Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Tabără SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
HanzuRadu02

HanzuRadu02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2019
Nu știu dacă e categoria buna, adică nu e o excursie, dar am 16 ani și anul viitor, nu acesta, aș vrea să mă duc într-o tabără de genul, deoarece mi se pare o experiență faina, dar vreau sa știu cam prin ce site-uri te poți înscrie în așa ceva dacă aveți vreo idee?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si cine merge cu tine ?
Adult ma refer, ca esti minor si nu te poti duce neinsotit.
Ia in calcul si obtinerea vizei ptr ambele persoane.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
TABERE SUA
https://www.tabere.c...rnationale-sua/

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
te duce la 5000$ de persoana o astfel de tabara pentru 10 zile. De banii aia faceti 2 persoane concediu in America.

Spune-ne de ce doresti sa te duci intr-o tabara ca sa stim sa iti recomandam daca este bine sau nu.

Vrei sa vezi America? -> concediu 10 zile
Vrei sa inveti engleza? -> meditatii, de 5000$ bagi un an de zile meditatii de zici ca te-ai nascut acolo
Experienta? -> vezi ca la tabere de genul nu vor fi foarte multi copii americani, in general sunteti expati din alte tari care doresc sa experimenteze astfel de tabere.
Vizitat? -> vezi punctul 1.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Ce concediu? Omul are 16 ani.
@initator, vezi daca te califici la programe de genul work&travel. Nu stiu care sunt conditiile referitoare la varsta.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 AlexEn, on 05 aprilie 2019 - 13:06, said:

Ce concediu? Omul are 16 ani.
@initator, vezi daca te califici la programe de genul work&travel. Nu stiu care sunt conditiile referitoare la varsta.

la varsta de 16 ani nu se face concediu sau cum?

Work&Travel in America la 16 ani? fara insotitor fara nimic? Buna gluma

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Concediu ai cand esti angajat. La 16 ani ai vacanta de vara poate.
I-am zis sa verifice conditiile de calificare pentru work&travel. Stiam ca e pentru studenti, in principiu, dar poate s-au mai relaxat conditiile.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Nu s-au relaxat din contra sunt mai dure. Work&Travel poti face si ca nestudent, trebuie sa ai cel putin 18 ani si sa te califici la viza J1.

Bine hai vacanta cu insotitor in pretul ala ca sa iti convina.

#9
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
E greu Work & Travel, muncesti de iti sar capacele.Sunt unii care fac si 2 sau chiar mai multe job-uri simultan. Ok, faci bani, dar oricum nu te intorci cu foarte multi. Cel mai mare plus e ca te scoate din zona de comfort si iti arata realitatile pietei muncii si ca ai posiblitatea de a vedea marile metropole americane si alte state. Si da bine acolo la CV, pe viitor.

Edited by Vlad_22, 05 April 2019 - 14:38.


#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Adica dai si tu cu nasul de realitate si incepi sa te prinzi ca banii nu apar pur si simplu in conturi sau in portofelul parintilor.

#11
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
Mai bine asteapta facultatea si te duci cu Work&Travel.

#12
HanzuRadu02

HanzuRadu02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2019

 business11, on 05 aprilie 2019 - 11:55, said:

te duce la 5000$ de persoana o astfel de tabara pentru 10 zile. De banii aia faceti 2 persoane concediu in America.

Spune-ne de ce doresti sa te duci intr-o tabara ca sa stim sa iti recomandam daca este bine sau nu.

Vrei sa vezi America? -> concediu 10 zile
Vrei sa inveti engleza? -> meditatii, de 5000$ bagi un an de zile meditatii de zici ca te-ai nascut acolo
Experienta? -> vezi ca la tabere de genul nu vor fi foarte multi copii americani, in general sunteti expati din alte tari care doresc sa experimenteze astfel de tabere.
Vizitat? -> vezi punctul 1.

Da, mulțumesc de răspuns, cam ai dreptate, din ce am văzut și pe net cam la 4000 $ ajungi ~ poate mai puțin, poate mai mult.
Da, e mai ieftin sa te duci doar sa vizitezi, dar nu am cu cine asta unu.
2. Mă gândesc că e o experiență interesantă și o ocazie de a învățat lucruri noi, chiar și limba engleza, da îmbinând toate astea și cu șansa de a vedea Statele ( e tara mea preferata ). Nu știu, ar trb sa mă gândesc serios pentru ca e cam scump și trebuie să economisesc ceva..:)


#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
mai asteapta si tu 2 ani de zile pana poti calatorii singur, pana atunci reusesti sa pui un ban deoparte.

Tabara este 3-4000 fara bilete de avion (sa pui un 500 $ in sus + transfer pana in locatia respectiva) si ce mai consumi tu pe acolo ajungi la 5000$. Per total nu merita, de banii aia faci concediu o luna de zile si vezi si east side si west side.

Eu am zburat cu open-jaw-ticket, Viena - New York; New York - Los Angeles si Los Angeles - Viena pentru 12 zile cu 750eur in total. Hotelurile m-au costat cam 1400eur in total. Adica undeva la 2-2200 pentru transport si cazare. Am vazut 4 orase (NY, LA, San Francisco si Las Vegas) si m-a costat cu totul incl mancare, cumparaturi (de 1200eur) pana in 5000. Asa ca mai gandeste-te odata daca merita. Bafta!

Edited by business11, 06 April 2019 - 14:12.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Lucrez pentru ceva similar și îți spun ca e cam furt pe fata. Ma rog, chinezi și americani care sa plătească sunt destui

La noi e putin mai ieftin. $300 pe săptămâna + o taxa de $300 in care sunt incluse doar cazarea (tip dorms) mic dejun aberant și cina care... in fine. Măcar avem piscina mișto. Bilet de avion, transfer, etc ti le rezolvi pe cont propriu.
Avem și familii care vin (părinți + copii, chiar și bunici) dar in general studenți americani, chinezi sau australieni.

Aceiași companie (ca e mare) e prezenta și in România. Cam aceleași prețuri.

In US am impresia ca e $520/ săptămâna (+ taxa de $300) on care ai inclusă cazarea și doua mese. New Orléans.


Eu lucrez pentru aceiași chestie in Mexic (Yucatan). Depinde cum privești lucrurile. Mie $300 pe săptămâna mi se pare mult comparativ cu prețurile de aici. Sunt care au venit și 12 săptămâni.

12 săptămâni in USA e $3200, in Mexic $1750 (+ $300 taxa aia aberanta).

Dacă aplici pentru un program de genul cred ca Primești mai ușor viza.

Edited by Lex404, 06 April 2019 - 21:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate