Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Gard viu balcon

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vldsound

vldsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.08.2010
Buna ziua,
Voi instala niste jardiniere de 40cm latime si 40cm adancime confectionate din metal, pe balustrada balconului.
Ce plante imi recomandati pentru a face un fel de gard viu de aprox 50cm care sa reziste in acest fel ?
Cum as putea izola aceste jardiniere iarna astfel incat radacinile sa nu inghete ?


Multumesc
Vlad

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce protectie vrei din moment ce le faci din metal ?
Ia-ti gandul

Jardinierele se fac din lemn sau cumperi gata facute din plastic
Cum protejezi plantele iarna ?
Mai bine citeste materialul asta;
http://www.dreamgard.../gradina-iarna/

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
vecinul meu are menta indiana care atarna si acopera tot balconul. Foarte bine mirositoare si o poti folosi la un ceai, la o limonada, dar trebuie si ingrijita, creste in draci si trebuie tunsa mai mereu.

Iarna nu stiu cum face ca nu m-am uitat.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iedera este cea mai buna pentru astfel de spatii.

#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postvldsound, on 03 aprilie 2019 - 16:46, said:

.....
Voi instala niste jardiniere de 40cm latime si 40cm adancime confectionate din metal, pe balustrada balconului.
...
Cum as putea izola aceste jardiniere iarna astfel incat radacinile sa nu inghete ?

Ceramica se recomanda , nu metal .

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Tufe de lavandă, lavanda miroase frumos, alungă insectele, rezistă iarna.
Face și flori parfumate, care se pot colecta, ca apoi să le pui în săculeți de bumbac, să parfumeze casa.
Azi am curățat de uscături, tufa din jardinieră.
A rezistat peste iarnă, de fapt, are multe ierni văzute, afară, pe pervaz.

#7
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Recomandarea mea: inchide-ti balconul cu termopan si fa pervazul mai lat (la comanda), a.i. sa ai loc pt. ghivece. Garantat n-o sa inghete florile iarna!

#8
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
care e expunerea balconului, cum e orientat? de ce vrei "gard", e balconul jos, sau doar o expresie?

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cel mai bun raspuns. Daca balconul e orientat spre nord sau nu beneficiaza de soare din cauza blocurilor vecine nu rezista nimic in jardiniere peste iarna. Nu mai spun ca daca ai jardiniere din metal e o idee idioata, cat bate soarele in fierul ala iti va praji orice radacina care ajunge pe marginea jardinierei. :)

#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu am iedera si  lavanda , stau iarna in zapada.Primavara scot afara un smochin si o araucarie

#11
vldsound

vldsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.08.2010

View Postgomez99, on 03 aprilie 2019 - 19:36, said:

care e expunerea balconului, cum e orientat? de ce vrei "gard", e balconul jos, sau doar o expresie?

Expunerea balconului este inspre vest, practic am soare dupa-masa.
Vreau un fel de "gard viu" pentru ca e un bloc la 30-40 de metri cu un nivel mai inalt si nu vreau sa se holbeze nimeni cand stau in chiloti vara pe sezlong.
Prefer intimitate si decat sa vad blocul vecin mai bine vad un tufis verde.

View Postfilipxxx, on 03 aprilie 2019 - 19:59, said:

Cel mai bun raspuns. Daca balconul e orientat spre nord sau nu beneficiaza de soare din cauza blocurilor vecine nu rezista nimic in jardiniere peste iarna. Nu mai spun ca daca ai jardiniere din metal e o idee idioata, cat bate soarele in fierul ala iti va praji orice radacina care ajunge pe marginea jardinierei. Posted Image

Aceste "jardiniere" metalice sunt ancorate in balustrada dar eu pot face niste jardiniere din lemn ca sa nu stea pamantul direct in cele metalice.

DIn ce am citit ar fi potrivit un buxus sau ceva care sa fie mereu verde. Singura problema este cu inghetatul radacinilor, cumva ar trebui sa 'izolez' suportii metalici

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pai daca gardul viu va avea inaltimea de 50 cm, vei mai avea soare pe balcon, astfel incat sa poti face plaja pe sezlong ?
o varianta ar fi sa folosesti plante artificiale sau gard viu artificial, in felul asta nu-ti mai bati capul cu udarea si ingrijirea plantelor naturale.
sau sa-ti montezi o copertina pliabila/retractabila, care sa-ti permita sa ai soare pe balcon, dar sa "blocheze" vederea celor din blocul alaturat.
http://www.cristalte...ertine-cu-role/

#13
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Posttoto_riina, on 03 aprilie 2019 - 19:14, said:

Recomandarea mea: inchide-ti balconul cu termopan si fa pervazul mai lat (la comanda), a.i. sa ai loc pt. ghivece. Garantat n-o sa inghete florile iarna!
Cel mai realist comentariu.

Ati inebunit cu pomi si garduri vii pe balcoane .Si asa cum is si construite blocuriile le mai si incarcati cu garduri vii si alte dracovenii..Hai o planda doua trei dar gard viu .

#14
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Jardinierele metalice se incalzesc tare de la soare vara. In Bucuresti (nu stiu unde te aflii tu) poate sa ajunga si peste 70 grade. Nu rezista plantele in astfel de conditii. Daca jardiniera nu poate fi inlocuita poti sa pui in ea o jardiniera de plastic sau poti s-o invelesti pe afara cu ceva polistiren sau alt izolant termic.
E greu de protejat iarna plantele aflate in vase mici. Frigul patrunde din toate partile si radacinile ingheata. Dece nu pui plante anuale cum sunt zorelele care cresc rapid. Trebuie doar sa le uzi cind se usuca pamintul si sa le pui sfori pe care sa se catere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate