Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cele mai bune site-uri de electronice, romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
HeyPisiCeBalcoane

HeyPisiCeBalcoane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.03.2019
Buna ziua, am creat un pcb pentru un amplificator audio de 1W folosind programul EasyEda, si piese care se gasesc pe lcsc.com, site-ul pe care este bazata aplicatia respectiva. Pretul total al pieselor este de 5 euro, dar pentru a se putea livra piesele intr-un timp decent, ma costa 50 euro, si m-am gandit ca nu are rost. Am incercat sa gasesc piesele pe adelaida.com, dar am esuat. Site-ul adelaida nu da packgage-ul pieselor, si nici nu gasesc multe dintre ele. Daca exista in Romania, as dori sa-mi spuneti un site cu o varietate de piese la fel de mare ca lcsc.com, sau mai multe siteuri romanesti de electronice. Multumesc, o zi buna! Posted Image

View PostHeyPisiCeBalcoane, on 10 aprilie 2019 - 18:50, said:

Buna ziua, am creat un pcb pentru un amplificator audio de 1W folosind programul EasyEda, si piese care se gasesc pe lcsc.com, site-ul pe care este bazata aplicatia respectiva. Pretul total al pieselor este de 5 euro, dar pentru a se putea livra piesele intr-un timp decent, ma costa 50 euro, si m-am gandit ca nu are rost. Am incercat sa gasesc piesele pe adelaida.com, dar am esuat. Site-ul adelaida nu da packgage-ul pieselor, si nici nu gasesc multe dintre ele. Daca exista in Romania, as dori sa-mi spuneti un site cu o varietate de piese la fel de mare ca lcsc.com, sau mai multe siteuri romanesti de electronice. Multumesc, o zi buna! Posted Image
[ https://www.facebook.com/photo.php?fbid=684155132000728&set=a.209331746149738&type=3&eid=ARAOTh01SuSEXgx7BjPuC-WF2e005MkAfEk6BnAuIjxw76-pzqoYKj9MEYHAoMTCeiAVuRCAcGVOtwXg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ai postat o poza cu cablajul. OK. Dar schema de principiu, cu piesele aferente?
Ca sa putem sa-ti recomandam un site pe care sa le comanzi.
Ca idee, TME nu iti rezolva problema? Search Google for TME.
Pe de alta parte, pentru un amplificator de 1W, nu crezi ca este mai ieftin sa comanzi ceva gata facut de la chineji?
Da, corect, placerea de a construi singur este mare. Dar, in acest caz, cu costuri mult mai mari decat rezultatul finalPosted Image

Edited by viceroy56, 10 April 2019 - 19:27.


#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Pune o lista de piese si iti trimit eu ce-ti trebuie.
Gandeste-te ca nici unui magazin online nu-i convine sa-ti vinda o rezistenta de ... 1 ban. Eu cand cumpar, iau minim o suta din fiecare valoare. Plus ca ma mai uit prin inventar si vad ce se mai termina.
P.S. Ce amplif de 1W ai facut cu 5 euro? Fa-l cu un LM381 si iesi mult mai ieftin. Si merge pe o placuta de test.

#4
HeyPisiCeBalcoane

HeyPisiCeBalcoane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.03.2019

View Postviceroy56, on 10 aprilie 2019 - 19:24, said:

Ai postat o poza cu cablajul. OK. Dar schema de principiu, cu piesele aferente?
Ca sa putem sa-ti recomandam un site pe care sa le comanzi.
Ca idee, TME nu iti rezolva problema? Search Google for TME.
Pe de alta parte, pentru un amplificator de 1W, nu crezi ca este mai ieftin sa comanzi ceva gata facut de la chineji?
Da, corect, placerea de a construi singur este mare. Dar, in acest caz, cu costuri mult mai mari decat rezultatul finalPosted Image
Este foarte bun siteul. Am gasit si farnell.ro care e bun. Majoritatea pieselor de pe pcb sunt smd, si am si niste condensatori mai mari tht. Am facut o versiune mai noua a placii. In fine, ideea e ca am gasit ce imi trebuia, dar voi lasa topicul aici pentru ca presupun ca multi oameni vor un site ca lumea pt. hobbyisti

Amplificatorul nu este facut cu o idee de business in minte, in schimb planuiesc sa-l folosesc pentru un proiect de scoala, si pentru uz personal mai incolo. Este adevarat ca in cantitati industriale piesele sa vand mult mai ieftin, asa ca pentru un proiect pe care poate il voi vinde voi cumpara cantitati mari din start, sponsor am de unde sa gasesc, si am gasit si site-uri foarte ok

Edited by Wzzz, 13 April 2019 - 12:29.


#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostHeyPisiCeBalcoane, on 12 aprilie 2019 - 13:50, said:

asa ca pentru un proiect pe care poate il voi vinde voi cumpara cantitati mari din start, sponsor am de unde sa gasesc, si am gasit si site-uri foarte ok
Daca tu ma poti convinge ca amplificatorul ala tu il vei vinde mai ieftin decat il vinde chinezul asta cu transport inclus...eu fac cruce aici pe forum. Si culmea, chinezul vinde 2 bucati la pretul ala si sa nu mai punem la socoteala ca fiecare placa este stereo.

https://www.ebay.com...&frcectupt=true

Edited by tehnics, 12 April 2019 - 15:15.


#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Shipping:
Does not ship to Romania Posted Image

#7
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Este si in Romania , aici : https://www.optimusd...stereo-3-w.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate