Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Lentile hoya bluecontrol

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sexymama

sexymama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.10.2012
Buna ziua! Am cumparat o pereche de ochelari cu lentile hoya antireflex cu bluecontrol.Dupa 6 zile de la achizitie au apărut pe ambele lentile fine zgarieturi pe ambele lentile. Precizez ca am avut mare grija de Ei, i-am spalat doar cu apa, săpun apoi sters cu laveta...am fost cu ei la magazinul de unde i-am luat si bineinteles au zis ca este soc mecanic si nu intră zgarieturile in garantie...dar numai eu stiu cata grija am avut de ei,am zis sa nu fie vreun defect din fabricatie dar nu m-au ascultat. Acum am observat ca lentilele sunt putin diferite la culoare: una are culoarea mai spre albastru cealalta mai spre mov... este normal asa? Dioptriile sunt diferite la ochiul stâng -1, la ochiul drept -0,5. Sa fie de la asta diferenta de culoare? Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cea mai buna suprafata antizgiriere o au lentilele Zeiss
Restul, in ciuda reclamei, nu sunt asa rezistente precum se lauda.

Asa ca, am bagat mana mai adanc in buzunar si mi-am luat Zeiss
Sunt ca in prima zi Posted Image

P.S. - si eu am dioptrii diferite. Nu aceasta este cauza.

Edited by Naijax, 25 March 2019 - 17:42.


#3
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006
Hoya sunt peste Zeiss.
Esti sigur ca tu ai lentile Hoya? Poate te-au mintit ca ti-au pus Hoya si defapt ai cine stie ce chinezisme sau orice alt brand.
Unde ai facut ochelarii?

Edited by `Giovanni, 25 March 2019 - 18:35.


#4
sexymama

sexymama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.10.2012
Mi-au dat acele pliculete de la lentile care cică dovedesc ca sunt hoya... le-am luat de la un magazin de optica din iași- eoptica

Edited by sexymama, 25 March 2019 - 18:43.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Hoya erau catastrofa inainte sa preia Pentax, sa ia tehnologia, si apoi sa vanda Pentax catre Ricoh, pastrand insa divizia medicala Pentax.

Dupa ce au luat tehnologie de la Pentax au ajuns peste Zeiss Japonia si apropiate de Zeiss Germania.
Insa peste Zeiss Germania nu sunt.
De altfel Zeiss Germania are tratamente antireflex luate tot de la Pentax in anii '70, iar Pentax a fost la origine un brand Carl Zeiss care a fost cumparat de japonezi.

Si Hoya are mai multe tipuri de tratament AR.
Inainte se lua cu degetul si se patau...
La filtre cele bune sunt din seria PRO1 cu HMC, la lentile nu am incercat atat timp cat se gaseste Zeiss.
Prin Germania erau comune si lentilele Pentax, dar nu stiu daca se mai gasesc dupa ce s-a ocupat Hoya...

Si Zeiss are multe feluri de lentile, si pe sticla si pe plastic, si nu toate sunt bune la tratament, unele sunt chiar niste tampenii dar probabil ca au clienti pt ele ca altfel nu ar face cu oglinda aurie si alte aiureli de genul asta.
La sticla e SuperET varful de gama care este inclus si in lentilele din gama Stock
Este similar cu T* la la obiectivele foto Zeiss si cu SMC-ul Pentax.
Sunt 7-8 straturi pe fiecare parte a lentilei, 6-7 pt antireflex, plus hard coat, si unele au si repelant pt apa si grasime/murdarie/praf - dar repelantul e mai mult pt obiective si filtre si mai putin pe lentile de ochelari.

La plastic au alte denumiri la tratamentul AR, dar le gasesti daca o sa cauti.
Conteaza si sticla, ce indice de refractie are, apoi daca e asferica, etc.
Indicele mare de refractie le permite sa fie mai subtiri in margine, dar sunt mai reflective si devine obligatoriu tratamentul AR
Sunt mai multe trepte si pt indicele de refractie mare, 1,6, 1,7, 1,74, etc. fata de 1,4-1,5 mai normal.
Cele asferice iar permit margini mai subtiri pt ca nu se mai ingroasa asa abrupt pe curba. Au si avantaj ca reduc aberatiile cromatice si optice in margini. Reflectivitatea nu e afectata direct, insa cele sferice lucesc in toate partile, in timp ce la AS se poate misca imediat din unghiul care reflecta mai rau - e valabil si la sticla de ceasuri.

Pt dioprii mici toate astea nu sunt bligatorii.
Sunt cam obligatorii la dioptrii mari ca sa le pui in rame subtiri si sa nici nu arate ca fundurile de sifon.
Insa ochii apar oricum miscsorati la piopi si mariti la hipermetropi...

Edited by loock, 25 March 2019 - 19:27.


#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 `Giovanni, on 25 martie 2019 - 18:34, said:

Hoya sunt peste Zeiss.
Diferenta intre Zeiss si Hoya e aceeasi care e intre ciocolata si mamaliga.
Numai daca te uiti la preturi iti dai seama ca daca Hoya ar fi peste Zeiss, Zeiss era falita de mult.

#7
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 Paz, on 25 martie 2019 - 19:38, said:

.
Numai daca te uiti la preturi iti dai seama ca daca Hoya ar fi peste Zeiss, Zeiss era falita de mult.


Rili?

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Rili.

#9
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Ai impresia că Hoya sunt prea ieftini? :D

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Poate ma insel, poate la ochelari nu e asa (cu toate ca afirmatia lui Najax o sustine pe a mea), dar la filtre fotografice sigur e asa. De Zeiss nici nu te apropii.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Din pacate filtrele Zeiss sunt made in Japan si chiar daca scrie T* pe ele e o minciuna.
Am un CPOL Zeiss de 67 made in Japan, luat de la f64 cu 499 lei prin 2013, si nu se compara AR-ul, e mult mai slab fata de cel de la lentilele de ochelari Zeiss cu SuperET.

La Hoya aveau mai multe game si erau OK doar cele din din gama HD HMC sau PRO HD ceva de genul asta.
HD HMC e de fapt o clona HD SMC Pentax, (daca nu au stricat ceva intre timp, e foarte important si hard coat-ul care inainte la Hoya era ridicol de prost sau inexistent, se patau cum erau atinse), asa ca e usor sa fie peste Zeiss Japan care are T* doar cu numele nu si in practica, insa Zeiss Germania chiar are T* si este similar sau asemanator cu SMC/HMC HD.
Pt. ochelari oricum nu conteaza diferente minore dintre un SMC normal si un HD de ultima generatie, decat la hard coat.
SMC-ul Pentax si T*-u Zeiss Germania care e clona de SMC, au atins inca de la inceputul anilor '70 un nivel de performanta fantastic, care este foarte greu de atins si in ziua de azi, reducand reflectivitatea de la ~ 10% la 0,1-0,2 %.
Sigma care statea prost la AR a reusit sa ajunga la o performanta comparabila, uneori si mai mare la unele obiective.

Canon si Nikon sunt si acum catastrofa la AR, si la obiectivele cu 5-7 lentile, iar la zoomurile L cu tzaspezeci de lentile e dauna totala cand bate soarele in cadru.

Edited by loock, 25 March 2019 - 22:35.


#12
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Post`Giovanni, on 25 martie 2019 - 18:34, said:

Hoya sunt peste Zeiss.
Esti sigur ca tu ai lentile Hoya? Poate te-au mintit ca ti-au pus Hoya si defapt ai cine stie ce chinezisme sau orice alt brand.
Unde ai facut ochelarii?
Ha!
Hoya, cel puțin ce se vinde la noi sub această marcă, este o mizerie.
Același lucru, precum inițiatorului, mi s-a întâmplat și mie.
Mi-am făcut o pereche de ochelari cu lentile progresive Hoya, cu strat antireflex, la o firmă de pe Splai și după șase luni nu mai erau buni de nimic, practic se mătuiseră iar stratul antireflex mai era doar pe marginile lentilelor. Am dat peste 1500 de lei pe ei, ca să-i arunc la mai puțin de un an. Nici ramele nu le-am mai putut folosi, că le-au sărit șuruburile.

#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Poststancosty, on 26 martie 2019 - 11:01, said:

Ha!
Hoya, cel puțin ce se vinde la noi sub această marcă, este o mizerie.

Exagerezi. Poate lentilele de 600 de lei sunt o mizerie, dar sunt ieftine. Au si lentile de 1500 de lei bucata care sunt de top si sunt in cu totul alta clasa decat cele la juma de pret. Corect ar fi sa comparam mere cu mere si pere cu pere.

#14
sexymama

sexymama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.10.2012
Cei de unde am cumparat ochelarii au zis ca nu e nici o diferenta la culoarea reflexiei lentilelor apoi am fost in alt magazin de optica si mi-a zis din start ca nu e in regula diferenta asta de culoare la lentile si ca este cu siguranta defect din fabricatie. Am fost inapoi la cei de unde am cumparat ochelarii si pana la urma i-au oprit sa ii trimita la hoya la verificat...vedem daca voi rezolva ceva.

Edited by sexymama, 27 March 2019 - 00:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate