Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Românii nu-și dezvelesc ramele ferestrelor noi, de ce?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017
Poate să-mi explice cineva de ce românii lasă învelișul (banda de protecție în timpul transportului) pe ramele ferestrelor noi? (Persoanele de față se exclud) E ceva de genul "telecomanda în pungă"?

Exemplu: https://i.imgur.com/uTxYlwi.jpg

Edited by e1ioan, 26 March 2019 - 18:31.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru a proteja tocurile si ramele atunci cand tencuie si zugraveste.

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai...zice ca o sa dea cu var si dupa aia da jos banda. Si nu mai da cu var niciodata :)
Iar in exteriorul blocurilor pe la balcoane, nu ajunge.. Acolo trebuiau s-o dea jos bolovanii de au montat balconul.

#4
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

 MembruAnonim93, on 26 martie 2019 - 18:30, said:

Pentru a proteja tocurile si ramele atunci cand tencuie si zugraveste.
E vorba ca unii le lasa mult dupa. Dupa ce razele ultraviolete usuca banda aia de protectie in asa hal incat se intareste si este mai greu de dat jos. Posted Image

#5
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Eu si acum le am (dupa 6 ani), muhaha :lol:

#6
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
probabil de lene. sau din cauza faptului ca din interior nu se vede

#7
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
stai sa vezi dupa 6 luni-1 an de tinut in soare cum se face folia aia, ca nu o mai scoti decat racaita cu cutter-ul.

#8
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
E o reminiscenta de pe vremea comunismului. Tatal ii ia fiicei televizor CRT, nu il desface, ca sa i-l dea in noaptea nuntii. Intre timp aparusera televizoarele LCD.

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Românii nu-și dezvelesc... Nu le dezvelesc, ca sa nu le trezeasca.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Multe apartamente sunt inchiriate iar pe chirias il doare la patina . Dupa 1 luna de stat in soare te ia cu ameteala pana o dai jos .
Acelasi sistem il vad si la masinini , in special la logan, calandrul (grila aer fata) este format din 3-5 tije nichelate care vin acoperite cu o folie albastruie - asa le vezi si dupa 2-4-6 ani , am intalni oameni care efectiv habar nu aveau ca trebuie dezbracate .

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 BraviaAmpero, on 26 martie 2019 - 18:33, said:

Eu si acum le am (dupa 6 ani), muhaha Posted Image
Ce este de lauda . Deja ai niste rame praf . Sticla o mai speli sau este tot " originala " ?

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
ala din poza pare bloc nou, pana s-au mutat proprietarii acolo, se uscasera demult protectiile alea... si dupa aia sunt al dracu de greu de dat jos. stiu din experienta. m-am chinuit ceva sa le dau jos pe interior, pe exterior nici nu mi-am mai dat prea tare interesul.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Au mare grabă deștepții de Dorei, după reabilitare dau repede schelele jos.
La noi nu au anunțat că demontează schelele, cînd ne-am trezit, era tîrziu.

Am tras de folie pe unde am putut, dar sus, nu se încumetă nimeni, să riște să urce pe pervaz, în afară, la etaj.
Au mai rămas fîșii sus, unde nu ajung, asta este, nu o să îmi risc viața, pentru o bucată de acțipild" :lol:

#13
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 86-APP, on 26 martie 2019 - 18:53, said:

Ce este de lauda . Deja ai niste rame praf . Sticla o mai speli sau este tot " originala " ?
pai ce are ? ca este un autocoloant care se duce singur cu timpul, de ce sa stau sa-l dau eu jos ?

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
De leneși sau sunt doar chiriași.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,033
  • Înscris: 07.11.2006

 e1ioan, on 26 martie 2019 - 18:26, said:

Poate să-mi explice cineva de ce românii lasă învelișul (banda de protecție în timpul transportului) pe ramele ferestrelor noi? (Persoanele de față se exclud) E ceva de genul "telecomanda în pungă"?

Exemplu: https://i.imgur.com/uTxYlwi.jpg

Acolo,in poza,nu-i vorba de romani in general,este vorba de idioti in special.Doar ati vazut cum arata ramele alea.Au tras folia pana unde au ajuns cu mana,in rest a ramas lipita.

Edited by adisz, 26 March 2019 - 19:31.


#16
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Stati linistiti, alea de pe exterior se dezlipesc singure.Ale mele dupa 3 ani au cam cazut in proportie de 70%.Problema e ca restul stau agatate in bataia vantului si pana cad arata ca dracu.

#17
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017

 ldpe, on 26 martie 2019 - 18:52, said:

Multe apartamente sunt inchiriate iar pe chirias il doare la patina . Dupa 1 luna de stat in soare te ia cu ameteala pana o dai jos .
Acelasi sistem il vad si la masinini , in special la logan, calandrul (grila aer fata) este format din 3-5 tije nichelate care vin acoperite cu o folie albastruie - asa le vezi si dupa 2-4-6 ani , am intalni oameni care efectiv habar nu aveau ca trebuie dezbracate .

Stiu o tipa care si-a vindut masina de spalat veche ca si-a luat una noua... si doar atunci, cand a decuplat-o de la perete pe aia veche si-a dat seama ca nu e albastra, ca era alba si ca era acoperita cu o folie albastra de plastic pentru protectie.

#18
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

 dorin_2k, on 26 martie 2019 - 19:23, said:

De leneși sau sunt doar chiriași.
E vorba de mentalitate. Doh!Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate