bloc .
Da de canii conductori ai orbilor, ce zici? Daca esti un locatar la bloc orb, n-ai voie sa detii un caine utillitar, ca-i deranjeaza pa aia care vad.

View Posttehnics, on 11 aprilie 2019 - 12:40, said:

Doar ca astia care mananca porc, mananca gaini nu deranjeaza vecinii si nu se pisa pe usile lor. Si da, sunt animale de companie care deranjeaza. Mi se rupe mie ca tu ai porc de guineea si iti pute in casa. Dar ma doare cand iti latra cainele la 12 noaptea si ma trezeste din somn iar eu la 6 trebuie sa fiu in picioare sa ma duc la munca. Ti se pare corect ?

Ca sa nu mai spun ca unii au animale de companie dar habar nu au cum sa se comporte cu ele si nu stiu mare lucru despre ingrijirea unor caini sau pisici, in special batrainii. Unii cred ca daca dau unui caine un blid de mancare si un bol cu apa si ii scoate de 2 ori afara, au rezolvat toate nevoile acelui caine.
Asta tine de "civilizatie" adica exact ce am spus ca e alt capitol.

#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmyshyk, on 11 aprilie 2019 - 12:42, said:

Da de canii conductori ai orbilor, ce zici? Daca esti un locatar la bloc orb, n-ai voie sa detii un caine utillitar, ca-i deranjeaza pa aia care vad.
Astea sunt exceptii iar acei caini sunt dresati sa ajute, nu sa latre de-amboulea. Plus ca aia nu sunt orice caini. Nu ai sa vezi caini pentru nevazatori din rasa pechinez, douberman, terrier....
Hai ca deja o dam in SF-uri...

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@tehnics : am locuit zeci de ani la bloc, etajul 3 si am avut caini. Nu unul ci vreo trei, care au murit ba calcati de masina, ba de batranete. Dar vreau sa-ti explic ceva: Cainii mei, NU se pisau pe paliere. NU se cacau in fata blocului sau pe trotuar, fara sa am la mine pungi de plastic si sa adun rahatul.NU erau agresivi,  (cu exceptia celui care nu suporta uniformele, tig.anii si babele si care a fost calcat de masina fiindca s-a repezit sa latre doua babe care barfeau pe trotuarul celalalt si s-a repezit sa le latre, printre masinile parcate pe partea mea de strada), nu purtau botnita si nu bagau in seama trecatorii. La asta ma refeream ca inseamna "civilizatie".Si da, mai si latrau, dar pe vremea aceea nu existau zgarzi anti latrat, si totusi, i-am "educat" sa nu latre "a-mboulea" Si nici odata, n-am evitat vecinii si nici n-am avut divergente cu ei din cauza cainilor.
Si in final, ar mai fi un aspect:
Cei care n-au avut, nu au si nu concep sa aibe un animal de companie, ar trebuie sa nici nu intre si sa-si dea cu parerea pe asemenea topicuri. Pentru ca ar fi echivalent cu cazul unui portar de banca care comenteaza hotararile economice ale bancherului.
Attached File  discutie.JPG   58.28K   10 downloads

Edited by myshyk, 11 April 2019 - 13:17.


#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Posttehnics, on 11 aprilie 2019 - 12:11, said:

Nu, la cucoana aia de care zici tu, eu personal ma pisam pe usa ei. Adica daca ea nu intelege, nici eu nu inteleg.
O vecina strangea fecalele (ca si alea le da drumul pe scara) si i le punea la usa. Tot nimic.
Pe scara aia erau si sunt mai multi caini, toti cuminti, in afara de astia ai cucoanei.
Unde stau eu acum am vreo 4 caini pe scara si nu ma deranjeaza cu nimic.

#29
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postergon, on 11 aprilie 2019 - 11:34, said:

Ce mi-as dori eu este o lege prin care sa fie interzisa detinerea de caini la bloc.
s-a incercat ceva prin timisoara... ar trebui sa fie o pers in plus la intretinere in primul rand

View Postmyshyk, on 11 aprilie 2019 - 13:10, said:

@tehnics : am locuit zeci de ani la bloc, etajul 3 si am avut caini. Nu unul ci vreo trei, care au murit ba calcati de masina, ba de batranete. Dar vreau sa-ti explic ceva: Cainii mei, NU se pisau pe paliere. NU se cacau in fata blocului sau pe trotuar, fara sa am la mine pungi de plastic si sa adun rahatul.NU erau agresivi,  (cu exceptia celui care nu suporta uniformele, tig.anii si babele si care a fost calcat de masina fiindca s-a repezit sa latre doua babe care barfeau pe trotuarul celalalt si s-a repezit sa le latre, printre masinile parcate pe partea mea de strada), nu purtau botnita si nu bagau in seama trecatorii. La asta ma refeream ca inseamna "civilizatie".Si da, mai si latrau, dar pe vremea aceea nu existau zgarzi anti latrat, si totusi, i-am "educat" sa nu latre "a-mboulea" Si nici odata, n-am evitat vecinii si nici n-am avut divergente cu ei din cauza cainilor.
Si in final, ar mai fi un aspect:
deci ai incalcat regulile de civilizatie si legile cel putin de cateva ori, lasandu-i nelegati (asa au scapat sa fuga), si admiti ca s-au repezit sa latre oameni in varsta fara aparare fara nici un motiv, exact lucrurile reclamate de multe ori de cei care... au bun simt.
Asta nu inseamna ca "nu iubesc animalele" ci ca nu vor caini lasati liberi, nu vor zgomot aiurea (latratul e interzis in multe tari), nu vor rahati pe strada etc

View PostJurasikMan, on 11 aprilie 2019 - 12:22, said:

Corect ar fi ca cei care locuiesc in comun sa nu aiba voie sa creasca animale de companie. La curtea ta faci ce vrei , dar cand imparti spatiul locativ cu inca cateva zeci de familii , este imoral si ar trebui sa devina si ilegal sa poti creste animale . Animalele nu-s facute pentru traiul la apartament de bloc .
sau macar pusi sa plateasca inca o persoana la curatenie, intretinere etc

am locuit intr-un bloc cu mocheta pe jos, un singur caine a transformat mocheta aia intr-o masa de mizerie cu par

cine vrea animale ar putea sa locuiasca la casa, la fel cum si cine vrea masina desi nu are loc parcare, ar trebui sa se mute unde are loc parcare

#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postmyshyk, on 11 aprilie 2019 - 13:10, said:

(cu exceptia celui care nu suporta uniformele, tig.anii si babele si care a fost calcat de masina fiindca s-a repezit sa latre doua babe care barfeau pe trotuarul celalalt si s-a repezit sa le latre, printre masinile parcate pe partea mea de strada), nu purtau botnita si nu bagau in seama trecatorii.

Comportament civilizat să nu pui botniță la toți maidanejii ținuți în apartament și care se și reped la trecători.

Șoferul cu mașina aia faultată ți-a mulțumit cu ceva pe spinare ? Nici lesă nu ai să ții cînele ?

Bine dracu că nu iubiți caii că i-ați ține la bloc.

Nu zic să n-ai câine la bloc (am avut și eu - etaj 9, labrador, cocker, și brac german cu păr scurt - nu în același timp ), dar nu e nimeni obligat să suporte scheuneli, lătrat, atacuri și alte chestii.

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
@myshyk, cum ti-au spus si colegii tu clar nu stii sa fii unul care stie tot despre animale de companie.
Hai sa iti mai spun un lucru foarte importnat si acela ca multi nu pun botnita la caine. Eram cu copii in parc si a venit unul cu 2 caini de talie medie, dog-german daca m-am exprimat eu bine, fara botnita. Deci in parc unde sunt multi copii, care alearga, se joaca, se imbrancesc...etc.
Gandeste-te daca unul din caini simtea ceva gresit...atunci amandoi din start sareau la copil/copii. Si daca le atragi atentia proprietarilor iti spun ca acei caini sunt cuminti...sincer eu nu ma simt in siguranta, oricat de cuminti ar fi....
Cauta pe net ca sunt sute de filme cu "caini cuminti"  care nici stapanii nu ii potolesc.
Asa ca, nu incerca sa imi explici mie ca am ceva cu cainii. De aia am spus ca multi le palce sa aiba caini dar nu stiu sa aiba grija de ei...si da, botnita e unul dintre ele. Latratul este unul dintre ele. Pisatul pe scari este unul dintre ele.
Nevasta-mea are o frica enorma de caini chiar si de taile medie pentru ca a fost muscata cand era mica de un maidanez. Tu stii ce inseamna lucrul asta ? Nu prea cred...ca deh, tu esti iubitor de caini si le stii pe toate. Uite ca nu le stii.

Edited by tehnics, 11 April 2019 - 13:44.


#32
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postwaterman, on 11 aprilie 2019 - 13:32, said:


Comportament civilizat să nu pui botniță la toți maidanejii ținuți în apartament și care se și reped la trecători.

Șoferul cu mașina aia faultată ți-a mulțumit cu ceva pe spinare ? Nici lesă nu ai să ții cînele ?

Bine dracu că nu iubiți caii că i-ați ține la bloc.

Nu zic să n-ai câine la bloc (am avut și eu - etaj 9, labrador, cocker, și brac german cu păr scurt - nu în același timp ), dar nu e nimeni obligat să suporte scheuneli, lătrat, atacuri și alte chestii.
Asta era pe vremea cand NU existau regulamente pentru caini, baíetii! Adica, cam pe vremea cand inca nu erati nascuti, dar deja existau blocuri.  Legile acelea  cu botnita cu agresivitate, au aparut cu muult dupa aceea .(si apropo, era vorba de un pudel pitic,femela, cu adevarat feroce!) Dar civilizatia deja exista.

#33
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Aveți grijă cu substanțele iritante, că poate vă treziți cu poliția și/sau cu bătaie. Nu se știe niciodată de ce este în stare un om.

Bine că vă deranjează un câine, dar când se ceartă cuplurile și/sau plâng copiii nu. Sau vecinul care ascultă muzică tare până la 12. Dacă aș sta la bloc, numai de-al dracu l-aș face să latre mereu, numai așa.

Câinelui meu nu i-am pus niciodată botniță și chiar am „deportat” o babă jos din autobuz când a comentat.

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKyKyKyKy, on 11 aprilie 2019 - 14:00, said:

Bine că vă deranjează un câine, dar când se ceartă cuplurile și/sau plâng copiii nu. Sau vecinul care ascultă muzică tare până la 12. Dacă aș sta la bloc, numai de-al dracu l-aș face să latre mereu, numai așa.

Câinelui meu nu i-am pus niciodată botniță și chiar am „deportat” o babă jos din autobuz când a comentat.
Daca plange un copil, daca se certa unu-altul, daca da unul muzica clar ma deranjeaza. Ideea este frecventa cu care se intampla asta. Daca ala tipa la nevasta-sa si in 10 secunde se face liniste, nu am treaba. Daca copilul plange un minut si dupa aceea tace, ok, nu ma deranjeaza. Dar cand un caine latra 10 minute continuu, seara de seara, atunci am o problema.
Daca esti nesimtit si asculti muzica tare, ma duc si iti dau siguranta jos. Daca e siguranta cu patron, ti-o si iau, ca sa fiu sigur ca te potolesti. Daca continui, chem politia si odata si odata ai sa te potolesti. Te asigur de asta, cazuri au mai fost de smecheri de astia cu muzica si galagia. Si da, si latratul de caine este tot galagie.

Legat de gestul tau cau lipsa botntiei si faptul ca ai dat tu o baba jos din autobuz, nu pot sa spun decat ca ai avut noroc ca nu a fost baba desteapta. Daca faceai faze la mine, sunam imediat la 112 si spuneam ca cainele tau m-a muscat...chiar daca nu a facut-o. Dar atunci sigur aia trimiteau o masina de politie dupa tine ... asa ca stai chill pana nu ai sa intalnesti unul mai smecher ca tine. Solutii de a te potoli se gasesc.

Edited by tehnics, 11 April 2019 - 14:16.


#35
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

View Postmyshyk, on 11 aprilie 2019 - 12:35, said:

eu mi-as dori sa fiti interzisi in bloc, astia care mancati porc, mancati gaini, dar nu suportati animale de companie.
Tocmai ca mancam, nu crestem. Vrei sa mancam si animale de companie?

#36
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008

View Posttehnics, on 11 aprilie 2019 - 14:15, said:

Legat de gestul tau cau lipsa botntiei si faptul ca ai dat tu o baba jos din autobuz, nu pot sa spun decat ca ai avut noroc ca nu a fost baba desteapta. Daca faceai faze la mine, sunam imediat la 112 si spuneam ca cainele tau m-a muscat...chiar daca nu a facut-o. Dar atunci sigur aia trimiteau o masina de politie dupa tine ... asa ca stai chill pana nu ai sa intalnesti unul mai smecher ca tine. Solutii de a te potoli se gasesc.

Știi că trebuie dovedită mușcătura cu act INML + probă de salivă. Făceai asta și eu mă îmbogățeam pe spinarea ta. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate