Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

mini PC pana la 2300 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009
Am nevoie pana de Paste de un mini PC ce va fi folosit la muzica, filme, tv online.
Monitorul e ceva mai vechi dar PC-ul se poate conecta si la un  tv prin HDMI port.Nu stiu rezolutia lui.
Suma disponibila: 2100-2200 lei
Am gasit aici asta si mi-ar mai trebui hdd si ram.
https://altex.ro/sis.../CLCNUC8I5BEK2/

Ca hdd as lua un M.2 dar nu stiu care ar fi mai fiabile.
Daca aveti si alte solutii mai bune, sint binevenite.Nu e graba, am rabdare cateva zile...
Multumesc

Edited by aaa1, 05 April 2019 - 19:59.


#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Este un fel de Mac Mini, un calculator fara pretentii bun la mai toate treburile mondene.

Nu am auzit de probleme la SSD-urile M2, iar acestea au avantajul ca pot fi pe Sata sau PCIe. Pe site la intel apare ca portul M2 foloseste 4x lanes PCIe, deci ai nevoie de SSD compatibil, care este mai rapid decat clasicul SATA.

https://www.intel.co.../nuc8i7beh.html

Jucaria ofera si Thunderbolt3 ceea ce inseamna rate de transfer mari si posibilitatea sa-i adaugi un eGPU pentru treburi mai serioase sau un dispozitiv de stocare extern cu rata mare de transfer.
Nu este ieftin, dar comparat cu un Mac Mini (similar) este bine evaluat.

Intel i5 8259 are 4 nuclee si 8 threads, este un procesor mobil la baza si este folosit si in MacBook Pro 13" Touchbar 2018 edition.

Edited by connectorxp, 05 April 2019 - 20:52.


#3
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

View Postconnectorxp, on 05 aprilie 2019 - 20:39, said:

Este un fel de Mac Mini, un calculator fara pretentii bun la mai toate treburile mondene.

Nu am auzit de probleme la SSD-urile M2, iar acestea au avantajul ca pot fi pe Sata sau PCIe. Pe site la intel apare ca portul M2 foloseste 4x lanes PCIe, deci ai nevoie de SSD compatibil, care este mai rapid decat clasicul SATA.

https://www.intel.co.../nuc8i7beh.html

Jucaria ofera si Thunderbolt3 ceea ce inseamna rate de transfer mari si posibilitatea sa-i adaugi un eGPU pentru treburi mai serioase sau un dispozitiv de stocare extern cu rata mare de transfer.
Nu este ieftin, dar comparat cu un Mac Mini (similar) este bine evaluat.

Intel i5 8259 are 4 nuclee si 8 threads, este un procesor mobil la baza si este folosit si in MacBook Pro 13" Touchbar 2018 edition.
Super.  Multumesc

Edited by aaa1, 05 April 2019 - 22:56.


#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postaaa1, on 05 aprilie 2019 - 19:36, said:

Am nevoie pana de Paste de un mini PC ce va fi folosit la muzica, filme, tv online.
Monitorul e ceva mai vechi dar PC-ul se poate conecta si la un  tv prin HDMI port.Nu stiu rezolutia lui.
Suma disponibila: 2100-2200 lei
Am gasit aici asta si mi-ar mai trebui hdd si ram.
https://altex.ro/sis.../CLCNUC8I5BEK2/

Ca hdd as lua un M.2 dar nu stiu care ar fi mai fiabile.
Daca aveti si alte solutii mai bune, sint binevenite.Nu e graba, am rabdare cateva zile...
Multumesc

Te-ai orientat bine.. Cauta un SSD si memorii (nu stiu exact ce fel de memorii merg) si cred ca iese un PC multimedia ok din el...
Si eu vreau sa iau asa ceva strict pentru filme, muzica si streaming HD, asa ca.. daca reusesti sa-l pui pe picioare revino aici cu un feedback.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate