Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Toti suntem sub Lege

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Dupa ce am citit pentru cine este facuta Legea, nu am putut sa nu recunosc ca, pana si eu, sunt inca tot sub Lege desi, macar putin, sunt si sub Har. In primul rand, insa, sunt si sub Lege:

1 Timotei 1:9 căci ştim că Legea nu este făcută pentru cel neprihănit, ci pentru cei fărădelege şi nesupuşi, pentru cei nelegiuiţi şi păcătoşi, pentru cei fără evlavie, necuraţi, pentru ucigătorii de tată şi ucigătorii de mamă, pentru ucigătorii de oameni,
  10 pentru curvari, pentru sodomiţi, pentru vânzătorii de oameni, pentru cei mincinoşi, pentru cei ce jură strâmb şi pentru orice este împotriva învăţăturii* sănătoase –
  11 potrivit cu Evanghelia slavei fericitului* Dumnezeu care** mi-a fost încredinţată mie.

  Dar cum pot fi si sub Lege si sub Har, in acelasi timp, sau cum pot trece de la Lege, la Har si la credinta?
  Pai, ca sa crezi Legii, trebuie sa intelegi Legea. Trebuie sa treci de la litera Legii, la sensul Legii. De aceea este scris ca ”legea este buna, daca este intrebuintata bine”.

  1 Timotei, 1:8 Noi ştim că Legea* este bună dacă cineva o întrebuinţează bine,

Deci, daca pentru a crede Legii, trebuie sa o intelegi,  la fel, pentru a crede Scripturii, trebuie sa intelegi Scriptura. Si, ca sa intelegi Scriptura, trebuie sa intelegi si Legea, ca face parte din Scriptura. Plus ca, daca nu intelegi Legea, atunci trebuie sa ramai sub Lege, ca sa nu incalci Legea.
  Nimeni, insa, nu intelege nici Legea si nici Scriptura, dintr-odata. De aceea, fiecare dintre noi, este inca sub Lege, pana cand incepe sa inteleaga toata Legea si, apoi, incet incet, pe masura ce va intelege toata Scriptura, trece tot mai mult de sub Lege, sub Har. Insa, pana trece sub Har, fiind sub Lege, trebuie sa implineasca Legea.
  Dar cum sa mai fii sub Lege, daca Templul a fost distrus?! Adevarat ca Templul cel facut din pietre pamantesti a fost distrus, dar a fost inaltat, in locul lui, Templul facut din oameni, adica Biserica. Si, Via, a trecut de la vechii preoti, ai Templului, la noii preoti, ai Bisericii. Iar ascultarea a trecut de la vechii preoti, dupa randuiala lui Aron, la noii preoti, dupa randuiala lui Melhisedec. Si a fost modificat si sistemul de jertfe, trecandu-se de la jertfele sangeroase, la jertfa de ascultare fata de preoti si de la evlavia fata de Templu, la evlavia fata de Biserica.
Amin

Edited by Dorel666, 31 March 2019 - 12:29.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
De acord. Uite cate iconite are o doamna credincioasa care se afla sub lege: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qo-LsSs5gqw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta numesc eu o crestina adevarata.

#3
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
povesti pr copii, legea e pt popor, pt magistrati, parlamentari legea e daca e mediatizat cazul, daca au chef...

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Legea e pentru cei care nu au bun simt si dragoste. Sfintii sunt sub har.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDorel666, on 31 martie 2019 - 12:18, said:

fiecare dintre noi, este inca sub Lege
Sub legile chimiei, ale fizicii...

#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postandreic, on 31 martie 2019 - 13:44, said:

Sub legile chimiei, ale fizicii...

Si sub ele!

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Toți sunt sub lege dar unii sunt sub pat. Cauzele nu le comentăm.

#8
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
22. Multi Imi vor zice in ziua aceea: "Doamne, Doamne! N-am prorocit noi in Numele Tau? N-am scos noi draci in Numele Tau? Si n-am facut noi multe minuni in Numele Tau?"
23. Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege."


FARADELEGE

#9
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Caci va spun ca, daca neprihanirea voastra nu va intrece neprihanirea carturarilor si a fariseilor, cu niciun chip nu veti intra in Imparatia cerurilor. (Mat.5:20)

carturarii sunt cei care stiu biblia dar nu o respecta, fariseii, sunt cei care spun legea sa fie slaviti de oameni...trebuie sa fii mai bun decat ei

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlegit10, on 31 martie 2019 - 16:25, said:

Caci va spun ca, daca neprihanirea voastra nu va intrece neprihanirea carturarilor si a fariseilor, cu niciun chip nu veti intra in Imparatia cerurilor. (Mat.5:20)

carturarii sunt cei care stiu biblia dar nu o respecta, fariseii, sunt cei care spun legea sa fie slaviti de oameni...trebuie sa fii mai bun decat ei
Vezi ca citatul nu spune despre respectarea bibliei ci despre neprihanire . Ai tu habar ce inseamna neprihanire? isus mai spune "neprihanitule Tata ". "Daca nu va veti preface inimile ca a unor copii, cu nici un chip nu veti intra in imparatia cerurilor " . Copii sunt neprihaniti , adica nevinovati, fara intentie rea fac lucrurile. Deci conteaza ce intentii ai, bune sau rele. Sa lucrezi binele inseamna sa ai mereu intentii bune chiar si pentru cei rai.

Edited by pacopaco1967, 31 March 2019 - 16:42.


#11
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
prietene nu vreau sa omor pe nimeni, mai mult de atat , nu vreau sa sufere nimeni...mai mult de atat nu pot, ma transform in homosexual daca ii iubesc prea mult

39. Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."

este un motiv pentru expresia asta, nu trebuie sa iubesti, ci sa iubesti ca pe tine

iubirea are uneori conotatii sexuale

un curvar iubeste femeile, un pedofil iubeste copiii, un homosexual iubeste barbatii...este iubire dar este o iubire bolnava

Edited by legit10, 31 March 2019 - 16:58.


#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlegit10, on 31 martie 2019 - 17:21, said:

prietene nu vreau sa omor pe nimeni, mai mult de atat , nu vreau sa sufere nimeni...mai mult de atat nu pot, ma transform in homosexual daca ii iubesc prea mult

39. Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."

este un motiv pentru expresia asta, nu trebuie sa iubesti, ci sa iubesti ca pe tine

iubirea are uneori conotatii sexuale

un curvar iubeste femeile, un pedofil iubeste copiii, un homosexual iubeste barbatii...este iubire dar este o iubire bolnava
Curvarul nu iubeste femeile ci isi satisface poftele sexuale. Tu nu ai intelegere pentru expresia "a iubi pe aproapele". isus nu era homosexual findca isi iubea ucenicii. Cuvantul grecesc "agape" defineste iubirea pentru aproapele, si e diferit de "eros" , confuzie  adesea produsa de oameni needucati.
Iti iubesti copii, sau nepotii, asta e iubirea adevarata despre care Tatal ceresc ne invata.

#13
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
niciun om nu este capabil de "agape"
asta e o expresie sa fii simandicos,


toti suntem subiectivi, absolut toti

Edited by legit10, 31 March 2019 - 18:32.


#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlegit10, on 31 martie 2019 - 16:06, said:

22. Multi Imi vor zice in ziua aceea: "Doamne, Doamne! N-am prorocit noi in Numele Tau? N-am scos noi draci in Numele Tau? Si n-am facut noi multe minuni in Numele Tau?"
23. Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege."


FARADELEGE

Exact: toti care lucreaza FARA DE LEGE! Deci nimeni sa nu se mai amageasca, crezand ca poate sa incalce Legea si sa ajunga la Hristos, chiar de ar face minuni si ar scoate draci in numele Lui!

Edited by Dorel666, 31 March 2019 - 18:35.


#15
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
tu iti iubesti tovarasii pentru ca aveti acelasi scop, pe cei care nu au acelasi scop nu ii iubesti

asta e pentru pedro

nu pot spune scopul vostru dar e evident, vreti neaparat ca cineva sa fie satan pentru ca va strica socotelile

Edited by legit10, 31 March 2019 - 18:40.


#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlegit10, on 31 martie 2019 - 16:25, said:

Caci va spun ca, daca neprihanirea voastra nu va intrece neprihanirea carturarilor si a fariseilor, cu niciun chip nu veti intra in Imparatia cerurilor. (Mat.5:20)

carturarii sunt cei care stiu biblia dar nu o respecta, fariseii, sunt cei care spun legea sa fie slaviti de oameni...trebuie sa fii mai bun decat ei

Hristos Insusi ne arata cum poate fi intrecuta neprihanirea unui fariseu:

Luca, 18:
10 „Doi oameni s-au suit la Templu să se roage; unul era fariseu şi altul, vameş.
11 Fariseul stătea* în picioare şi a început să se roage în sine astfel: ‘Dumnezeule** , Îţi mulţumesc că nu sunt ca ceilalţi oameni, hrăpăreţi, nedrepţi, preacurvari, sau chiar ca vameşul acesta.
12 Eu postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate veniturile mele.’
13 Vameşul stătea departe şi nu îndrăznea nici ochii să şi-i ridice spre cer, ci se bătea în piept şi zicea: ‘Dumnezeule, ai milă de mine, păcătosul!’
14 Eu vă spun că mai degrabă omul acesta s-a coborât acasă socotit neprihănit decât celălalt. Căci* oricine se înalţă va fi smerit şi oricine se smereşte va fi înălţat.”


Dupa cum se vede, neprihanirea fariseului este depasita prin smerenie, prin a nu te socoti niciodata mai presus ca altul, nici cand esti in Templu, dar nici in afara Templului.

#17
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlegit10, on 31 martie 2019 - 16:25, said:

Caci va spun ca, daca neprihanirea voastra nu va intrece neprihanirea carturarilor si a fariseilor, cu niciun chip nu veti intra in Imparatia cerurilor. (Mat.5:20)

carturarii sunt cei care stiu biblia dar nu o respecta, fariseii, sunt cei care spun legea sa fie slaviti de oameni...trebuie sa fii mai bun decat ei

Cei care stiu Biblia dar  nu o respecta, sunt invatatorii Legii. Carturarii sunt, exact asa cum le spune si numele, stiutorii de carte, inteleptii si, mai nou, savantii.

Luca, 11
43 Vai* de voi, fariseilor! Pentru că voi umblaţi după scaunele dintâi la sinagogi şi vă place să vă facă lumea plecăciuni prin pieţe!
44 Vai* de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că** voi sunteţi ca mormintele, care nu se văd şi peste care oamenii umblă fără să ştie.”
45 Unul din învăţătorii Legii a luat cuvântul şi I-a zis: „Învăţătorule, spunând aceste lucruri ne ocărăşti şi pe noi.”
46 „Vai şi de voi, învăţători ai Legii”, a răspuns Isus. „Pentru că* voi puneţi pe spinarea oamenilor sarcini grele de purtat, iar voi nici măcar cu unul din degetele voastre nu vă atingeţi de ele.


Dupa cum se vede in versetele de  mai sus, Hristos i-a mustrat pe fiecare, in parte: farisei, carturari si invatatori ai Legii.

Edited by Dorel666, 31 March 2019 - 18:58.


#18
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpacopaco1967, on 31 martie 2019 - 12:35, said:

Legea e pentru cei care nu au bun simt si dragoste. Sfintii sunt sub har.

Există anumite bestii care se ascund sub forma umană și beneficiază din plin de drepturile omului și legile făcute pentru oameni, în condițiile în care pentru ei trebuie aplicată legea talionului!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate