Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

placa grafica din cpu sau una dedicata?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
mi-a venit pofta sa-mi fac si eu un sistem mai nou asa ca mi-am luat un cpu amd athlon 200ge cu grafica radeon vega si intentionez sa-mi iau treptat si restul pieselor dar am o dilema: sa folosesc placa grafica din cpu sau pe cea dedicata pe care deja o am? cea dedicata e o radeon r5 240 1 gb vram si nu stiu cum se compara cu cea din cpu. banuiesc ca are sens sa folosesc placa dedicata doar daca e mai puternica decat cea din cpu.
oricum eu folosesc pc-ul mai mult pt navigare pe net youtube si nu joc prea multe jocuri iar cele pe care le joc sunt vechi asa ca probabil oricare placa video e buna dar nu-mi place sa irosesc resurse daca placa dedicata e mai slaba decat cea integrata de asta cer si alte pareri.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postabulafius43, on 27 martie 2019 - 20:57, said:


Eu ti-as recoamnda un alt procesor. De ce ti-ai luat 200ge ? In banii astia gaseai ceva mult mai bun. Procesorul asta este pt cei care nu se joaca ceva care cere foarte multe resurse, pt cei care nu se joaca deloc,. pt cei care n-au bani de placa video, pt un sistem office etc

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Personal consider ca Radeon r5 240 din 2013 e mai slaba decat Radeon™ Vega 3 din 2018
https://gpu.userbenc...m511366vsm12264
Dar asta e doar opinia mea !

#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Ce resurse, ai luat cel mai ieftin procesor existent pe piata. Ca sa-l tii in cutie pana la anu' cand termini sa cumperi restul pieselor.
Vrei sa faci economie, iei ceva sistem iviy bridge second/refurbished. Sau iei de-a gata ceva potrivit nevoilor. Poiectul ala de struto-camila e o pierdere de timp, energie si bani.

#5
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@mkscorpion0 nu mi-am cpu pt performanta ci pt a fi mai la zi cu tehnologia in speta seturi de instructiuni mai moderne ca am inteles ca pe viitor tot mai multe programe vor cere prezenta acestor seturi sau nu vor mai rula deloc. asta a fost singurul motiv pt care am facut asta dar nu stiu ce sa aleg pe partea grafica.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postabulafius43, on 27 martie 2019 - 21:13, said:

@mkscorpion0 nu mi-am cpu pt performanta ci pt a fi mai la zi cu tehnologia in speta seturi de instructiuni mai moderne ca am inteles ca pe viitor tot mai multe programe vor cere prezenta acestor seturi sau nu vor mai rula deloc. asta a fost singurul motiv pt care am facut asta dar nu stiu ce sa aleg pe partea grafica.

Daca vrei sa faci pereche intre procesorul asta 200ge si o placa video, mai mult de 1050 nici nu are rost sa iei.

Cat ai dat pe 200ge?

Edited by MembruAnonim, 27 March 2019 - 21:26.


#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Totusi, @abulafius43, era mai bine pt. tine daca dadeai 280,05 Lei in plus pt. AMD Ryzen 3 2200G cu iGPU mai buna  -Radeon™ Vega 8
https://www.pcgarage...1632798,1738588
Aveai un plus de performanta la Ryzen 3 2200G caci e quad-core nativ !

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postabulafius43, on 27 martie 2019 - 20:57, said:

oricum eu folosesc pc-ul mai mult pt navigare pe net youtube si nu joc prea multe jocuri iar cele pe care le joc sunt vechi asa ca probabil oricare placa video e buna

In cazul asta mai bine luai Ryzen 3 2200G si nu mai trebuie sa cumperi nicio placa video. Cea integrata este arhisuficienta. Costa in jur de 450 lei.


EDIT: Vad ca si super8 a recoamndat tot un Ryzen 3 2200G. Asta este si sfatul meu. Returneaza 200ge, in maxim 1-2 ani va fi piesa de muzeu (asta ca sa nu zic ca de pe acum este asa ceva).

Edited by MembruAnonim, 27 March 2019 - 21:25.


#9
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
pe 200ge am dat 220 de lei si n-am cum sa-l returnez ca l-am luat direct de la magazin nu online si oricum vreau sa-l pastrez ca nu-mi pare asa slab cum dati de inteles cel putin asa am inteles din recenzii. as fi ales acel 2200g daca aveam bani pt el dar cum n-am avut am luat ce am putut.
dar nu stiu de ce tot insistati asupra cpu-ului eu intrebam strict de partea grafica si strict intre cele 2 optiuni pe care le am.

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Strict de partea grafica, e mai bun Radeon™ Vega 3 din procesor !

Noi tot insistam asupra procesorului ca e foarte slab acel dual core in 2019.
Cel putin *alalaltu' era quad-core si cu placa video integrata si mai buna, ceea ce facea sa merite efortul financiar.



*AMD Ryzen 3 2200G

#11
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Nu-l mai zapaciti la cap cu procesorul, si-a cumparat omu ce si-a permis si in plus nu e chiar atat de slab pe cat ziceti mai ales ca pretul este de 200 lei.
Iar despre placa video, eu as merge pe placa video integrata, e ceva mai buna.

Edited by 1000FPS, 27 March 2019 - 22:09.


#12
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Athlon 200GE poate fi un placeholder foarte bun pentru un sistem pe platforma AM4. Initiatorul mai are nevoie doar de o placa de baza ,memorie sursa, ssd de exemplu pentru un sistem perfect functional care la o adica poate fi updatat pe viitor cu un procesor ieftin din seria Ryzen 1000 sau Ryzen 3000 ;> si adaugarea unei placi video in functie de posibilitatile financiare.

La o adica poate achizitiona un kit Asrock DeskMini A300 , din pacate indisponibil in Romania momentan, dar care pe extern se vinde cu 150$ si include sursa,carcasa si placa de baza. Singurl inconvenient ar fi ca foloseste module ram de laptop, si nu are slot pcie pentru o placa grafica dedicata:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G62LbZHcO6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Arthos, 27 March 2019 - 23:03.


#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pastreaza CPU (oricum nu poti sa-i faci retur)
Pastreaza placa video actuala, nu cumperi nimic nou.
Eventual mergi cu ambele placi video, daca permite BIOS (la mine merge cu i7 7700k si RX 480 + placa baza AsRock Fatal1ty Z270 Gaming K4, conectate ambele la un singur monitor, comut din windows oricind doresc)
Cind ai probleme cu un anumit program / joc care foloseste placa video, faci proba cu altele si te lamuresti pe loc.
Pina atunci, la youtube ambele vor merge 99% la fel.

Pe de alta parte, si daca vrei o placa video mai buna, la un moment dat o sa fie trasa inapoi de procesor, care este din gama de jos (pret mic, dar si performanta scazuta).
Deci, trebuie aleasa cu [mai multa] atentie placa video acum.

PS: ok, ai cumparat acest procesor pentru ca este ieftin si are set de instructiuni noi.
Dar cum ti-ar placea sa-ti mearga programele noi cu viteza melcului lesinat ?!
Era mai bine daca te documentai / intrebai inainte.
Era si mai bine daca faceai achizitia online = retur ;)

#14
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
pai nu v-am intrebat inainte sa-mi iau cpu tocmai fiindca stiu ca voi mi-ati recomanda ceva scump se pare ca voi aveti numai rachete in cap eu am zis de mai multe ori ca nu am multi bani de dat pe piese de pc. cat despre ce am luat nu cred ca acest 200ge e asa slab e un proc cu instructiuni moderne la 3,2 ghz si ar trebui sa ruleze programe normale f bine. poate e slab pt programe sofisticate dar eu nu folosesc asa ceva deci nu vad care-i problema.
deci concluzia din topic e ca integrata din 200ge e mai buna decat placa dedicata e bine de stiut si mersi pt clarificare.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postabulafius43, on 27 martie 2019 - 20:57, said:

mi-a venit pofta sa-mi fac si eu un sistem mai nou asa ca mi-am luat un cpu amd athlon 200ge cu grafica radeon vega si intentionez sa-mi iau treptat si restul pieselor

Scuza-ne ca ne dam cu parerea si incercam sa te sfatuim cum putem noi mai bine. Apropo, am vazut cazuri destule in genul urmator: respectivul voia sa isi cumpere o placa video de ex si avea buget 500 lei. La pretul asta se incadra doar la GTX 1050 2GB. Insa era o promotie la GTX 1050 TI 4GB la 570 lei. Cu toate ca a fost sfatuit sa mai puna 70 de lei deoarece placa este cu mult mai buna decat acel 1050, omul nu si nu. Uneori cu o suma extrem de mica de bani in plus poti avea performanta dubla.

Tu zici ca abia ti-ai luat procesorul si in timp sa iti cumperi si celelalte piese. In ritmul asta o sa ai pc-ul compet in 2020. Sper ca realizezi ca pana atunci cpu-ul chiar ca va fi piesa de muzeu. Ok, va merge insa la 6 taburi deschise in Firefox te vei mira de ce "se misca" windowsul asa greu.


2200G are o placa grafica integrata care duce pe detalii low/mediu si rezolutie fullhd chiar si jocurile actuale. Ca sa nu spun ca in multitasking il bate de il zvanta pe 200ge. Si pretul nu este mai scump decat cu ~200 de lei. 2200G este quadcore nativ.

Edited by MembruAnonim, 28 March 2019 - 22:53.


#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postabulafius43, on 28 martie 2019 - 21:25, said:

pai nu v-am intrebat inainte sa-mi iau cpu tocmai fiindca stiu ca voi mi-ati recomanda ceva scump se pare ca voi aveti numai rachete in cap eu am zis de mai multe ori ca nu am multi bani de dat pe piese de pc. cat despre ce am luat nu cred ca acest 200ge e asa slab e un proc cu instructiuni moderne la 3,2 ghz si ar trebui sa ruleze programe normale f bine. poate e slab pt programe sofisticate dar eu nu folosesc asa ceva deci nu vad care-i problema.
deci concluzia din topic e ca integrata din 200ge e mai buna decat placa dedicata e bine de stiut si mersi pt clarificare.
Pai.....
1. puneai frumos buget 10 lei si spuneai "imposibil de marit buget"
2. si daca-ti recomandam rachete scumpe, erai si obligat sa le cumperi ?!
3. ok, daca tu rulezi "programe normale" (habar am ce-or fi alea) "foarte bine" (din nou, e o chestie subiectiva, poate chiar esti multumit de procesor), si nu folosesti "programe sofisticate", atunci e perfect

Concluzia nu este ca "integrata din 200ge e mai buna decat placa dedicata", concluzia este ca iti vei da singur seama de asta, cind vei avea sau nu nevoie de o placa video mai performanta sau nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate