Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Parere cana filtranta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu iti spun ce scrie pe cartus.
Desigur, e o aproximare, dar la 22 lei cartusul, poti sa le schimbi lunar.

https://www.dedeman....activ/p/2002560

#20
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Adm, nu te contrazic, nu mai folosesc de mulți ani carbune.

Deocamdată mă mulțumesc cu mecanice+cană.

#21
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Eu folosesc asa ceva de 1 an de zile ,foarte buna.
https://www.emag.ro/...w/pd/D4NFRMBBM/

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,824
  • Înscris: 14.10.2008

View PostAdm, on 04 aprilie 2019 - 14:42, said:

Cel mai ieftin si te ajuta dc ai prb de ten de la clor este sa pui un filtru cu carbune activ inainte de baterie dc stati la bloc sau inaintr de intrarea in casa dc stati la casa.
Are finctie de declorurare, iar un cartus filtrant costa 22 lei, odata la 6 luni.
Pe toata instalatia au marele dezavantaj al scaderii presiunii. Eu am din ianuarie 3 filtre Valrom in serie doar pe apa rece (sita-pasla-carbune activ) si am renuntat la al 3-lea, carbunele activ(se numeste Aquaphor cartusul), ala scadea presiunea si a oprit aproape complet apa cand s-a colmatat, in maxim 2 saptamani filtrele se colmateaza sau se innegreste serios cel din al doilea borcan, apa din Slatina e mult mai buna la gust/miros decat cea din Bucuresti dar mai ales seara vine murdara.

M-am enervat foarte mult pana m-am prins ca borcanele merg si fara filtre in ele. Cum dadea drumul cineva la apa in casa, ma oparea apa calda pe care o folosesc mereu la limita suportabilitatii, imi place fierbinte. E comod sa nu mai car apa imbuteliata si sa dau banii pe ea, dar enervant cu presiunea.

Si nu stiu daca as putea folosi o cana din asta, iarna beau apa de la robinet ca este suficient de rece, dar vara incarc un dozator cu racire si bidon de 20 L, macar cand incarc acel dozator ar trebui sa am toate 3 filtrele pe instalatie, pentru ca sta la temperatura camerei inainte de a intra in dozator.

#23
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

View PostAdm, on 04 aprilie 2019 - 15:54, said:

Eu iti spun ce scrie pe cartus.
Desigur, e o aproximare, dar la 22 lei cartusul, poti sa le schimbi lunar.

https://www.dedeman....activ/p/2002560
Cartusul se monteaza ca atare sau face parte dintr-un ansamblu?

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
cartusul se monteaza in carcasa filtrului.
cartusele au dimensiuni standard (mici/mari/medii) si pot fi de mai multe tipuri de filtre (mecanice -sita-, carbune activ, sfoara, pasla etc)

Carcasa e asta; sunt multi producatori, recomand sa nu luati Depura, de la Romstal.
[ https://www.romstal.ro/user_uploads/products/181094_m.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Si eu folosesc o cana Brita Marella XL cam de un an. Tare multumit sunt de ea. Schimb filtrul odata la 2 luni pentru ca am apa potabila si curata la robinet. Il schimb practic doar ca sa nu se dezvolte bacterii in filtru.

Gustul apei este diferit mai ales cand este filtrul nou. Mult mai placut, apa pare putin mai dulce dar nu in sensul de indulcita. Greu de explicat daca nu incerci.

Foarta multa economie am facut ne-mai cumparand apa la plastic. Cartusul ma costa 4,5 euro la doua luni iar apa la plastic ma costa 5 euro pe saptamana. Deci economisesc minim 18 euro pe luna, plus nu mai trebuie sa imi rup spatele carand baxuri de apa. Nu mai zicem de impactul de mediu.

Plus de asta, cana filtranta permite evaporarea clorului din apa. Clorul are nevoie cam de 10 minute sa se evapore dintr-un pahar de apa de la robinet. Apa sta in cana filtranta ore. Deci o bei cu continut de clor zero.

Cred ca o sa imi mai cumpar o cana Brita Marella normala care incape in usa de la frigider in prag de vara. In asa fel incat sa pot combina intr-un pahar apa filtrata la temperatura camerei cu apa de la frigider. Doar apa inghetata de la frigider e nasoala pentru dinti.

Ah, da, astia care beti apa carbogazoasa, vedeti ca are PH 3-4 (apa pura are PH in jur de 7). Deci e usor acida. Desi pentru organism nu e diferenta pentru ca plamanii si rinichii elimina repede bioxidul de carbon, pentru dantura bauturile acide nu sunt bune. Slabesc smaltul. Am aflat si eu de la dentist. M-am lasat imediat de apa cu codoi.

Edited by abac, 05 April 2019 - 08:57.


#26
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Brita am si eu de 3 luni. Relativ ieftina si cu rezultate bune. Schimb cartusul la luna. Apa din Iasi de exemplu are clor din belsug, dar filtrata e fara gust, asa cum trebuie.

#27
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Am cumparat solutia  cu filtrul de carbon recomandata de Adm si vreau sa spun ca rezultatele sunt multumitoare. Practic nu voi mai cumpara apa la peturi din comert. Posted Image

#28
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postsorin147, on 04 aprilie 2019 - 14:39, said:

Inainte, daca statea vreo 1-2 zile apa in sticla, avea un miros ciudat, acum parca e ok.
Da, adică înainte scotea aproape tot clorul, ceea ce permitea bacteriilor introduse după să trăiască și să se înmulțească dacă o țineai câteva zile în sticlă. După ce s-a saturat parțial elementul filtrant și a început să filtreze mai prost și să-ți lase mai mult clor în apă a dispărut problema că nu mai supraviețuiesc bacteriile. Posted Image Morala: dacă ai filtru extra-mega-performant nu poți să lași dup-aia apa în tot felul de recipiente ne-etanșe că îți cresc lighioane în ea, fix ce împiedica clorul ăla pe care l-ai scos. Posted Image

(Tips&tricks pentru ne-posesorii de filtre: la nevoie o cantitate de apă dintr-un recipient poți s-o declorinezi și cu acid ascorbic - vitamina C -, și nici nu-ți trebuie foarte mult cantitativ, iar reacția chimică e foarte rapidă.)

Edited by donjoe, 16 May 2019 - 10:57.


#29
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Am mai invatat o smecherie cu cana filtranta.

Inainte o lasam pe masa in lumina puternica a zilei si de multe ori si soare. Imi cresteau alge microscopice verzi in cana pe peretii canii, trebuie sa spal cana macar odata pe luna sa scap de alge.

De vreo 3 luni am inceput sa o tin in dulap la intuneric. Problemele cu algele au disparut.

Edited by abac, 22 August 2019 - 14:17.


#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 abac, on 22 august 2019 - 14:17, said:

Am mai invatat o smecherie cu cana filtranta.

Încă una, pune un obiect mic din argint între filtru și suportul filtrului.

#31
dookut

dookut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.07.2011
Salut
Vreau sa achizitionez o cana filtranta. Spatiul de sub chiuveta nu imi permite sa montez o instalatie mai performanta
Rog o parere, un sfat de achizitie despre cele 2 de mai jos.

1. https://www.laicasho...or-ufsac02.html
2. https://www.pcgarage...apa-mi-pitcher/

Merci

#32
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Cred ca sunt toate la fel . Ideea este sa nu iei ceva prea special ca iti trebuie si cartuse ulterior . Cauta o oferta cu 3-4 cartuse incluse .

#33
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Si eu am trecut pe cana filtranta de cand cu statul in casa. Cana/filtre Brita. Mi s-au parut mai bine facute ca cele de la Aquafor, desi si acelea par sa promita destul de mult.
Foarte multumit, se vede clar la fierbator ca a disparut calcarul. Gust de asemenea imbunatatit al apei (sau in sfarsit eliminat ala de la teava, desi mai aveam 2 filtre atlas sub chiuveta: sedimente si cărbune).
In plus am scapat de carat bidoane.

 Corl, on 09 aprilie 2020 - 16:53, said:

Cred ca sunt toate la fel . Ideea este sa nu iei ceva prea special ca iti trebuie si cartuse ulterior . Cauta o oferta cu 3-4 cartuse incluse .
Poti lua orice brand de cana. Conteaza compatibilitatea filtrului. Cum Brita pare a fi referinta in industrie, cam toti micii producători  ofera si filtre compatibile pe sistemul Brita.

#34
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Ce sa filtrezi? Parca aba de la ribinet e potabila si nedaunatoare

#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Păi, o faci și mai potabilă și mai nedăunătoare :D

@dookut
Este bine să cumperi o cană cu filtre cît mai comune, folosite de mai mulți producători.

Brita și Aquaphor au același standard, au filtre relativ ieftine.
Există promoții unde găsești cana cu trei filtre la 50 lei, nu tot timpul dar mai sînt.
Ia compară cu ce ai postat tu.

#36
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 NFS01, on 10 aprilie 2020 - 10:38, said:

Ce sa filtrezi? Parca aba de la ribinet e potabila si nedaunatoare

oh,da... stai sa vezi cand puneam in cana de 1,5 litri si avea o culoare incerta, in ciuda filtrele deja montate. Nu mai vorbesc de calcifierea de pe baza fierbatorului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate