Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Refinantare 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Va salut!

Am un credit Prima Casa la BCR facut in anul 2015 pe 25 ani, mai am de plata aproximativ 21 ani. Se poate refinanta acest tip de credit  In prezent sunt conditii mai avantajoase decat acum 4 ani  Rog raspuns doar de la cei avizati, care au trecut prin asa ceva si nu opinii personale.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
conditii avantajoase la ce?

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Prima casa 2018: dobanda 2%+ROBOR. Sunt diferente sau cum? Stiam ca la programul Prima Casa, dobanda perceputa de banca este limitata la 2%.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Creditul Prima Casa este conditionat de inscrierea in cartea funciara a interdictiei de vanzare a imobilului pe o perioada de 5 ani de la achizitie.
Asta inseamna ca refinantarea nu este posibila in aceasta perioada.
Asta inseamna ca abia dupa 5 ani de la data acordarii creditului poti spera la refinantare.

Spor

#5
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
M-am interesat eu cu cativa ani in urma. Fiind credit ipotecar, refinantarea presupune si un drum pe la notar, pentru schimbarea ipotecii de la o banca la alta. Cost estimat: peste 1.000 de euro.
Asta anula orice avantaje din dobanda mai mica, asa ca am lasat-o moarta.

#6
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 28.05.2008

View Postkenzokent, on 26 martie 2019 - 16:13, said:

Va salut!
Am un credit Prima Casa la BCR facut in anul 2015 pe 25 ani, mai am de plata aproximativ 21 ani. Se poate refinanta acest tip de credit  In prezent sunt conditii mai avantajoase decat acum 4 ani.

Nu cumva contractul de ipoteca imobiliara a presupus inscrierea in CF a interdictiei de vanzare/grevare cu sarcini pe o perioada de 5 ani ?
In cazul in care doriti refinantarea de catre o alta institutie financiara, nu s-ar putea inscrie ipoteca de rang subsecvent in cadrul perioadei de 5 ani.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Initiatorul spune ca este credit Prima Casa deci - DA
Conform conditiilor programului - SIGUR - MFP a inscris in cartea funciara interdictia de vanzare pe o perioada de 5 ani dar si interdictie de grevare cu alte sarcini.
Deci refinantarea este posibila abia dupa 5 ani de la data acordarii creditului.

#8
byea

byea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.11.2009
am si eu un Prima Casa, de mai mult de 5 ani si, din cate stiu, nu e permisa refinantarea la acest tip de credit, nici acum si nici in viitor

#9
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Corect ce a spus Byea, fiind un tip credit cu suport din partea statului aka social nu intra in categoria creditelor care se pot refinanta.

Edited by tartorul, 26 March 2019 - 17:17.


#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostPololica, on 26 martie 2019 - 16:19, said:

Prima casa 2018: dobanda 2%+ROBOR. Sunt diferente sau cum? Stiam ca la programul Prima Casa, dobanda perceputa de banca este limitata la 2%.

Pai dobanda e mica spre inexistenta. Ce refinantare mai vreti la dobanzi simbolice? 0.0001%?

#11
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003

View Postkenzokent, on 26 martie 2019 - 16:13, said:

Va salut!

Am un credit Prima Casa la BCR facut in anul 2015 pe 25 ani, mai am de plata aproximativ 21 ani. Se poate refinanta acest tip de credit  In prezent sunt conditii mai avantajoase decat acum 4 ani  Rog raspuns doar de la cei avizati, care au trecut prin asa ceva si nu opinii personale.


Creditul Prima Casa nu poate fi refinantat.

Banca accepta doar rambursarea anticipata sau scaderea ratei lunare in anumite situatii. In nicio situatie nu va accepta marirea ratei lunare prin scaderea perioadei de creditare ( e.g. sa scazi perioada ramasa de la 21 la 15 ani ) desi clientul este eligibil ( dpdv al veniturilor incasate ) pentru aceasta modificare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate