Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Infiltratii cu PRP - a incercat cineva?

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Got_Lambo

Got_Lambo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.11.2007
Sunt foarte curios ce fel de rezultate au fost obtinute la noi in urma acestor tratamente. Pe afara, mai ales la atleti profesionisti am citit ca se practica la greu.

Ca sa nu postez vreun link, am sa scriu aici o descriere rapida a tratamentului: "In 12 minute si printr-un procedeu simplu, se recolteaza sange de la pacient (asemanator oricarei recoltari pentru analize uzuale). Acesta se introduce apoi intr-o eprubeta speciala si se pune la centrifugat, pentru a obtine plasma cu o cantitate de trombocite de noua ori mai mare fata de valoarea normala din sange. Tratamentul se realizeaza prin injectarea plasmei in zona afectata."

"Procesul de reparare incepe, in general, cu o etapa inflamatorie care dureaza in jur de 2-3 zile, urmata de proliferarea celulara in care se produce eliberarea celulelor noi si a factorilor de crestere la locul afectiunii. Apoi incepe ultima etapa de remodelare a tesutului in care se produce diferentierea celulelor noi formate care iau locul celor distruse."

As vrea sa stiu daca tratamentul este mai eficient decat cel cu acid hialuronic sau ozon etc. La mine problema este la genunchi (tendinopatie, bursita patelara).

Multumesc!

#2
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Eu am facut acum 3 saptamani o infiltratie cu acid hialuronic si PRP pentru o gonartroza usoara (nimic care sa recomande operatie). Rezultatele inca nu au aparut, durerile de genunchi inca persista, dar exista o usoara ameliorare. Nu zic ca nu functioneaza, am incredere in procedura, dar vad ca la mine inca intarzie. Doctorul mi-a recomandat sa nu mai alerg o perioada pana se reface articulatia.

Un sfat: daca poti, fa anestezie locala - pentru ca injectiile in genunchi (prima e acidul, a doua e PRP-ul) dor rau de tot. Da' rau tare.

Sanatate!

#3
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Ce zici tu cu sângele centrifugat a facut o persoană care o cunosc de 2 ori pe saptamana timp de câteva săptămâni,injectiile le făcea în genunchi,nici un efect,a urmat operația,toate chestia s-a făcut în Germania la centru mare,deci imi e greu sa cred ca are efect.

Edited by Marius19891989, 10 April 2019 - 16:38.


#4
Got_Lambo

Got_Lambo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.11.2007

 glumetu, on 10 aprilie 2019 - 16:04, said:

Eu am facut acum 3 saptamani o infiltratie cu acid hialuronic si PRP pentru o gonartroza usoara (nimic care sa recomande operatie). Rezultatele inca nu au aparut, durerile de genunchi inca persista, dar exista o usoara ameliorare. Nu zic ca nu functioneaza, am incredere in procedura, dar vad ca la mine inca intarzie. Doctorul mi-a recomandat sa nu mai alerg o perioada pana se reface articulatia.

Un sfat: daca poti, fa anestezie locala - pentru ca injectiile in genunchi (prima e acidul, a doua e PRP-ul) dor rau de tot. Da' rau tare.

Sanatate!

Am inteles, mersi frumos pentru info! In continuare nu stiu ce efect ar avea asupra mea intrucat la mine problema este inflamatia cronica, si tot ce stiu este ca repaus-ul nu m-a ajutat cu nimic timp de 6 luni de zile. Am facut tratament cu laser si ultrasunete (fizioterapie generica) si ma simteam mai bine, dar imediat ce am incercat sa alerg mai intens si sa sar, durerile au revenit.

 Marius19891989, on 10 aprilie 2019 - 16:38, said:

Ce zici tu cu sângele centrifugat a facut o persoană care o cunosc de 2 ori pe saptamana timp de câteva săptămâni,injectiile le făcea în genunchi,nici un efect,a urmat operația,toate chestia s-a făcut în Germania la centru mare,deci imi e greu sa cred ca are efect.

Pfff Posted Image

#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Got_Lambo, on 10 aprilie 2019 - 16:40, said:

Am facut tratament cu laser si ultrasunete (fizioterapie generica) si ma simteam mai bine, dar imediat ce am incercat sa alerg mai intens si sa sar, durerile au revenit.
Pai nu mai alerga si sarii, astea nu sunt activitati bune pentru genunchi, daca vrei sa faci sport, fa ciclism si inot, astea nu afecteaza genunchii.

#6
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Da, trebuie sa treci pe chestii low-impact (care nu trimit socuri in articulatii), adica ce zice @Aldulescu mai sus, are dreptate.

#7
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 14.11.2009

 glumetu, on 10 aprilie 2019 - 16:04, said:

Eu am facut acum 3 saptamani o infiltratie cu acid hialuronic si PRP pentru o gonartroza usoara (nimic care sa recomande operatie). Rezultatele inca nu au aparut, durerile de genunchi inca persista, dar exista o usoara ameliorare. Nu zic ca nu functioneaza, am incredere in procedura, dar vad ca la mine inca intarzie. Doctorul mi-a recomandat sa nu mai alerg o perioada pana se reface articulatia.

Un sfat: daca poti, fa anestezie locala - pentru ca injectiile in genunchi (prima e acidul, a doua e PRP-ul) dor rau de tot. Da' rau tare.

Sanatate!

In primul rand nu dor in articulatiile mari gen genunchi, umeri sau sold. Am facut in genunchi, umeri si in articulatia degetului mare de la ambele picioare. La degetele mari de la picioare au durut si chiar bine dar la genunchi sau umeri deloc. Rezultatele au fost exceptionale, la 3 saptamani de la injectiile cu PRP m-am simtit cu cel putin 10 ani mai tanar, durerile din umeri au disparut total la fel si la genunchi pentru aproximativ 6 luni, apoi am inceput sa le simt din nou dar nu asa de dureroase cum erau. La gonatroza usoara nu se fac injectii cu acid hialuronic + PRP, se fac doar PRP, sunt arhi-suficiente, daca faci si acid hialuronic arunci banii aiurea.
In schimb la cazurile mai avansate de artroza PRP-ul nu mai are efect sau efectul e considerabil diminuat, stiu persoane care au facut cate 3 injectii la interval de cateva saptamani una de cealalta si au simtit doar o ameleorare usoara a durerii si atat.

Edited by ioanradu, 10 April 2019 - 19:29.


#8
Got_Lambo

Got_Lambo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.11.2007

 ioanradu, on 10 aprilie 2019 - 19:29, said:



In primul rand nu dor in articulatiile mari gen genunchi, umeri sau sold. Am facut in genunchi, umeri si in articulatia degetului mare de la ambele picioare. La degetele mari de la picioare au durut si chiar bine dar la genunchi sau umeri deloc. Rezultatele au fost exceptionale, la 3 saptamani de la injectiile cu PRP m-am simtit cu cel putin 10 ani mai tanar, durerile din umeri au disparut total la fel si la genunchi pentru aproximativ 6 luni, apoi am inceput sa le simt din nou dar nu asa de dureroase cum erau. La gonatroza usoara nu se fac injectii cu acid hialuronic + PRP, se fac doar PRP, sunt arhi-suficiente, daca faci si acid hialuronic arunci banii aiurea.
In schimb la cazurile mai avansate de artroza PRP-ul nu mai are efect sau efectul e considerabil diminuat, stiu persoane care au facut cate 3 injectii la interval de cateva saptamani una de cealalta si au simtit doar o ameleorare usoara a durerii si atat.

Poti sa-mi spui unde ai facut tratamentul cu prp? Nu stiu la ce clinica/doctor sa apelez. De asemenea, din cate injectii/sedinte consta un tratament? Pe afara am citit ca se face o sedinta iar la noi sedinte multiple..platite separat, evident ca deh, Romania.

Multumesc

#9
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 14.11.2009

 Got_Lambo, on 10 aprilie 2019 - 21:12, said:

Poti sa-mi spui unde ai facut tratamentul cu prp? Nu stiu la ce clinica/doctor sa apelez. De asemenea, din cate injectii/sedinte consta un tratament? Pe afara am citit ca se face o sedinta iar la noi sedinte multiple..platite separat, evident ca deh, Romania.

Multumesc
Tratamentul cu PRP l-am facut in Iasi la clinica MedLife, iar tratamentul consta intr-o singura injectie in fiecare articulatie cu probleme in cazurile mai usoare de artroza iar in cazurile mai avansate se fac mai multe injectii adica 2 sau 3 la intervale de-o saptamana sau doua, aici nu pot sa-ti spun cu exactitate intevalul. Dar decizia de a face 1 injectie sau mai multe se face pe baza unor investigatii cum ar fi radiografia articulatiei prin care se vede exact spatiul interarticular adica cat cartilaj mai este in articulatie, cu cat este cartilaj mai mult cu atat se reduce numarul de injectii necesare. Costul acestor injectii este mare, in Iasi o singura injectie costa aproximativ 1050 lei iar 3 injectii costa 3 * 1050 lei, deci fiecare injectie costa.  Aceste injectii au randamentul maxim la atrozele nu foarte avansate cand mai exista cat de cat cartilaj in articulatie.  Stiu o doamna care a venit la clinica in scaunul de rotile din cauza durerilor de genunchi si dupa ce i-a facut doamna doctor 2 injectii cu PRP in fiecare genunchi adica in total 4 injectii dupa 3 saptamani de la terminarea injectiilor nu mai avea deloc dureri si mergea pe propriile picioare iar dupa un an a facut din nou injectii cu PRP dar doar cate una in fiecare genunchi adica in total 2.

 Got_Lambo, on 10 aprilie 2019 - 15:52, said:

Sunt foarte curios ce fel de rezultate au fost obtinute la noi in urma acestor tratamente. Pe afara, mai ales la atleti profesionisti am citit ca se practica la greu.

Ca sa nu postez vreun link, am sa scriu aici o descriere rapida a tratamentului: "In 12 minute si printr-un procedeu simplu, se recolteaza sange de la pacient (asemanator oricarei recoltari pentru analize uzuale). Acesta se introduce apoi intr-o eprubeta speciala si se pune la centrifugat, pentru a obtine plasma cu o cantitate de trombocite de noua ori mai mare fata de valoarea normala din sange. Tratamentul se realizeaza prin injectarea plasmei in zona afectata."

"Procesul de reparare incepe, in general, cu o etapa inflamatorie care dureaza in jur de 2-3 zile, urmata de proliferarea celulara in care se produce eliberarea celulelor noi si a factorilor de crestere la locul afectiunii. Apoi incepe ultima etapa de remodelare a tesutului in care se produce diferentierea celulelor noi formate care iau locul celor distruse."

As vrea sa stiu daca tratamentul este mai eficient decat cel cu acid hialuronic sau ozon etc. La mine problema este la genunchi (tendinopatie, bursita patelara).

Multumesc!
PRP-ul este cel mai bun tratament in momentul de fata, mult peste acidul hialuronic de fapt nici nu se pot compara, acidul hialuronic doar asigura o hidratare mai buna a cartilajului si o ungere, PRP-ul repara articulatia refacand tesuturile din articulatie. Eu aveam de vreo 8 ani dureri nu foarte mari in tendonul bicepsului de la un umar, dupa 3 saptamani de la injectia facuta in zona tendonului durerea a disparut complet si nu a mai aparut pana in momentul de fata.

#10
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 ioanradu, on 10 aprilie 2019 - 19:29, said:

In primul rand nu dor in articulatiile mari gen genunchi, umeri sau sold. Am facut in genunchi, umeri si in articulatia degetului mare de la ambele picioare. La degetele mari de la picioare au durut si chiar bine dar la genunchi sau umeri deloc. Rezultatele au fost exceptionale, la 3 saptamani de la injectiile cu PRP m-am simtit cu cel putin 10 ani mai tanar, durerile din umeri au disparut total la fel si la genunchi pentru aproximativ 6 luni, apoi am inceput sa le simt din nou dar nu asa de dureroase cum erau. La gonatroza usoara nu se fac injectii cu acid hialuronic + PRP, se fac doar PRP, sunt arhi-suficiente, daca faci si acid hialuronic arunci banii aiurea.
In schimb la cazurile mai avansate de artroza PRP-ul nu mai are efect sau efectul e considerabil diminuat, stiu persoane care au facut cate 3 injectii la interval de cateva saptamani una de cealalta si au simtit doar o ameleorare usoara a durerii si atat.
ai dreptate, dar eu am mai multe chestii minore la genunchi (inclusiv o ruptura usoara de LIP) si asa a hotarat ortopedul in urma RMN-ului.

#11
Got_Lambo

Got_Lambo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.11.2007

 ioanradu, on 11 aprilie 2019 - 06:50, said:

Tratamentul cu PRP l-am facut in Iasi la clinica MedLife, iar tratamentul consta intr-o singura injectie in fiecare articulatie cu probleme in cazurile mai usoare de artroza iar in cazurile mai avansate se fac mai multe injectii adica 2 sau 3 la intervale de-o saptamana sau doua, aici nu pot sa-ti spun cu exactitate intevalul. Dar decizia de a face 1 injectie sau mai multe se face pe baza unor investigatii cum ar fi radiografia articulatiei prin care se vede exact spatiul interarticular adica cat cartilaj mai este in articulatie, cu cat este cartilaj mai mult cu atat se reduce numarul de injectii necesare. Costul acestor injectii este mare, in Iasi o singura injectie costa aproximativ 1050 lei iar 3 injectii costa 3 * 1050 lei, deci fiecare injectie costa.  Aceste injectii au randamentul maxim la atrozele nu foarte avansate cand mai exista cat de cat cartilaj in articulatie.  Stiu o doamna care a venit la clinica in scaunul de rotile din cauza durerilor de genunchi si dupa ce i-a facut doamna doctor 2 injectii cu PRP in fiecare genunchi adica in total 4 injectii dupa 3 saptamani de la terminarea injectiilor nu mai avea deloc dureri si mergea pe propriile picioare iar dupa un an a facut din nou injectii cu PRP dar doar cate una in fiecare genunchi adica in total 2.


PRP-ul este cel mai bun tratament in momentul de fata, mult peste acidul hialuronic de fapt nici nu se pot compara, acidul hialuronic doar asigura o hidratare mai buna a cartilajului si o ungere, PRP-ul repara articulatia refacand tesuturile din articulatie. Eu aveam de vreo 8 ani dureri nu foarte mari in tendonul bicepsului de la un umar, dupa 3 saptamani de la injectia facuta in zona tendonului durerea a disparut complet si nu a mai aparut pana in momentul de fata.

Mersi frumos! Eu am un abonament la Medicover unde o injectie este 800 lei. Foarte scump oricum ai pune-o, mai ales ca am dureri la ambii genunchi, si aproape la fel de grav stau ambele calcaie. Dar tot ce pot sa fac este sa le iau pe rand.

#12
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 ioanradu, on 11 aprilie 2019 - 06:50, said:

PRP-ul este cel mai bun tratament in momentul de fata
Inteleg de la ortoped ca acum cel mai avansat tratament disponibil este cel cu celule stem.

#13
DANIEL2019

DANIEL2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.05.2019
Am citit si eu pe aici postarile voastre si nu mai stiu ce sa spun decat sa nu mai faceti tratamente astimptomatice intrucat deteriorati mai rau starea articulatiei.
ma cunosc cu defect de cartilaj osteocondral genunchi drept de vreo 5 ani, am consultat multi medici din tara si afara, am facut infiltratii cu PRP , HA inclusiv debridare artroscopica , dar toate au fost asimptomatice intrucat cartilajul nu se regenereaza si sunt convins de asta pana sa ajung la Timisoara la Prof Jenel Patrascu la clinica de ortopedie din incinta spitalului judetean .
Domnul profesor mi a expus variantele de tratament ale momentului si riscurile , mentionand ca in caz de degenerare accentuata voi ajunge la proteza de genunchi ( eu avand 32 de ani)
Cei de acolo au un proiect sponsorizat in care se foloseste ceva implant biocompatibil ce se pune in locul defectului de cartilaj. Am facut aceasta operatie in urma cu 20 de luni si vreau sa spun ca, cartilajul s a regenerat perfect ne mai avand dureri , iar in ianuarie am fost chiar la ski fara dureri. Am inteles ca este singurul in tara ce face aceasta procedura.
Va las si un link ce ma gasit pe net despre acest implant

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IWKCLMoMtko?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am inteles ca scopul acestui implant este sa regenereze cartilajul folosind stimularea celulelor stem deja aflate in articulatie.
In prisma acestui poriect nu am fost nevoit sa platesc nimica intrucat totul a fost sponsorizat inclusiv RMNuri post operatie.
Am fost la 18 luni post operator la vizita , cartilajul este 100% si am intrebat pe Prof daca mai este inca valid programul acesta mentionand ca pana la sfarsit de IULIE 2019.
eu sper postarea mea sa va ajute pe cei ce aveti aceasta problema  intrucat eu am avut aceasta sansa.

#14
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Nu cred ca este corect sa spuneti ca este bun sau nu tratamentul cu PRP, acesta poate sa aiba actiune diferita de la o afectiune la alta si de la o persoana la alta.
Eu care am hernie de disc lombara, dupa infiltartii cu ozon si PRP, sunt foarte ok, alte persoane care au venit la cabinet, inca mai au dureri, chiar daca au facut mai multe tratamente decat mine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate