Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Motanel agresiv cu celelalte pisici din casa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Am luat acum cateva luni, in noiembrie, un mitanel din fata blocului, care fusese dat afara anterior dintr-o casa si mai era din cand in cand bagat in apartamente de diversi vecini, mai ales cand era frig, pentru mancare si sa se mai incalzeasca putin. L-am luat fiindca mi-a fost mila de el si deja il bateau vecinii la bloc. Noi avem 2 camere si la ora asta 4 pisici ceea ce imi dau seama ca e deja foarte mult, dar nu mai prea vad ce sa mai pot face acum.

Ideea e ca initial am avut problema acomodarii la un spatiu inchis fiindca el era invatat afara, astfel incat am avut vreo 2 luni parte de concerte de neuitat, noapte si zi. In sfarsit a cam depasit momentul dar a aparut alta problema. Celelalte matze sunt femele. Sunt si ele mai dificile, se mai scuipa una pe alta dupa ani de zile, dar sa dea de un nou venit. Initiial, mai zburau labute prin casa, mai o maraiala, dar in fine, situatia era sub control. de vreo luna jumatate s-a dezlantuit haosul. Motanul sare pe ele prin rotatie si sare agresiv bine de tot, adica efectiv ma ia panica fiindca le si musca, e si mai mare si mai musculos si le sare direct pe coloana si il mai si vad cu cate un smoc de blana de pe la fiecare plecand triumfator. Am cumparat feliway, i-am dat royal canin cal, nimic. Au o buna periada de zi cand sunt ok, el sta in balcon sau in alta camera, dar cand se intalnesc, se lasa rau. E drept ca si ele de fiecare data cand trece pe langa ele il maraie, il scuipa si mai arunca o gheara in aer, dar la ele este extrem de subtirel, pe cand el reactioneaza foarte violent. Nu imediat, ci la o anumita perioada de timp, il vezi cum se repede. Am incercat sa ii antrenez la joaca dar pe el il deranjeaza pana si cand le vede alergand si jucandu-se. Nu stiu ce sa mai fac, are aproape 3 ani si nu stiu sincer daca ii mai pot gasi adoptator si afara nu l-as mai da.

#2
anarch

anarch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 13.06.2008

 raluca2005, on 25 martie 2019 - 16:50, said:

Am luat acum cateva luni, in noiembrie, un mitanel din fata blocului, care fusese dat afara anterior dintr-o casa si mai era din cand in cand bagat in apartamente de diversi vecini, mai ales cand era frig, pentru mancare si sa se mai incalzeasca putin. L-am luat fiindca mi-a fost mila de el si deja il bateau vecinii la bloc. Noi avem 2 camere si la ora asta 4 pisici ceea ce imi dau seama ca e deja foarte mult, dar nu mai prea vad ce sa mai pot face acum.

Ideea e ca initial am avut problema acomodarii la un spatiu inchis fiindca el era invatat afara, astfel incat am avut vreo 2 luni parte de concerte de neuitat, noapte si zi. In sfarsit a cam depasit momentul dar a aparut alta problema. Celelalte matze sunt femele. Sunt si ele mai dificile, se mai scuipa una pe alta dupa ani de zile, dar sa dea de un nou venit. Initiial, mai zburau labute prin casa, mai o maraiala, dar in fine, situatia era sub control. de vreo luna jumatate s-a dezlantuit haosul. Motanul sare pe ele prin rotatie si sare agresiv bine de tot, adica efectiv ma ia panica fiindca le si musca, e si mai mare si mai musculos si le sare direct pe coloana si il mai si vad cu cate un smoc de blana de pe la fiecare plecand triumfator. Am cumparat feliway, i-am dat royal canin cal, nimic. Au o buna periada de zi cand sunt ok, el sta in balcon sau in alta camera, dar cand se intalnesc, se lasa rau. E drept ca si ele de fiecare data cand trece pe langa ele il maraie, il scuipa si mai arunca o gheara in aer, dar la ele este extrem de subtirel, pe cand el reactioneaza foarte violent. Nu imediat, ci la o anumita perioada de timp, il vezi cum se repede. Am incercat sa ii antrenez la joaca dar pe el il deranjeaza pana si cand le vede alergand si jucandu-se. Nu stiu ce sa mai fac, are aproape 3 ani si nu stiu sincer daca ii mai pot gasi adoptator si afara nu l-as mai da.
ummm...castreaza-l?

#3
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Să ne lămurim.
Pisicile (cele 4) sunt femele?
Sunt sterilizate?

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Poti sa lasi liber motanul de acum. Isi va gasi alt stapan foarte usor la fel cum te-a gasit pe tine. Sunt multi doritori de animalute de companie asa ca lasa-l liber.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
incearca sa gasesti o fundatie, un adapost, o clinica veterinara - sa ti-l accepte "in gazda" pana i se gasesc stapani noi.
la 2 camere e mult 4 pisici, cum faci fata curateniei, de exemplu, nu este toata casa plina de par de pisica ? cat te costa lunar mancarea si ingrijirea pisicilor ?

#6
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
Pisicile sunt oricum mai razboinice...poate daca le castrezi se va instala pacea.Posted Image

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Pisicile sterilizate sunt agresive față de motani.
Iar motanul activ dpdv sexual o să le agreseze încercând să le domine.
Fără a simți feromoni sexuali caracteristici femelelor, motanii sunt bulversați și se comportă ca și când acolo ar fi alți motani.

Sugestie.
Eliberarea motanului în natură.  Va reveni din când în când. Are nevoie de teritoriu.

#8
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
Pisicile sunt independente. Le place liberatatea...dar unde? Va fi batut si terorizat .Nu de alte pisici. Ci de oameni...

#9
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Motanul meu pleacă de acasă cu zilele.
Are mai multe case, de fapt.

Se descurcă.

#10
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
Stie drumul pe care sa mearga.Si stie sa se fereasca!
Sa ti traiasca!

#11
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

 tomaso, on 25 martie 2019 - 20:47, said:

Pisicile sterilizate sunt agresive față de motani.
Iar motanul activ dpdv sexual o să le agreseze ĂŽncercând să le domine.
Fără a simți feromoni sexuali caracteristici femelelor, motanii sunt bulversați și se comportă ca și când acolo ar fi alți motani.

Sugestie.
Eliberarea motanului ĂŽn natură.  Va reveni din când ĂŽn când. Are nevoie de teritoriu.
Deci animalul, daca nu poate sa le posede, le bate.

#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Hm, vezi sa nu faci ceva de la atitea pisici, de ex. toxoplasmoza.

Celelalte pisici nu simt nevoia sa se plimbe?

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Sterilizarea ar trebui sa rezolve agresivitatea. Daca te joci cu ele incearca fara zmotoceala, asta scoate din ele instinctele de felina, incearca doar mangaiat, iar pentru consumarea energiei laserul.

#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 raluca2005, on 25 martie 2019 - 16:50, said:

Am luat acum cateva luni, in noiembrie, un mitanel din fata blocului

Nu stiu ce sa mai fac, are aproape 3 ani si nu stiu sincer daca ii mai pot gasi adoptator si afara nu l-as mai da.
Daca l-ai luat deja cand e maricel, numai motanel nu e. Nici sterilizatul atat de tarziu nu stiu daca ar rezolva ceva. S-a invatat in libertate sa fie mai agresiv, e greu sa il dezveti acum.

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Castrează motanul si ii va scădea agresivitatea. La al meu a funcționat.

#16
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Inițiator, dar la aspectul că s ar putea ca motanul ăla sa ți împuieze toate 3 sau 4 mâțele te ai gândit ?
Ce faci când te pomenești cu vreo 10 pui cel puțin ?
Eu zic ori castrat ori lăsat liber. Preferabil liber :)

#17
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Pisicile sunt toate castrate, inclusiv motanul. Toate sunt luate de micute, exceptandu-l pe el. Stiu ca sunt prea multe, nu pot sa spun ca ma costa extrem de mult, desi le iau mancare de calitate. Are fiecare teritoriul ei, nu pot sa spun ca ne incurca in vreun fel. Sunt vaccinate, deparazitate, curate, cautate peste tot, deci practic nu imi fac griji de cine stie ce boli. Ideea cu motanul, a fost sa stea undeva ferit si la caldura fiindca in primul rand in fata blocului era batut zdravan de vecini, incerca oricum sa intre in scara cand se plictisea de stat afara si in plus are si rinita asta cronica. Fornaie mereu, ar avea nevoie de tratament, cate jumatate de pastiluta seara si sincer daca il alearga vreun catel sau vreo pisica un minut in continuu, cade jos fiindca sta destul de prost cu respiratia. Oricum nici celelalte 3 nu mai sunt asa tinere, exceptie facand una de aproape 2 ani si clar altele nu o sa mai aduc dupa ce nu or mai fi astea. As fi vrut cumva sa le acomodez, asta e tot.

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ai putea sa-l dai in adopție pe motan cuiva care nu are alte pisici.  Daca ar fi singura pisica a familiei, nu ar avea cu cine sa se bata. Din pacate am si eu o problema asemanatoare cu ultima pisicuta adoptată. Are pica pe una din pisici si o bate oriunde o prinde. Avea vreo 10 zile cand a intrat la mine in curte, abia facuse ochi si totusi cand s-a facut mare a inceput sa sara la bataie. Sare si pe motan si pe caini dar nu are spor cu ei, fiindca o tratează cu indiferenta. Dar pisica cealalta ripostează, o sasaie si asta mica(de varsta doar) o jumulește fiindca e mult mai mare si mai solida.Ba, de multe ori sare si la mine. Ma pandeste pe dupa colț, se repede la picior si apoi o ia la fuga.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate