Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Achizitie cu prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Razu89

Razu89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.04.2019
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un apartament prin programul "Prima casa", am intrebat la banca, cand am facut simularea dar nu mi s-a dat un raspuns concret, eu am un spatiu donat de catre parinti, in contract scrie "Imobil compus din suprafata de 1569 MP, anexa gospodareasca in suprafata construita de 85mp, constructiile nu sunt racordate la apa curenta, canalizare sau incalzire centrala", este un spatiu comercial intr-o zona industriala. Intrebarea mea este pentru cineva care a fost in situatie asemanatoare, sau care poate sa-mi dea un raspuns concret, ma incadrez la Prima casa daca am aceasta proprietate pe numele meu?

Multumesc anticipat!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu zic că nu.

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,437
  • Înscris: 06.02.2008
"Solicitantii de credite Prima Casa vor trebui sa indeplineasca urmatoarele conditii : Nu au detinut si nu detin nici in prezent in proprietate o locuinta, individual sau in comun, impreuna cu sotii lor sau cu alte persoane in suprafata utila mai mare de 50 mp, cu exceptia cotelor parti de locuinta dobandite prin mostenire."


Locuinþã

Construcþie alcãtuitã din una sau mai multe camere de locuit, cu dependinþele, dotãrile ºi utilitãþile necesare, care satisface cerinþele de locuit ale unei persoane sau familii.

Juridic vorbind, acea anexã nu ar trebui asimilatã cu locuința și atunci ai putea accesa prima casã. Este doar pãrerea mea citind condițiile.

Edited by caiuscorneliu, 08 April 2019 - 13:53.


#4
Razu89

Razu89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.04.2019

View Postcaiuscorneliu, on 08 aprilie 2019 - 13:41, said:

"Solicitantii de credite Prima Casa vor trebui sa indeplineasca urmatoarele conditii : Nu au detinut si nu detin nici in prezent in proprietate o locuinta, individual sau in comun, impreuna cu sotii lor sau cu alte persoane in suprafata utila mai mare de 50 mp, cu exceptia cotelor parti de locuinta dobandite prin mostenire."


Locuinţă

Construcţie alcătuită din una sau mai multe camere de locuit, cu dependinţele, dotările şi utilităţile necesare, care satisface cerinţele de locuit ale unei persoane sau familii.

Juridic vorbind, acea anexă gospodareasca nu ar trebui asimilată cu locuința și atunci ai putea accesa prima casă. Este doar părerea mea citind condițiile.
Multumesc frumos!

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Te scapa exact ce zice Corneliu, cuvantul locuinta. Poate ar fi bine sa vorbesti cu un broker de credite. Juridic, ar trebui sa poti lua fara probleme, practic ... sa nu fie o interpretare sau amanare care sa te tina pe dreapta pana se termina fondurile.

#6
Razu89

Razu89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.04.2019

View PostPololica, on 08 aprilie 2019 - 14:00, said:

Te scapa exact ce zice Corneliu, cuvantul locuinta. Poate ar fi bine sa vorbesti cu un broker de credite. Juridic, ar trebui sa poti lua fara probleme, practic ... sa nu fie o interpretare sau amanare care sa te tina pe dreapta pana se termina fondurile.
Mersi, o sa merg in alta sucursala sa mai fac o simulare si sa pun din nou problema asta, poate am noroc si gasesc un agent mai competent de data asta...

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
logica si bunul-simt imi spun ca daca acele incaperi care alcatuiesc imobilul "nu sunt racordate la apa curenta, canalizare sau incalzire centrala", inseamna ca nu reprezinta o locuinta, dealtfel si destinatia este de "spatiu comercial".
asadar, nu esti proprietarul unei locuinte, ci al unei dughene.
parerea mea este ca ai putea sa te incadrezi pentru accesarea unui credit prima casa. insista atunci cand discuti cu reprezentantul bancii, eventual cere efectuarea unui raport de evaluare al imobilului, sau intreaba daca poti aduce un astfel de raport, din care sa rezulte ca acel spatiu nu poate fi locuit.

#8
Razu89

Razu89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.04.2019

View Postcorinadaniela, on 08 aprilie 2019 - 14:40, said:

logica si bunul-simt imi spun ca daca acele incaperi care alcatuiesc imobilul "nu sunt racordate la apa curenta, canalizare sau incalzire centrala", inseamna ca nu reprezinta o locuinta, dealtfel si destinatia este de "spatiu comercial".
asadar, nu esti proprietarul unei locuinte, ci al unei dughene.
parerea mea este ca ai putea sa te incadrezi pentru accesarea unui credit prima casa. insista atunci cand discuti cu reprezentantul bancii, eventual cere efectuarea unui raport de evaluare al imobilului, sau intreaba daca poti aduce un astfel de raport, din care sa rezulte ca acel spatiu nu poate fi locuit.
multumesc!

#9
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
varsta maxima cat e 35 ani?

#10
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postvdesigns, on 08 aprilie 2019 - 15:11, said:

varsta maxima cat e 35 ani?
Nu e mai este limita de varsta, de cativa ani.

#11
Razu89

Razu89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.04.2019
A apelat cineva la cei de la Credit24? Ma gandeam ca mi-ar fi mai usor daca as apela la serviciile lor pentru acest credit.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,061
  • Înscris: 18.12.2007

View Postonlyviu, on 08 aprilie 2019 - 15:19, said:

Nu e mai este limita de varsta, de cativa ani.

Este limita de varsta, dar se refera la cati ani ai avea cand ai termina creditul, conform perioadei de creditare solicitate.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostRazu89, on 08 aprilie 2019 - 15:48, said:

A apelat cineva la cei de la Credit24? Ma gandeam ca mi-ar fi mai usor daca as apela la serviciile lor pentru acest credit.

Da, eu. Am luat cu ajutorul lor creditul. Te ajuta sa iei orice credit.

#14
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
si dobanda cat e? daca am fost proprietar pe 1/2 casa vanduta in 2002 mosterire sunt valid?

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La prima casa 2% (marja bancii) + ROBOR la 3 luni (adica 4-5%), la care se adauga comisionul Fondului (o data pe an).

Poti, dar trebuie sa indeplinesti, urmatoarele doua conditii minimale:
  • sa ai (ai avut) o locuinta sub 50 mp (singur sau cu altcineva)
  • daca depasesti, sa fie din mostenire (adica de la parinti)
Nu stiu daca s-au mai facut modificari, dar varsta e limitata de banca, in sensul ca nu trebuie sa depaseasca uzantele bancii (adica, daca banca zice ca trebuie sa ai 59 de ani la finalizarea creditului, Fondul de Garantare nu poate interveni). O vecina a luat anul trecut (in aceeasi perioada cu mine), ea avand cea ani in plus fata de mine si nu a avut probleme in sensul ca era limitata de varsta la care termina creditul si daca il poate sustine. Creditul se poate lua pentru majorii pana in 64 ani si 11 luni. Pentru ce se depaseste (practic pensionarii) depinde de banca.

#16
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
pai ies mai avantajos cu cei ce iti imprumuta cu 2 % pe facebook din alte tari, ma contacteaza permanent!!!!!!!!!1

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Atunci apeleaza la ei. Prima Casa este un program guvernamental si are conditii speciale fata de piata libera. In cazul in care nu stiai, programul Prima Casa are un procent maxim raportat la creditele oferite de banci, deci nici bancile nu se pot axa 100% pe asta.

Daca sunt mai ieftine alea din afara tarii, apeleaza la ele, dar sigur conditiile sunt altele.

#18
tanaseclaudiuandrei

tanaseclaudiuandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.03.2013
Da-mi un mesaj privat si te trimit eu la o doamna de la credit 24 foarte competenta care m-a ajutat si pe mine .
Garantez 101% pentru ea.
Astept mesajul tau .
Sa ai o zi excelenta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate