Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Modificare sursa 110VAC / 20VDC la 220VAC / 20VDC

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Salutare, am cumparat o masina de gaurit cordless Dewalt cu doi acumulatori. Chargerul se alimenteaza la 110 V si spre surprinderea mea nu gasesc in Europa acelasi charger cu alimentare la 220 V.

Nu vreau sa folosesc transformator extern, ma gindesc sa inlocuiesc montajul din charger cu unul la 220V. Pe iesire scoate 1.5 A la maxim 20VDC, iar acumulatorii au o capacitate de 1.5Ah. M-as multumi si cu curent mai mic, nu e graba cu incarcarea...

Ma poate sfatui cineva incotro sa ma indrept?

Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
jameal

jameal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.12.2018
La o prima cautare pe google mi-au aparut niste clipuri pe youtube despre modificarea pentru 230V. Nu le-am urmarit dar s-ar putea sa fie o informatie utila
https://www.google.c...i19.7aIqUcNBRyw

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Depinde ce alimentare.are incacatorul. Daca e traf clasic, de multe ori, primarul are doua infasurari, la 110 sunt legate in paralel, la 230, trebuie inseriate, asta e tot. Daca e sursa in comutatie, mai greu, trebuie cineva care se si pricepe putin. Nu e cazul tau, ca altfel nu mai deschideai topicul.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,597
  • Înscris: 05.12.2005
Nu prea mai sunt transformatoare clasice de multişor, de când au apărut sculele cu baterii Li-Ion.
Se pare că e suficientă schimbarea electroliticului bulk, totşi ar trebui verificat şi dacă tranzistorul mosfet suportă 600V tensiunea de vârf de la comutaţie.

Edited by mihaicozac, 29 March 2019 - 18:39.


#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Si sa nu aiba vreun varistor de protectie. Daca are, trebuie scos.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu am inteles chestia cum ca nu gasesti incarcator 230V.
      In mod sigur nu ai cautat unde trebuie.
     Modificarea se poate face dat nu in regim de amator. Ai nevoie de un electronist priceput si s-ar putea sa te coste mai mult decat face.
      Sau poti incerca cu asta sau ceva similar.
      Https://www.adelaida.ro/autotransformator-incapsulat-50va-115v-ts50-230v-115v.html

Edited by cspot, 29 March 2019 - 21:46.


#7
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

View Postjameal, on 29 martie 2019 - 17:28, said:

La o prima cautare pe google mi-au aparut niste clipuri pe youtube despre modificarea pentru 230V. Nu le-am urmarit dar s-ar putea sa fie o informatie utila
https://www.google.c...i19.7aIqUcNBRyw

Din pacate  Youtube este restrictionat aici, nu pot deschide clipurile.

View Postrumegus, on 29 martie 2019 - 17:58, said:

Depinde ce alimentare.are incacatorul. Daca e traf clasic, de multe ori, primarul are doua infasurari, la 110 sunt legate in paralel, la 230, trebuie inseriate, asta e tot. Daca e sursa in comutatie, mai greu, trebuie cineva care se si pricepe putin. Nu e cazul tau, ca altfel nu mai deschideai topicul.

View Postmihaicozac, on 29 martie 2019 - 18:39, said:

Nu prea mai sunt transformatoare clasice de multişor, de când au apărut sculele cu baterii Li-Ion.
Se pare că e suficientă schimbarea electroliticului bulk, totşi ar trebui verificat şi dacă tranzistorul mosfet suportă 600V tensiunea de vârf de la comutaţie.

Nu are transformator...

View Postcspot, on 29 martie 2019 - 21:22, said:

Nu am inteles chestia cum ca nu gasesti incarcator 230V.
  In mod sigur nu ai cautat unde trebuie.
Modificarea se poate face dat nu in regim de amator. Ai nevoie de un electronist priceput si s-ar putea sa te coste mai mult decat face.
  Sau poti incerca cu asta sau ceva similar.
  Https://www.adelaida.ro/autotransformator-incapsulat-50va-115v-ts50-230v-115v.html

Eu zic ca am cautat exact unde trebuia, nu se gaseste nici la Dewalt nici pe ebay.de

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
https://www.ebay.de/...awAAOSwnjZcUHUM
     Uite ca eu am gasit.
     Ar fi culmea sa nu gasesti un incarcator DeWalt in Germania.
      Asta e 75 de euro. Destul de mult. Daca mai sapi cred ca gasesti la vreo 20 de euro SH.
      Eu nu cunosc limba germana si ca atare ma descurc mai greu.

#9
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

View Postcspot, on 29 martie 2019 - 22:17, said:

https://www.ebay.de/...awAAOSwnjZcUHUM
Uite ca eu am gasit.
Ar fi culmea sa nu gasesti un incarcator DeWalt in Germania.
  Asta e 75 de euro. Destul de mult. Daca mai sapi cred ca gasesti la vreo 20 de euro SH.
  Eu nu cunosc limba germana si ca atare ma descurc mai greu.

Nu l-ai nimerit. Am acumulatori de 20V, si nu sint XR.
Incarcatoare la 18V sint cu sutele, intr-adevar...

Edited by predoiu, 30 March 2019 - 00:16.


#10
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Vezi ca cei 20 volti sunt max ,adica 20v max, care este varianta de scriere americana  , bateria este tot de 18 volti sau 20 volti la incarcare maxima (adica abia incarcati)  .

Deci poti folosi linistit incarcator de 18 volti .

Nu exista baterie de 20 volti , doar 18 v ,22 v Hilti  ,32 v sau mai au dewalt cele de 54 v flex volt , care se pot utiliza si la scule de 18 v.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate