Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Website de unde se pot lua videoclipuri dance romanesti vechi in format VOB sau MPG2?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alexjoy

alexjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2007
Salutare! Stie cineva daca exista pe net vreun site de unde se pot lua, gratis sau platind, videoclipuri dance romanesti din perioada 1998-2006 in format VOB sau MPG2 la rezolutie 720x576? Sunt diverse site-uri de acest gen online, insa doar pentru muzica straina. Tot ce e legat de videoclipurile romanesti din acele vremuri, gasesti aparent doar pe YouTube, iar calitatea e jalnica. O alta solutie ar fi transpunerea lor in digital, (munca la care ma ofer ca voluntar avand un studio de transpunere audio/video), insa cati dintre noi am tras pe casete VHS muzica in acea vreme? Eu am avut zeci de casete, insa le-am aruncat fara sa ma gandesc ca voi dori vreodata sa colectionez si clip-uri romanesti la acea vreme. Acum regret si trecand peste 20 de ani de atunci, parca au alta valoare pentru un colectionar de videoclipuri. Ca amintiri vorbind. Multe erau copilaroase. O alta varianta un pic SF ar fi de gasit arhiva de la Atomic TV, TV Klumea sau MTV/MCM Romania. Pot transpune si din casete BetaSP. Daca insa cineva are asemenea contacte sau stie pe cineva care ar dori o colaborare, de orice fel, il rog sa ma contacteze. Detin si o vasta colectie video de muzica, in caz ca cineva ar fi interesat si de schimburi. Multumesc anticipat. O zi buna.

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
99% nu exista asa ceva - clipuri in format VOB sau MPG2.
Aceste formate sint vechi si depasite.
Poti sa iei orice video clip, de unde vrei tu, apoi il convertesti.

Ai luat tu deja legatura cu reprezennatii actuali ale acelor foste posturi TV !?

Edited by buyonevideo, 24 March 2019 - 17:14.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Tu vrei practic fisiere DVD - alea nu s-au folosit niciodata ptr streaming online.

#4
alexjoy

alexjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2007

View Postbuyonevideo, on 24 martie 2019 - 17:14, said:

99% nu exista asa ceva - clipuri in format VOB sau MPG2.
Aceste formate sint vechi si depasite.
Poti sa iei orice video clip, de unde vrei tu, apoi il convertesti.

Ai luat tu deja legatura cu reprezennatii actuali ale acelor foste posturi TV !?

Am sa te contrazic un pic. :) Exista deja un website romanesc insa specialitatea lui este muzica in format audio Flac. Are insa si o sectiune de videoclipuri, unde poti gasi in format doar VOB videoclipurile formatiilor care au scos DVD-uri oficiale (sau diverse compilatii de manele ceea ce nu ma intereseaza). Am reusit sa iau de acolo ce ma interesa, insa e prea putin pentru a reface colectia acelor ani. Aceste formate mentionate de mine, sunt exact formatele la calitate maxima analog/digital din acele vremuri, respectiv 720x576 ca rezoliutie pentru TV de tip CRT cu tub. TV-urile in format 16:9 HD format LCD/plasma au aparut la noi fiind destinate largului consum prin 2006-2007 si chiar daca aparusera aceste TV-uri ca si tehnologie, mai toate posturile TV inca emiteau tot in format 4:3. Daca mai tii minte, mai toate posturile se vedeau deformate, fiind strech-uite (intinse pe tot ecranul), de la formatul 4:3, la formatul nou 16:9. Asadar toate clipurile cautate de mine, au fost scoase exclusiv in formatul clasic 4:3 al TV-ului cu tub de tip CRT. Acum zici ca pot lua de unde vreau eu un clip si sa-l convertesc, insa daca originalul nu e bun cum e pe YouTube de exemplu, degeaba fac asta. Cu reprezentantii actuali nu poti lua legatura nerecomandat, ca nu se uita nimeni la tine din pacate. Nici nu stiu inca cine si cum a luat. Aici e nevoie de ceva investigari cum trebuie. Multumesc pentru raspuns.

View Posteiffel, on 24 martie 2019 - 17:23, said:

Tu vrei practic fisiere DVD - alea nu s-au folosit niciodata ptr streaming online.

Pe site-urile intalnite de mine, de unde poti lua gratis sau cu ceva banuti acveste clipuri, insa repet doar ale melodiilor straine, gasesti doar aceste formate. VOB-ul este conversia MPG2 in momentul in care este scris DVD-ul, devenind exact cum zici, fisierele video ale unui DVD. Multumesc pentru raspuns. PS - Ideea era daca exact cum am facut eu pe vremuri, (adica la finalul fiecarei casete VHS trasa cu vreun film de la TV, lasam sa se traga in completare si muzica de la posturile muzicale romanesti mentionate), daca si altcineva a facut asa ceva si nu a aruncat ca mine casetele. In acest caz se pot transpune, calitatea fiind mult mai buna decat ce se gaseste pe YouTube pentru aceste clip-uri, insa clar usor inferioara unui DVD rip. YouTube-ul pentru formatul 4:3 iti micsoreaza rezolutia automat la uploadare, din 720x576 la 640x480, asadar inferioara ca si calitate.

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK.
Vezi ca te pierzi inutil in detalii absolut irelevante pentru problema de fata.
Cine stie ce e ala VOB... n-are nici o treaba cu "unde le gasesc".
Cine nu stie VOB, oricum nu-l intereseaza, pentru ca nu are legatura cu "unde le gasesc".
Spui doar VOB sau MPEG2, formatiile X, Y si Z sau perioada cutare-cutare.... si aia e.
Tu ai luat deja legatu.... vezi mai sus....

#6
alexjoy

alexjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.05.2007
Da, corect ai dreptate. E ceva redundanta pe acolo, insa vroiam sa lamuresc 100% cam cum sta treaba. Imi cer scuze, sunt prea zelos de fel. Deformatie profesionala. OK, am sa reformulez pe scurt: stie cineva vreun site de unde se pot lua, gratis sau platind, videoclipuri dance romanesti din perioada 1998-2006 in format VOB sau MPG2 la rezolutie 720x576, adica la calitate buna? Pot fi si Avi sau MKV daca se respecta rezolutia data. Totodata, daca cineva e in posesia unor casete VHS trase cu muzica de la TV din acei ani (Atomic TV, TV K Lumea, MTV & MCM Romania), ori are cumva casete BetaSP direct din televiziuni cu aceste videoclipuri, il rog sa ma contacteze la: [email protected] ca sa le transpun in digital. Sunt interesat sa le si cumpar daca e nevoie. Multumesc anticipat, Alex

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate