Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Iasi - Varsovia - Lvov

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
nigh7ang3l

nigh7ang3l

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 22.07.2007

View Poststancosty, on 25 martie 2019 - 16:50, said:

(...)
Lvov, sau Lviv, după cum îi spun ucrainienii, este un vechi oraș polonez, luat cu japca de Stalin, după război și acum aflat pe lista UNESCO.
Iată ce puteți vizita aici:
(...)
9. King Jan III Sobieski Palace (Palats Kornjakta)



O gasesc pe google maps ca fiind in Varsovia. Este si in Lviv ?

#20
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnigh7ang3l, on 26 martie 2019 - 08:15, said:

O gasesc pe google maps ca fiind in Varsovia. Este si in Lviv ?
Rynok Square, 6, Lviv, GPS: 49.842162, 24.032430
După cum se poate vedea pe Street View (https://goo.gl/maps/H4GPpZkrqBR2), acum palatul este muzeu, Muzeul de istorie a Lvovului.

Edited by stancosty, 26 March 2019 - 10:28.


#21
nigh7ang3l

nigh7ang3l

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 22.07.2007
Am notat. Multumesc frumos. Nu gaseam de nicio culoare altceva in afara de asta. O chestie care probabil merita intrebata ar fi urmatoarea. Intrarile la muzeu sau la alte locatii de interes cum se platesc? Exista cumva posiblitatea achitarii unui bilet universal pentru toate ? Prin oras v-ati deplasat cu transportul in comun sau cu masina personala ? Cum ar fi mai ok ? Personal prefer sa o parchez in fata hotelului si apoi sa o iau la pas, iar cand obosesc sa iau un tramvai, autobuz, metro. Am gasit pass pentru Varsovia cu ~250 lei care include intrare la atractiile majore si transport in comun de aici, iar pentru Lviv, deisgur, mai ieftin, 70lei, insa ce imi place e ca include si un sim, probabil cu niste mb si minute, ceea ce e ok pt ca Vodafone de ex tarifeaza cu minim 35 euro o excursie in Ucraina si pot fi cumparate de aici.

Edited by nigh7ang3l, 26 March 2019 - 13:56.


#22
nigh7ang3l

nigh7ang3l

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 22.07.2007
Hint: De la Cernauti, nu mergeti spre Ternopil, e moartea mintii, mergeti spre Ivano Frankivsk, se circula foarte fain, drumul e aproape impecabil, se poate circula cu maxim legal, chiar si peste. De fapt, nu intrati efectiv in Cernauiti, drumul e foarte rau, are sosea de centura.

#23
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Cat ti,p trebuie alocat unei excursii in Varsovia,fara a intra in muzee?

#24
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postanonima1, on 07 noiembrie 2021 - 20:33, said:

Cat ti,p trebuie alocat unei excursii in Varsovia,fara a intra in muzee?

2 zile cred ca ajung. Eu am stat 3, ca prima am prins o ploaie toata ziua si nu prea am vazut multe prin oras, dar am intrat la cateva muzee.
Contrar parerilor de mai sus, mie mi-a placut orasul, si Polonia in general.
E o tara faina (totul bine pus la punct si organizat), si surprinzator de ieftina (contrar din nou unei pareri de mai sus, nu prea am frecventat cafenele dar in supermarket/mall  preturile sunt ca la noi sau chiar mai mici!).
Si in Varsovia cazarile sunt din nou foarte ieftine, pe booking gasesti mai ieftin ca in Bucuresti.

Centrul vechi chiar e frumos, are farmecul lui chiar daca e mai mic decat al Cracoviei din simplul motiv ca in WW2 a fost distrus complet si apoi reconstruit.
Recomand: Calea Regala, palatul Lazienki, palatul Wilanow.
Chiar si Palatul Culturii si Stiintei desi e o cladire comunista mi s-a parut interesant, mai ales iluminat noaptrea(se poate si urca la etajul 30) iar din  apartamentul  de la etajul 18 dintr-un bloc de langa piata Jerusalem (parca, unde e palmierul ala artificial in centrul unei intersectii)  aveam un view superb noaptea asupra zonei de zgarie-nori, ziceai ca e un fel de mini New-York. Cu precizarea ca la apartamentul ala am platit doar 80 lei pe noapte Posted Image)

Acum depinde de gust, e adevarat ca in Cracovia centrul vechi si zona de cladiri vechi cu arhitectura clasica sunt mult mai mare, depinde ce te intereseaza sa vezi. Mie imi place sa vad si zona veche dar si modernitate, orasele astea gen Cracovia sau chiar Praga la un moment dat obosesc si plictisesc, prea e o uniformitate a aceluiasi stil arhitectural. Mie imi place sa vad diversitate, iar Varsovia e numai buna daca vrei asa ceva.
Am vizitat multe capitale din vestul UE si daca ar fi sa ma mut intr-una cred ca Varsovia ar fi printre primele preferinte din motive de : curatenie, siguranta, costuri chiar.
Ca sa zic si un lucru neplacut ca na, nu e nicaieri perfect, desi transportul in comun e foarte ieftin, au autobuze/troleibuze din alea duble si pun soferii aia niste frane super nasoale, asa frane nu am intalnit nicaieri si am circulat cu autobuze din zeci de orase de pe glob. Trebuie sa te tii de bare cu "3 " maini haha :))

Edited by axisborn, 07 November 2021 - 21:20.


#25
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Ce restaurante recomandati pentru Varsovia?ce preturi au polonezii la restaurante?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate