Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Recomandare scaun birou mesh

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Andrei_006

Andrei_006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014
Vine vara, vine caldura, butt sweat, as vrea un scaun de birou cu aerisire la momițe.


Am incercat un ergohuman v2, dar are un suport lombar asa de "puternic" incat sari de pe scaun, ma gandeam la un Ergohuman Enjoy, pare a fi mai ok, are cineva modelu' asta?

Am incercat si chinezaria asta in dedeman, e ok pentru 600 lei, dar...e chinezarie.

https://www.dedeman....negru/p/8052202

Alte recomandari? Vreau neaparat mesh sezut-spatar, buget ~ 2500 lei.

Edited by Andrei_006, 24 March 2019 - 22:34.


#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Ergohuman e rahatul. N-am stat pe scaun pana nu am vazut si incercat asa ceva. Are atat de multe reglaje incat m-am bucurat ca am facut o facultate. Pacat ca are un pret prohibitiv. Adica da-l in ma-sa, ca e doar un scaun.

Dar daca ai mana asa de larga, de ce nu cauti alte variante asemanatoare? Adica zici ca ai buget de smartphone si ne arati un scaun de 600 de lei.

#3
Andrei_006

Andrei_006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014
Daca ai fi citit cu atentie, vedeai ca intreb tot de ergohuman, varianta enjoy, tu pe care ai stat, ca sunt mai multe modele, daca ai stat pe primu din linku de mai jos, n-am rezistat prea multe zile cu el si l-am returnat, nu mi-a placut deloc.

https://images-na.ss...iXL._SY550_.jpg

sau Enjoy

https://www.naturlic...scaun_enjoy.jpg

#4
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Intrebare pt cine are sau a avut. Te incingi in scaunele de imitatie de piele(vinil) in general sau vara?

#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Da.

#6
Andrei_006

Andrei_006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014
In general, chiar si in scaunele cu textil (am la birou de calitate, nu chinezarie) si tot transpir in zona "sensibila", de-aia as vrea ceva ventilat.
Din pacate nu sunt prea multe optiuni, cateva modele de la ergohuman, sau chinezariile de mai jos, care au pret premium dar tot gt china scrie pe ele, au un miros de plastic reciclat de nu mai poti sta in casa.

https://www.emag.ro/...2/pd/DMVX54BBM/
https://www.emag.ro/...7/pd/DYVX54BBM/
https://www.emag.ro/...5/pd/DKF1MZBBM/

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
si pe mesh o sa transpiri, trebuie sa stai mai cracanat si sa te plimbi mai des.

#8
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
N-am avut, dar din ce m-am documentat pe internet, inclusiv de aici, a rezultat ca cele cu imitatie de piele iti fierb ouale. De aceea mi-am luat Markus cu plasa pe spate si material pe sezut (nu m-am exprimat tocmai bine, dar ai inteles ideea).

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
am lucrat eu la unii care aveau scaune din piele... m-am umplut de cosuri pe fund.
dupa cateva ore cand ma ridicam aveam pantalonii uzi de parca facusem pe mine. o placere sa iesi afara iarna in halul ala.

#10
Andrei_006

Andrei_006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014

 arg, on 24 martie 2019 - 23:08, said:

si pe mesh o sa transpiri, trebuie sa stai mai cracanat si sa te plimbi mai des.

Pe ergohumanu' pe care l-am returnat nu transpiram deloc la dos, doar ca simteam cum ma loveste in coloana plasticu' ala dintre piesele de la spatar, un design foarte prost, parerea mea, de-aia as vrea sa incerc varianta Enjoy, ala are un spatar mai normal, speram sa fie cineva pe aici care-l foloseste, nu gasesc nici review pe youtube cu el, in showroom am stat, dar una e sa-l probezi 10 minute in showroom, si alta e cand ajungi acasa, alte haine, alt birou etc.

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 01.11.2005
Am inteles ca pe piele sau imitatie de piele transpiri...dar pe cele din textil ? Eu am din textil la munca si never problem.
Plus ca, parerea mea, tot ca barbat in sensul ca inteleg disconfortul dintre picioare,  ti-as recomanda sa porti boxeri 100% din bumbac. Dar sa fie 100% din bumbac, nimic licra, nimic poliester. Sunt mai scumpi dar crede-ma ca face toti banii. Eventual daca gasesti cu push-up. Best.
La fel, iti recomand blugi elastici (nu ma refer la blugii aia mulati pe gamba cum poarta unii cocalari). Sunt blugi care sunt elastici si stau si lejer. Faptul ca in pozitia sezut materialul blugului se muleaza efectiv pe zonele intime, acei blugi elastici iti oferta un plus de elasticitate si nu mai stau asa stransi. Chiar ii simti cat de confortabili sunt. Eu mereu imi cumpar dintr-aceia. Stiu, sunt pretentios dar crede-ma ca si eu m-am confruntat cu astfel de probleme.
La fel, lenjeria intima schimbata zilnic. Dar absolut zilnic. Eu am cred ca vre-o 15-20 de perechi de boxeri..
Uneori ma inroseam in zona intima datorita transpiratiei, asa ca stiu despre ce vorbesti.
Scaunul a fost ultima mea problema. Dimpotriva, imi plac scaunele confortabile si care se dau pe spate...mai motai uneori pe ele pe la munca.

Edited by tehnics, 25 March 2019 - 00:17.


#12
Rodon

Rodon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.05.2018
Daca te-a deranjat suportul lombar de la Ergohuman v2 incearca Genidia. Eu am Ergohuman V2 de vreo 3 luni si ma impac foarte  bine cu el.

https://www.ergohuma...ce-genidia.html

sau incearca asta, il au in showroom si-l poti testa:
https://www.ergohuma...mic-i-vino.html
Oricum cele mai bune sunt Herman Miller Aeron dar preturile sunt foarte mari, la 600lire, pe amazon.co.uk gasesti doar refurbished.

Edited by Rodon, 25 March 2019 - 07:07.


#13
Andrei_006

Andrei_006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014
Genidia e prea scump, ergohuman a fost 2500, si ala mult, enjoy 2000 lei parca e acceptabil...
Vino ala e facut de gt china, mi se pare cam mult 1800 lei pt un scaun made in china, asa parca mai degraba as lua ergohuman enjoy cu 2000

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
eu stau pe scaun lasat mult pe spate, practic instalatia sta la aerisit.

#15
kalashnik21

kalashnik21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.04.2013

View PostAndrei_006, on 24 martie 2019 - 23:07, said:

In general, chiar si in scaunele cu textil (am la birou de calitate, nu chinezarie) si tot transpir in zona "sensibila", de-aia as vrea ceva ventilat.
Din pacate nu sunt prea multe optiuni, cateva modele de la ergohuman, sau chinezariile de mai jos, care au pret premium dar tot gt china scrie pe ele, au un miros de plastic reciclat de nu mai poti sta in casa.

https://www.emag.ro/...2/pd/DMVX54BBM/
https://www.emag.ro/...7/pd/DYVX54BBM/
https://www.emag.ro/...5/pd/DKF1MZBBM/

Ai avut tu vreun scaun d-ăsta și te-a dat mirosul afară din casă? Stai liniștit că nu este cazul. Vorbești prostii. :))) Nu miroase mai mult ca un Ergohuman sau ca un Herman Milller, îți garantez.

#16
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Găsești la ikea scaune cu rotile destul de reușite.

Edited by BloodRa, 25 April 2019 - 15:51.


#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Asa credeam si eu, ca Ikea are scaune bune pana am primit training de ergonomie la firma de la un expert. Cu ocazia asta am aflat care e diferenta intre un scaun de 500 de euro si, scuzati-mi franceza, un cacat Ikea.

Deci cum stai pe scaun cele 8+ ore pe zi dicteaza daca iti faci discurile intevertebrale muci sau nu.

Scaunul trebuie sa aiba reglaj lombar, sa aiba spatar reglabil, cu tensiune ajustabila. Sa se regleze pe inaltime in asa fel incat femurul sa faca un usor unghi fata de sol -> genunchiul sa fie mai jos decat bazinul.

Manerele trebuie sa fie reglabile pe inaltime ca sa poti pune coatele incat sa descarci complet umerii.

In fine, daca va uitati la scaunele Ikea o sa vedeti o gramada de prostii cu spatar fix, fara reglaj lombar, etc.

Cu ocazia asta am aflat si ca in europa de vest au inceput sa se introduca reglementari ce scaune pot fi folosite de catre angajati si ca unele scaune de birou sunt ilegale daca nu respecta niste standarde.

Am cumparat si eu scaun Ikea din ala de 89 de euro cu imitatie de piele. S-a cojit imitatia de piele cam dupa un an, a trebuit sa ii fabric o husa ca sa nu il arunc. Dar acum mi-am comandat un scaun ergonomic de pe amazon cu toate reglajele pe care le-am invatat la trainingul de ergonomie iar ala de la Ikea direct la gunoi ajunge. Sau ma rog, la centrul de reciclare ca pe aici prin europa de vest nu arunci cum te taie capul ci reciclezi.

Edited by abac, 11 May 2019 - 01:30.


#18
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

View Postkalashnik21, on 25 aprilie 2019 - 15:49, said:


Ai avut tu vreun scaun d-ăsta și te-a dat mirosul afară din casă? Stai liniștit că nu este cazul. Vorbești prostii. Posted Image)) Nu miroase mai mult ca un Ergohuman sau ca un Herman Milller, îți garantez.

Vorbesti aiurea, unele scaune miros a cauciuc reciclat de nu poti sa mai stai in casa.

@abac

Cam asa ceva, Markusu de textil de la ikea nu e chiar asa rau, are mecanism syncron macar, problema lui cea mai mare sunt cotierele fixe, nu se ajusteaza deloc.
De curiozitate, ce ti-ai comandat de pe amazon?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate