Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Problema instalare Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ionuthusi

ionuthusi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2015
Salut. Acum câteva zile instalasem recent Windows 10 x64, totul a mers perfect, fără nici o eroare sau ceva. Precizez ca am un laptop Asus x541na. Instalarea de Windows, pe acest laptop l-am facut mereu cu un DVD bootabil, de fiecare dată, neavând probleme. Acum câteva zile după un restart, mi-a apărut o eroare de genul "Windows Recovery" sau ceva de genul. Am incercat o reinstalare a Windows-ului dar problema e urmatoarea: Cand ajung la ultima etapa in care se instalează si isi da un restart urmând ca sa intre in Windows normal, la acel restart intra direct în BIOS. Si pur si simplu toata instalarea e degeaba. Vreo ideea cineva? Mentionez ca nu le am cu domeniul asta mai deloc, deci va rog sa înțelegeti.

#2
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Salut!
Posibil sa fie o problema de HDD.
Primul lucru,asigura-te ca, din BIOS ai setat ca ordine de bootare:
1 - CD-DVD
2 - HDD
Apoi,vezi sa fie la SATA Option pe AHCI.
Mai verifica modul de instalare ales, UEFI sau Legacy iar la Secure Boot da-i "Dissable".Recomand sa instalezi cu Legacy.
Revino cu amanunte.

#3
ionuthusi

ionuthusi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2015
Doar DVD-ul il pot pune la Boot Priority. Atât imi apare. Secure boot este pe disable,  AHCI-ul este selectat... Nu imi dau seama. Cand apas ESC doar ce este in imagine apare. Iar când aleg pentru Setup cum ar fii tot către BIOS se duce.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@onuthusi, dupa ce ai povestit eu suspectez ca HDD-ul laptopului s-a stricat.

Iata si argumentele mele:
sistemul de operare s-a "stricat" din senin;
tu ai reinstalat Windowsul ca de obicei fara sa faci modificari la ordinea de bootare ori sa schimbi setari in BIOS;
iar la final intra direct în BIOS.

Q.E.D.

#5
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postionuthusi, on 31 martie 2019 - 09:04, said:

Doar DVD-ul il pot pune la Boot Priority. Atât imi apare. Secure boot este pe disable,  AHCI-ul este selectat... Nu imi dau seama. Cand apas ESC doar ce este in imagine apare. Iar când aleg pentru Setup cum ar fii tot către BIOS se duce.
Inseamna ca NU iti vede hardul in BIOS fiindca s-a defectat,de aceea nu poti instala Windows-ul.
Trimite laptopul la garantie sau cumpara un HDD de 500 GB de laptop,repet HDD de laptop si nu de desktop si roaga pe cineva priceput sa ti-l schimbe.Apoi reinstaleaza Windows-ul.
Bafta!

#6
ionuthusi

ionuthusi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2015
Am inteles. Multumesc frumos pentru răspunsuri, apreciez!

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai mai putea incerca sa faci un cd bootabil, cu softuri de reparat, recuperat date de pe hdd, gen HDD Regenerator, daca sunqt baduri logice, ai o sansa. Sau, bootezi de pe un 1cd cu linux live, sa vezi daca-ti vede hdd.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate