Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Investitie Desteapta a Banilor

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
SashaSavin

SashaSavin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.04.2019
Salutare tuturor!

Am 24 ani, stau la Cluj-Napoca si intrebarea mea e simpla:

Cum, sau in ce fel de afacere ati alege sa investiti un capital de aprox. 100000 euro la realitatile Romaniei in anul 2019? (in special daca ne referim la un business model de import/export)

Mersi!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Iei un servetel si scrii pe hartie cam la ce cheltuieli te astepti in primul an de functionare.
O sa observi ca cei 100 000 EUR se evapora intr-un ritm ametitor.

Ideea de import/export, se rezuma in ultimul timp la cumparat ieftin din China si vandut cu adaos in Romania, doar ca sunt cam multi care fac asta.
Desfacerea pe offline e cam blocata, iar pe online, concurezi adesea cu aliexpress.

Pe scurt, viitorul cred ca ramane in servicii.

#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
ia si tu o rulota, vinde la corporatisti niste hotdogi la supra-pret, acolo pe langa the office, eu asta as face

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

 SashaSavin, on 04 aprilie 2019 - 19:21, said:

Salutare tuturor!

Am 24 ani, stau la Cluj-Napoca si intrebarea mea e simpla:

Cum, sau in ce fel de afacere ati alege sa investiti un capital de aprox. 100000 euro la realitatile Romaniei in anul 2019? (in special daca ne referim la un business model de import/export)

Mersi!
Inchiriere niste apartamente si mobilarea lor,
Cautat niste fete mai de la tara sau din tari mai sarace
Investirea intr-un site mai de Doamne ajuta cu apelare securizata pe servere din afara UE
Un fond de rezerva pentru dat darul pe la domni cu epoleti sau domni cu ceafa groasa care se considera stapani pe zona
Un plan de scapare care sa includa un domiciliu sigur pentru cateva nopti, ceva fonduri transferate afara si dca apoti si niste acte pe alt nume

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
ma uit cu nevastamea ca se deschid magazine la noi in oras. de obicei ne gandim cat o sa reziste. media e cam 3 luni, aia curajosi.
la noi merg: pariuri/pacanele, farmacii si marketuri.
mai sunt si afaceri profitabile, dar trebuie sa muncesti destul de mult. si faci bani, dar trece viata.
majoritatea ti-ar spune sa-i investesti in imobiliare, mai ales in Cluj. dar asta trebuia sa faci acum 10 ani.
cred ca o franciza ar fi cea mai buna idee. sau poate un restaurant.
import/export nu stiu ce sa zic. ca sa-l citez pe tata: iei cu 1 leu si vinzi cu 2. dar si magazinul lui nu prea mai merge. deci na...

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unica afacere 100% sigura oricand este inchiriatul.
Cumperi ceva apartamente/garsoniere sau spatii comerciale si in cativa ani iti recuperezi banii.

#7
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
100k euri nu iti ajunge nici de un apartament in cluj

#8
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Nu intreba aici pe forum, daca ar stii cei de pe forum ar fi ocupati sa-si conduca afacerea. Vorbeste cu oameni ce au idei, gen cei care se ocupa cu Startup Nation, ma refer fizic sa te intalnesti cu ei si oamenii care ii educa pe ei. Ei sunt cei care pun mana, spre deosebire de un forum, unde sunt cei care pun mana... pe tastatura. Eu am intalnit multi oameni care au idei dar nu au bani. Tu ai bani dar nu ai idei.

Edited by AdiTwism, 04 April 2019 - 20:21.


#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Investeste in tine. Scoala, cursuri, specializari...

Nimic altceva. Nu de alta dar nu se face asa cum incerci tu. Daca inca nu stii, afla ca in momentul de fata sunt foarte multe persoane care au bani si nu stiu cum sa-i fructifice, fiindca bursele au devenit o capcana periculoasa iar de banci nu mai vorbesc.

#10
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
toti pe cei pe care ii cunosc care au investit bani cu scopul sa faca profit au pierdut
inclusiv eu

#11
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Depinde ce te pasioneaza. Investeste intr-o afacare pentru care sa te trezesti cu zambetul pe buze dimineata.

#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Un fond de investitii.

Nu sa-ti faci unul :)

Edited by Dihorul Razboinic, 04 April 2019 - 21:07.


#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Videochat bree investitie mica cu valoare adaugata marePosted Image  Cind se da pensia se lucraza in turePosted Image

#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
daca as avea banii probabil ca as cumpara lingouri de aur, pretul aurului a crescut cu 350% din 2000 incoace: https://www.kitco.co...s/livegold.html
se pare ca pe termen scurt mai scade, insa eu consider ca e cea mai buna investitie, alaturi, poate de titluri de stat cu dobinda 4,5%/an
asta daca vrei sa fie plasati banii in siguranta
daca vrei afacere, e destul de complicat pentru ca te vor darima taxele, impozitele, salariile, cursul valutar si...concurenta
poti cumpara si un teren undeva, pui o cultura de ceva (nuci, lavanda, zmeura, mure, facelia + 100 de stupi de albine), muncesti din greu si iesi pe profit, insa trebuie sa te ocupi numai de asta, stiu oameni care traiesc 2-3 persoane din 70-80 de familii de albine, insa le plimba la salcim, floarea soarelui, a investit in inventar apicol si...a muncit

#15
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

 ionut76, on 04 aprilie 2019 - 21:19, said:

daca as avea banii probabil ca as cumpara lingouri de aur, pretul aurului a crescut cu 350% din 2000 incoace: https://www.kitco.co...s/livegold.html
se pare ca pe termen scurt mai scade, insa eu consider ca e cea mai buna investitie, alaturi, poate de titluri de stat cu dobinda 4,5%/an
asta daca vrei sa fie plasati banii in siguranta
daca vrei afacere, e destul de complicat pentru ca te vor darima taxele, impozitele, salariile, cursul valutar si...concurenta
poti cumpara si un teren undeva, pui o cultura de ceva (nuci, lavanda, zmeura, mure, facelia + 100 de stupi de albine), muncesti din greu si iesi pe profit, insa trebuie sa te ocupi numai de asta, stiu oameni care traiesc 2-3 persoane din 70-80 de familii de albine, insa le plimba la salcim, floarea soarelui, a investit in inventar apicol si...a muncit

O afacere de success nu e daramata de taxe, impozite, salarii si cursul valutar. Si da, daca iti deschizi o afacere trebuie sa muncesti, nu o deschizi si se inmultesc banii peste noapte :D

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
2-3 garsoniere
chiria cca 100-150e/luna/garsoniera.

#17
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
o afacere de succes se construieste cu pricepere, investitii, initiativa, inventivitate si spirit antreprenorial in foarte multi ani, nu uita, cum ai deschis firma incepi sa platesti taxe, stiu bine despre ce vorbesc

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008

 AdiTwism, on 04 aprilie 2019 - 20:21, said:

Nu intreba aici pe forum, daca ar stii cei de pe forum ar fi ocupati sa-si conduca afacerea. Vorbeste cu oameni ce au idei, gen cei care se ocupa cu Startup Nation, ma refer fizic sa te intalnesti cu ei si oamenii care ii educa pe ei. Ei sunt cei care pun mana, spre deosebire de un forum, unde sunt cei care pun mana... pe tastatura. Eu am intalnit multi oameni care au idei dar nu au bani. Tu ai bani dar nu ai idei.
eu zic ca nu ai intalnit nimic,daca nu dai ex de ceva concret
cine are o idee mareata,gaseste si finantare

 Buleandra94, on 04 aprilie 2019 - 21:27, said:


O afacere de success nu e daramata de taxe, impozite, salarii si cursul valutar. Si da, daca iti deschizi o afacere trebuie sa muncesti, nu o deschizi si se inmultesc banii peste noapte Posted Image
o afacere de succes se construieste in timp si cum la noi ti-o da direct la radacina din prima,cum sa mai rezisti

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate