Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Top Carti Fantezie

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
xadunosac

xadunosac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.03.2019
Locul 1 -  Biblia   este poate cea mai tare colectie de carti de fantezie scrisa vreodata in istoria omenirii, cu un zeu care vorbeste cu evreii, poporul  ales si se foloseste de profeti ca sa-si raspandeasca religia pe tot Pamantul ca toti oamenii sa-l venereze ca unic zeu ca sa eradice celelalte religii si credinte pagane politeiste.   Ca citesti Evangheliile din Noul Testament, Tora sau plagiatul numit Coran, nu conteaza, e vorba de acelasi zeu care vrea sa subjuge  o planeta intreaga sub vointa lui si chiar ajunge sa comita genociduri si catastrofe in masa. Reuseste pana la urma prin a-si trimite fiul sa se incarneze in om si sa-l lase sa fie rastignit, si uite asa, obtine  2,4  miliarde de adepti si toata  Europa,  Rusia , America de Nord, America de Sud si Africa de Sud se umple de cruci si biserici cu icoana fiului sau, Dumnezeu Yahweh Allah dovedind ca e unicul zeu real si invincibil.
Ca bonus, mai obtine inca   1,8 miliarde de sustinatori din orient prin intermediul unui profet, si uite asa se umple tot nordul Africii si Orientul cu  moschei si semiluni si jihadisti.
Deci, in total, vreo 4,2  miliarde de oameni cred in acest zeu!  

Pe locul 2 este colectia de Legendele Olimpului +Iliada si Odiseea, cu zei care fac ce vor, se bat cu titani,   se cearta intre ei si se folosesc de eroi sa le faca treburile murdare.

Pe locul 3 este seria Lord of the Rings, pentru ca are elfi si orci, si toata actiunea se desfasoara in jurul unui inel.

Pe locul 4 e Maharabharata - are niste faze fun pe acolo cu lupte ceresti si calatorit in timp, doar timp liber sa ai sa o citesti ca e foarte mare.

Pe locul 5 e colectia de carti Star Wars,  cu Forta si cavaleri Jedi si sabii laser.

Pe locul 6 e seria de carti  Harry Potter, fiind despre un student la scoala de vrajitori care se confrunta cu magia neagra.

Pe locul 7 e Epopeea lui Gilgamesh, de unde s-a inspirat Biblia, cu mitologia sumeriana.

Pe locul 8  ar fi romanele The Witcher, cu un vrajitor razboinic polonez ce se bate cu toate fiarele.

Pe locul 9 as pune  colectia  de carti  din seria "A Song of Ice and Fire"  (Game of Thrones).  Posted Image




Pe locul 10 as pune colectia de benzi desenate de la Marvel, chiar daca nu sunt carti.  Cu supereroi ce au devenit zeii zilelor noastre. Ii veneram anual cand le aducem contributii banesti  , cand ne adunam cu totii la cinema si vizionam un film (precum liturghia de la biserica).

Edited by xadunosac, 02 April 2019 - 12:29.


#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postxadunosac, on 02 aprilie 2019 - 12:09, said:

Locul 1 -  Biblia
Cum adica Biblia -  fantezie, e o carte istorica, evenimentele descrise in ea au fost confirmate de istorici si cercetatori.

#3
xadunosac

xadunosac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.03.2019

View PostPopaXXX, on 02 aprilie 2019 - 12:28, said:

Cum adica Biblia -  fantezie, e o carte istorica, evenimentele descrise in ea au fost confirmate de istorici si cercetatori.
Pe naiba e istorica.....
E toata ziua o colectie de povesti si legende.
Torah a fost scrisa in secolul al VI-lea i.e.n.   de catre evrei aflati sub dominatia babiloniana si care au vrut sa se emancipeze.  S-au inspirat la greu dupa mitologia babiloniana, in special povestea lui Noe e inspirata dupa epopeea lui Gilgamesh.  Ca idee, evreii venerau pana in secolul al VI-lea i.e.n. o gramada de zei.Despre Yahweh, cele mai vechi date se gasesc din secolul al IX-lea i.e.n.  ca un zeu obscur preluat de la  fenicieni.
Personaje ca Avraam si Moise n-au existat niciodata, fiind personaje copiate dupa mitologia sumeriana. Inclusiv pe Hercule de la greci  l-au copiat, creand personajul Samson.

Singurele personaje atestate istoric si arheologic sunt regii  David, Solomon si Irod. Si poate Isaia, Ieremia, Ezekiel si Daniel ca simpli predicatori si scriitori evrei.  
Despre restul nu se stie nimic, nu s-au gasit dovezi, practic nu au existat!  Posted Image
Iar Isus, conform datelor istorice ale lui Tacitus, Josephus  si Suetonius si dovezilor arheologice,a fost un simplu om, un simplu predicator care a prins la multime cu niste pilde si zvonuri ca facea minuni  si multimea a inceput sa-l venereze ca fiu de zeu. Cand evanghelile au fost scrise la 60 de ani de la crucificarea sa si contin o gramada de  elemente fanteziste menit ca sa prinda la populatia imperiului roman, e clar ca ceva la mijloc e putred.  Cele mai vechi informatii despre el le avem din anul 60, cand secta crestina era in crestere si culmea, atunci nu erau  scrise evangheliile, Isus fiind cunoscut doar din traditiile orale, deci iarasi puteau sa inventeze cam orice.
Poate ca au existat, dar ca simpli oameni, dar care au fost divinizati dupa moarte. Si  Alexandru cel Mare si Iulius Cezar  au  devenit zei venerati   dupa moarte , au fost pur si simplu deificati, s-au scris povest infloritoare despre ei si aia e.

Dupa propaganda comunista, Nicolae Ceausescu , Stalin, Mao si Kim sunt zei!
La fel si Hitler se credea tot un zeu.

Edited by xadunosac, 02 April 2019 - 12:48.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Topul asta de unde vine?

#5
xadunosac

xadunosac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.03.2019

View PostAlexEn, on 02 aprilie 2019 - 12:36, said:

Topul asta de unde vine?
Eu l-am creat.
M-am apucat sa citesc Game of Thrones si Lord of the Rings in paralel  si m-am  intrebat cate carti de fantezie mai exista.
Si am cautat si am alcatuit un top.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postxadunosac, on 02 aprilie 2019 - 12:40, said:

Si am cautat si am alcatuit un top.
După rezumatele lor? :)
Câte dintre ele ai citit?

#7
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017
Ai uitat de "Amintiri din viitor" "Aurul Zeilor" "Istoria se insala", toata seria de carti a lui Erich von Däniken.

#8
xadunosac

xadunosac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 22.03.2019

View Postalthea, on 02 aprilie 2019 - 12:41, said:

După rezumatele lor? Posted Image
Câte dintre ele ai citit?

Pe toate in afara de Maharabharata

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Adica alea sunt singurele carti fantezie? :lol:
Vezi Terry Pratchett cu tot universul Discworld, China Mieville si muuuulti altii.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAlexEn, on 02 aprilie 2019 - 12:50, said:

Adica alea sunt singurele carti fantezie? Posted Image
Io mă pregăteam cu Brussolo și cu Margaret Atwood când am văzut titlul :D

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Brussolo aka Serge Brussolo la fantasy? Daca da, ce intra la horror? :D
Daca bagi Margaret Atwood bag si eu Pauline Reage.

#12
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
Toate cartile lui Brandon Sanderson...

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAlexEn, on 02 aprilie 2019 - 12:58, said:

Brussolo aka Serge Brussolo la fantasy? Daca da, ce intra la horror? Posted Image
Mda. Mai horror decât ale lui n-am citit, dar precis sunt. Nu mi-l scoate de la fantasy că sună mai frumos :)

View Postunpuisor, on 02 aprilie 2019 - 13:22, said:

Toate cartile lui Brandon Sanderson...
Uite, vezi?
N-am citit nimic de el dar precis are dreptate unpuisor.

#14
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

N-am citit nimic de el dar precis are dreptate unpuisor.
Iti recomand seria Calea regilor/Stormlight archive, si seria Nascuti in ceata/Mistborn. desi cam toate cartile lui sunt misto. Eu il pun cam pe aceasi treapta a podiumului cu Asimov, J. K. Rowling sau Tolkien. Desi sunt genuri diferite. Adica e mare omul.
Calea Regilor am citit-o cand am lucrat la editura si o corectam :), m-a prins atat de mult ca urmatoarea carte din serie am citit-o in engleza ca deabia aparuse. Si astept acum a 3-a parte.

Edited by unpuisor, 02 April 2019 - 14:24.


#15
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postxadunosac, on 02 aprilie 2019 - 12:32, said:

Pe naiba e istorica.....
E toata ziua o colectie de povesti si legende.
Personaje ca Avraam si Moise n-au existat niciodata, fiind personaje copiate dupa mitologia sumeriana. Inclusiv pe Hercule de la greci  l-au copiat, creand personajul Samson.
Esti prost informat, au fost descoperite dovezi arheologice ce confirma existenta lor.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Va rog sa aduceti adaugiri listei de inceput ori sa creati voi propriile liste de la zero.

#17
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Pe locul 3 de fapt este Hobbitul și pe 4 Stăpânul inelelor

#18
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postxadunosac, on 02 aprilie 2019 - 12:09, said:

Locul 1 -  Biblia   este poate cea mai tare colectie de carti de fantezie scrisa vreodata in istoria omenirii, cu un zeu care vorbeste cu evreii, poporul  ales si se foloseste de profeti ca sa-si raspandeasca religia pe tot Pamantul ca toti oamenii sa-l venereze ca unic zeu ca sa eradice celelalte religii si credinte pagane politeiste.   Ca citesti Evangheliile din Noul Testament, Tora sau plagiatul numit Coran, nu conteaza, e vorba de acelasi zeu care vrea sa subjuge  o planeta intreaga sub vointa lui si chiar ajunge sa comita genociduri si catastrofe in masa. Reuseste pana la urma prin a-si trimite fiul sa se incarneze in om si sa-l lase sa fie rastignit, si uite asa, obtine  2,4  miliarde de adepti si toata  Europa,  Rusia , America de Nord, America de Sud si Africa de Sud se umple de cruci si biserici cu icoana fiului sau, Dumnezeu Yahweh Allah dovedind ca e unicul zeu real si invincibil.
Ca bonus, mai obtine inca   1,8 miliarde de sustinatori din orient prin intermediul unui profet, si uite asa se umple tot nordul Africii si Orientul cu  moschei si semiluni si jihadisti.
Deci, in total, vreo 4,2  miliarde de oameni cred in acest zeu!
Pe locul 2 este colectia de Legendele Olimpului +Iliada si Odiseea, cu zei care fac ce vor, se bat cu titani,   se cearta intre ei si se folosesc de eroi sa le faca treburile murdare.
Pe locul 3 este seria Lord of the Rings, pentru ca are elfi si orci, si toata actiunea se desfasoara in jurul unui inel.
Pe locul 4 e Maharabharata - are niste faze fun pe acolo cu lupte ceresti si calatorit in timp, doar timp liber sa ai sa o citesti ca e foarte mare.
Pe locul 5 e colectia de carti Star Wars,  cu Forta si cavaleri Jedi si sabii laser.
Pe locul 6 e seria de carti  Harry Potter, fiind despre un student la scoala de vrajitori care se confrunta cu magia neagra.
Pe locul 7 e Epopeea lui Gilgamesh, de unde s-a inspirat Biblia, cu mitologia sumeriana.
Pe locul 8  ar fi romanele The Witcher, cu un vrajitor razboinic polonez ce se bate cu toate fiarele.
Pe locul 9 as pune  colectia  de carti  din seria "A Song of Ice and Fire"  (Game of Thrones).  Posted Image
Pe locul 10 as pune colectia de benzi desenate de la Marvel, chiar daca nu sunt carti.  Cu supereroi ce au devenit zeii zilelor noastre. Ii veneram anual cand le aducem contributii banesti  , cand ne adunam cu totii la cinema si vizionam un film (precum liturghia de la biserica).
Dupa cum le-ai descris nu cred ca ai citit vreuna... Cica The Witcher, cu un vrajitor razboinic polonez ce se bate cu toate fiarele. E clar ca n-ai citit-o.Dar zecile de romane din seria Star Wars le-ai citit sau macar le-ai deschis...coperta ceva sa o citesti. La romanele scrise de un autor sau de mai multi pe o tema data nu se spune colectie ci serie, colectiile is de reviste, de timbre sau altele. Mahabharata? Ai citit doar titlul si poate un rezumat pe Wiki. Colectia de Legendele Olimpului +Iliada si Odiseea, cu zei care fac ce vor, se bat cu titani,   se cearta intre ei si se folosesc de eroi sa le faca treburile murdare. Ce fel de colectie? Poi zeii de aia ie zei sa  faca ce vrea mușchii lor.
Epopeea lui Gilgamesh, de unde s-a inspirat Biblia, cu mitologia sumeriana. Nici asta nu ai frunzarit-o si nici nu se intelege ce vrei sa spui. Adica din Epopeea lui Ghilgames s-a inspirat Biblia si mitologia sumeriana sau cum?
Si in final din cate vad esti un ”adorator” al vechiului zeu. Nu te prosti prea tare ca doare cand dai cu capul. Multe succesuri !

View Postunpuisor, on 02 aprilie 2019 - 13:22, said:

Toate cartile lui Brandon Sanderson...
Printre cele mai faine fantesy citite de mine pana acum, seria Calea Regilor mi se pare geniala. La fel Michael Stackpole seria Marile descoperiri

View Postalthea, on 02 aprilie 2019 - 12:53, said:

Io mă pregăteam cu Brussolo și cu Margaret Atwood când am văzut titlul Posted Image
Mi-a placut Brussolo dar nu chiar tot ce am citit, tin minte ca m-au impresionat Febra,  Ira Melanox, si Lacate carnivore aparute prin anii 90. Pe urma am citit cam tot ce s-a tradus dar e un scriitor inconstant. Imi place cam tot ce a scris Neil Gaiman si Gene Wolfe mi se pare fantasy de mare calitate.

Edited by arsmundis, 02 April 2019 - 22:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate