Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Hai să citim biblia cu toții

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1871 replies to this topic

#1855
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostJJackFLASH, on 26 mai 2019 - 18:44, said:

1. Dacă Luna ar fi fost "proiectată" de un creator inteligent,
atunci ea nu s-ar depărta de PămĂąnt.


2. Da, și Ăźncă una.
Axa PămĂąntului, Ăźnclinată la aprox 66 de grade,  este o dovadă clară că odată,
Ăźn trecutul său Ăźndepărtat, PămĂąntul a fost izbit de o altă planetă.

1. Nu există nici o dovadă că Luna va părăsi orbita pământului, poate depărtarea respectivă face parte dintr-un plan, poate că se va opri la o anumită distanță, atunci când nu va mai avea vreo influență asupra pământului și va rămâne doar pentru decor!

2. Eu interpretez că înclinația pământului se datorează Marelui Potop Biblic! Până atunci era un singur anotimp, o singură climă, datorită faptului că nu exista înclinație! După Marele Potop, au apărut anotimpurile, varietatea de clime, etc, datorită înclinație axei pământului!

#1856
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Şi asta nu este totul.
În fiecare an terestru, Soarele mai pierde vreo câteva trilioane din masă.
Iar consecinţele sunt acelea, că Pământul se mai depărtează de Soare …

#1857
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

View PostJJackFLASH, on 26 mai 2019 - 18:44, said:

Dacă Luna ar fi fost "proiectată" de un "creator inteligent",
atunci ea nu s-ar depărta de Pământ.Ci ar rămâne aşa, cum a fost "proiectată".

Posted Image Nu ti se pare normal sa fie asa ? N-ai auzit de proverbul :"Nemultumitului i se ia darul!"  ?Posted Image  ...dar pana s-o ia de tot ,nu-i asa ca isi face treaba bine? Fara luna si ajutorul ei in stabilizarea inclinarii Pamantului, Polul Nord s-ar muta in Africa  si oricata adaptabilitate ar fi pus Dumnezeu in vietuitoarele de pe Pamant ,sa se mute clima polara in Africa ...e prea extrem pentru continuarea vietii si mentinerea ecosistemelor in echilibru.

Quote

Realitatea este că în fiecare an, Luna se depărtează de Pământ
iar asta nu este bine.
Noroc cu tine ca  ne-ai anuntat,ca altfel nu stiu ce ne faceam. Posted Image


Quote

Da, şi încă una.
Axa Pământului, înclinată la aprox 66 de grade,  este o dovadă clară că odată,
în trecutul său îndepărtat, Pământul a fost izbit de o altă planetă.

Nope.Raspuns gresit.Nota 4,treci la loc.
Iote cica oamenii de ştiinţă ai NASA au identificat ca o cauza a modificarii inclinarii numai in secolul 20 (o miscare a axei cu 10 m/secol)este desprinderea unei mase de gheaţă din Groenlanda cu o greutate de 7500 de gigatone, greutatea adunată a „20 de milioane de clădiri Empire State Building”, după cum explică savanţii. "Topirea blocului gigant de gheaţă a dus la creşterea nivelului oceanelor, fapt care a afectat axa Pământului." Hopa! Inca o coincidenta Deci e posibil ca o crestere a nivelului oceanului planetar sa produca o astfel de modificare? Parca mi-aduc aminte ca am mai citit pe undeva de o crestere a oceanului planetar.Da,mi-am amintit in  Biblie,Potopul. Posted Image

#1858
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View PostJJackFLASH, on 26 mai 2019 - 18:44, said:

Dacă Luna ar fi fost "proiectată" de un "creator inteligent",
atunci ea nu s-ar depărta de Pământ.
Ci ar rămâne aşa, cum a fost "proiectată".
Realitatea este că în fiecare an, Luna se depărtează de Pământ
iar asta nu este bine.

Daca ar exista acest creator inteligent, de unde stii tu ce planuri are si ca nu a proiectat asa luna, sistemul solar, galaxia, universul?
Banuiesc ca stii de teoria inflatiei/deflatiei universului.

#1859
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 26 mai 2019 - 10:55, said:

Nu literaliza textul... Lumina era din ziua întâi, cu cicluri de zi-noapte, deci era soarele, dar nu se vedea în întinderea cerului făcută în ziua a doua, unde zboară păsările și se formează norii. Plantele nu au apărut în întuneric în ziua a treia...
Oare un Creator nu ar fi capabil sa produca lumina si lipsa unei stele ? Sa presupunem ca exista o flotila de nave galactice care au indreptat lumina produsa de ei chiar dinspre directia unde va fi soarele. De ce tot incerci sa identifici ca observator al creatiei chiar omul ?

View PostJJackFLASH, on 26 mai 2019 - 18:44, said:

Dacă Luna ar fi fost "proiectată" de un "creator inteligent",
atunci ea nu s-ar depărta de Pământ.
Ci ar rămâne aşa, cum a fost "proiectată".
Realitatea este că în fiecare an, Luna se depărtează de Pământ
iar asta nu este bine.

Da, şi încă una.
Axa Pământului, înclinată la aprox 66 de grade,  este o dovadă clară că odată,
în trecutul său îndepărtat, Pământul a fost izbit de o altă planetă.
Eu cred ca e bine, ii da savantului ateu idei cum sa incerce salvarea omenirii. Dar uite, eu am o teorie, ca anul astronomic era de 360 zile, si ca l-a potop odata cu surplusul de apa s-a departat de soare adaugand la timpul revolutiei inca 5 zile si 6 ore.

Asta cu coliziunea Terrei cu alte planete sunt pure speculatii. Nu exista astfel de dovezi. Stiinta adevarata nu sustine asa ceva. Doar experti de genul Michio Kkao au astfel de supozitii.

View PostJJackFLASH, on 26 mai 2019 - 19:13, said:

Şi asta nu este totul.
În fiecare an terestru, Soarele mai pierde vreo câteva trilioane din masă.
Iar consecinţele sunt acelea, că Pământul se mai depărtează de Soare …
Deci si aceasta poate fi o dovada ca anul avea 360 zile.

#1860
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postpacopaco1967, on 28 mai 2019 - 08:22, said:

Deci si aceasta poate fi o dovada ca anul avea 360 zile.

În era paleozoică ziua er de aprox 22 de ore.

#1861
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostJJackFLASH, on 28 mai 2019 - 08:48, said:


În era paleozoică ziua er de aprox 22 de ore.
Asa, si ?
Viitorul nu te intereseaza ? Nu ai vrea sa traiesti intr-o "imparatie" in care nu platesti nimic pentru sanatate, hrana si viata vesnica ?
Nici acum nu trebuie sa platesti nimic pentru burtosii slinosi care isi zic preoti. Insa din dragoste pentru aproapele sa-i ajuti doar pe cei nevoiasi. Atentie, au aparut si cersetorii profesionisti sau lenesii. Ajuti uneori si prin oferirea de lucru si plata corespunzatoare.

#1862
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postpacopaco1967, on 28 mai 2019 - 08:59, said:

Asa, si ?
Viitorul nu te intereseaza ? Nu ai vrea sa traiesti intr-o "imparatie" in care nu platesti nimic pentru sanatate, hrana si viata vesnica ?
Nici acum nu trebuie sa platesti nimic pentru burtosii slinosi care isi zic preoti. Insa din dragoste pentru aproapele sa-i ajuti doar pe cei nevoiasi. Atentie, au aparut si cersetorii profesionisti sau lenesii. Ajuti uneori si prin oferirea de lucru si plata corespunzatoare.

Omul care se îmbată cu minciuni este un om pierdut.

#1863
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostJJackFLASH, on 28 mai 2019 - 09:04, said:


Omul care se îmbată cu minciuni este un om pierdut.
Ateul care crapa de ciuda, nu e pierdut ?

Credinta in divinitate nu e orbeasca. Pana si Andrei Plesu a abordat paleta religioasa(nu mistica precum bisericosii).
Eu am avut nenumarate experiente personale ce mi-au intarit convingerea/credinta in existenta divinitatii.

#1864
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postpacopaco1967, on 28 mai 2019 - 09:21, said:

Eu am avut nenumarate experiente personale ce mi-au intarit convingerea/credinta in existenta divinitatii.

Experiernţele tale personale rămân doar trăirile tale subiective.
Nimănuia nu-i pasă de asta.

#1865
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostJJackFLASH, on 28 mai 2019 - 09:25, said:


Experiernţele tale personale rămân doar trăirile tale subiective.
Nimănuia nu-i pasă de asta.
Stiu asta. Important e ca nu le-am "aruncat" . Am ales sa cercetez.
Bunaoara un prieten mi-a sugerat ca mintea/creierul are capacitati incredibile, si toate experientele personale nu sunt decat halucinatii. Numai ca halucinatiile nu ar trebui sa aiba tangenta cu realitatea.
Existenta a miliarde de oameni, printre care si savanti sau filozofi care sustin existenta a entitatilor care le numim "divine", intareste aceasta credinta .
Banuiesc ca esti oarecum tanar, si ai timp sa cercetezi. Oricum, discutia cu ateii chiar imi face placere, findca ei vor fi cei mai inflacarati credinciosi. De ce spun asta ? Chiar biblia aminteste asta. Spune ceva de genul "Of, daca ai fi in clocot sau rece, insa esti caldicel si te voi varsa din gura Mea". Cum e sa bei apa caldutza ?

#1866
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 28 mai 2019 - 08:59, said:


Nici acum nu trebuie sa platesti nimic pentru burtosii slinosi care isi zic preoti.


Ieremia 33:18 Nici preoţii şi leviţii nu vor fi lipsiţi niciodată înaintea Mea de urmaşi care să aducă arderi-de-tot, să ardă tămâie împreună cu darurile de mâncare şi să aducă jertfe în toate zilele.’”

#1867
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 28 mai 2019 - 10:38, said:

Ieremia 33:18 Nici preoţii şi leviţii nu vor fi lipsiţi niciodată înaintea Mea de urmaşi care să aducă arderi-de-tot, să ardă tămâie împreună cu darurile de mâncare şi să aducă jertfe în toate zilele.’”
S-a incheiat preotia si slujbele preotesti odata cu jertfa lui isus.
Au ramas lichelele findca argintii sunt fara numar.

#1868
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 28 mai 2019 - 11:19, said:

S-a incheiat preotia si slujbele preotesti odata cu jertfa lui isus.



Ieremia 33:18 Nici preoţii şi leviţii nu vor fi lipsiţi niciodată înaintea Mea de urmaşi care să aducă arderi-de-tot, să ardă tămâie împreună cu darurile de mâncare şi să aducă jertfe în toate zilele.’”

Edited by Dorel666, 28 May 2019 - 12:56.


#1869
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

View PostJJackFLASH, on 01 aprilie 2019 - 11:31, said:



Se deosebesc doar prin stilul traducerii, dar ĂŽn rest ele se reduc la una —

ele susţin şi promovează CREAŢIONISMUL.
Sfintele Scripturi ne fac cunoscute acțiunile lui Dumnezeu, cât și  cum este El, atât cât ne este descoperit,din perspectiva Planului de mantuire.

#1870
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

View PostDorel666, on 28 mai 2019 - 12:55, said:




Ieremia 33:18 Nici preoții și leviții nu vor fi lipsiți niciodată Ăźnaintea Mea de urmași care să aducă arderi-de-tot, să ardă tămĂąie Ăźmpreună cu darurile de mĂąncare și să aducă jertfe Ăźn toate zilele.’”
  Termenul 'niciodată' are valabilitate în intervalul definit de momentul instituirii sistemului jertfelor în poporul Israel și Golgota(când Isus a împlinit ceremonialul jertfelor.)


#1871
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostJJackFLASH, on 01 aprilie 2019 - 11:45, said:


Sunt deştept, dar astrofizician şi cosmolog nu sunt.

Dar Pământntul, atâta timp cât orbitează Soarele, NU este centrul universului.

Daca erai destept cu adevarat, nu te pronuntai pe chestii de astrofizica si cosmologie inainte sa le studiezi. Si nici pe chestii de  matematica,  mai ales de geometrie a Universului.

View Postmicutuljhon, on 03 decembrie 2019 - 11:31, said:

  Termenul 'niciodată' are valabilitate în intervalul definit de momentul instituirii sistemului jertfelor în poporul Israel și Golgota(când Isus a împlinit ceremonialul jertfelor.)

Termenul ”niciodata” are valabilitate de ”nici macar o data”! Adica nu exista vreo data, prezenta, trecuta sau viitoare, in care preotii si levitii lui Dumnezeu sa fie lipsiti de jertfa cuvenita lor.

#1872
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmicutuljhon, on 03 decembrie 2019 - 11:31, said:

  Termenul 'niciodată' are valabilitate în intervalul definit de momentul instituirii sistemului jertfelor în poporul Israel și Golgota(când Isus a împlinit ceremonialul jertfelor.)
Și dumneata ai probleme cu limba română? Nici dumneata nu ai proprietatea cuvintelor și a termenilor?

NICIODÁTĂ adv. În niciun moment, în nicio împrejurare, cu niciun (alt) prilej; nicicând, niciodinioară. ◊ Ca niciodată = așa cum nu s-a mai întâmplat vreodată.

NICIODÁTĂ adv. (Negație temporală absolută; în propoziții negative) În nici un moment, în nici o împrejurare, nicicînd.

Edited by mario_bril, 06 December 2019 - 17:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate