Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Onkyo tx-8270 pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
O zi buna tuturor.Ma intereseaza niste pareri din partea voastra referitor la achizitia in viitor a unui Onkyo tx8270 avand in vedere ca din ce am citit e un receiver stereo cu tot felul de gadgeturi moderne,hdmi,network,etc.Va rog si o recomandare de boxe care dupa parerea voastra e ok ptr.el.Prioritar voi asculta muzica iar filmele sunt pe locul doi de aceea nu ma intereseaza 5.1 .

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Ce sa zic  , am vazut o gramada de probleme pe partea de procesare sunet , procesorul DTS, dar si software ce face sistemul nefunctional

#3
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Daca vrei pentru muzica, ia un amplif stereo, adica 2.0

#4
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
Da ok multumesc de sfat probabil asa voi face numa din comoditate am ales acea varianta avand in vedere ca pot lega si televizorul prin hdmi la el ca dupa cum am vazut eu amplifictoarele au doar intrari analogice pe rca.Un Marantz pm sau Nad sau Cambridge ar fi niste variante.Problema e ca locuiesc in Arad si nu am unde sa le ascult.Referitor la boxe ma intereseaza ceva cu sensibilitate mare peste 90db ca din ce am citit pe aici la acestea nivelul de sunet e destul de mare chiar cu un amplificator de putere mai mica .Am vazut ceva Infinity sm115 si 120 parca cu sensibilitate 102db oare ar fi ok?

#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cuta amplificator cu intrare optica pt tv , eventual cu dolby digital dts 5.1

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sensibilitatea mare nu garanteaza automat o calitate superioara a sunetului ci se refera doar la eficienta incintelor(nivel sonor) raportata la puterea folosita. Peste 100 dB au doar echipamentele pro audio de sonorizare. La boxe hi-fi, 90dB sensibilitate e cam suficient pt. orice amplificator.
@ciine
Acel Onkyo are asa ceva. Plus 100 de alte chestii.
@cesorin
Onkyo tx8270 e o alegere foarte buna!

Edited by edigee, 24 March 2019 - 21:58.


#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ma intereseaza si pe mine. Sa aiba asa putere nebuna de 2x160w? La doar 10 kg? Cal cat sa aiba real? Aparatele vechi de 2x100 w au peste 12kg. Cele de 2x50 se invart pe la 8.5 kg.

Incc ceva. Cum e cu fiabilitatea? Pentru mine acesta  e un criteriu mai important decat prestatia in sine ca daca trebuie sa-l trimit in garantie la fiecare jumate de an nu-mi trebuie.

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
160W aia sunt doar cu un canal in sarcina si asta la 1khz cu distorsounile de rogoare.
Normal ca un amp in clsa AB cu 2x100W putere continua are peste 15KG.

#9
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 vinciun, on 29 martie 2019 - 21:29, said:

Incc ceva. Cum e cu fiabilitatea? Pentru mine acesta  e un criteriu mai important decat prestatia in sine ca daca trebuie sa-l trimit in garantie la fiecare jumate de an nu-mi trebuie.
Este de asteptat ca un aparat plin conexiuni si de functii moderne sa nu fie la fel de fiabil ca o scula simpla, fara nimic. Nu m-as teme prea mult de asta, daca avem nevoie de acele avantaje ne asumam riscul.

Edited by Mr. Incredible, 30 March 2019 - 08:15.


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Strict dpdv al calitatii sunetului ,la receivere stereo stau mai bine Yamaha RN-803 si mai ales Outlaw RR2160. Din pacate ultimul nu se gaseste pe 220V.

Edited by edigee, 31 March 2019 - 22:47.


#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Strict din punct de vedere al calitatii sunetului tot e mai bun un amplificator stereo dedicat decat aceste receivere? Sau nu prea sunt diferente? Daca avem in vedere acelasi buget.

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Un test interesant aici
https://audio.com.pl...-yamaha-r-n803d

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 vinciun, on 01 aprilie 2019 - 00:51, said:

Strict din punct de vedere al calitatii sunetului tot e mai bun un amplificator stereo dedicat decat aceste receivere? Sau nu prea sunt diferente? Daca avem in vedere acelasi buget.
Teoretic da. Practic diferentele nu sunt chiar drastice. Ca un ex. acel R-N 803 e echivalent la calitatea sunetului cu A-S 701 de la Yamaha.
O calitate superioara se poate obtine bineinteles cu un amplificator dedicat plus un streamer/network player. Dar la alt buget.

Edited by edigee, 01 April 2019 - 09:46.


#14
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
Nu stiu ce sa fac si va cer un sfat .Daca ar fi sa alegeti intre un receiver stereo Onkyo 8270 nou si un Yamaha R-n803D second cam la acelasi pret voi pe care l-ati alege .Onkyo are hdmi iar Yamaha am inteles ca e mai bine lucrat .Se pupa careva cu boxe Magnat monitor 2002?Camera in care doresc sa montez sistemul e destul de mare 8x5m fiind impreuna cu bucataria .

Edited by cesorin, 08 April 2019 - 22:53.


#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pentru acele boxe ambele receivere sunt overkill. Strict calitativ e mai bun RN803D. Ca facilitati e ceva mai bun TX 8270.

#16
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
Si ce boxe se recomanda ceva entry ca nu sunt chiar asa audiofil

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Boxele sunt de departe cea mai importanta veriga a lantului audio. Daca se vrea o schimbare ,crestere calitativa ,a sunetului ,acolo se umbla in primul rand.
Niste boxe entry level le poti amplifica linistit si cu un SH de pe OLX.
La cele doua receivere personal nu as folosi boxe de podea. Pentru ca au posibilitate de management de bas si se poate adauga uletrior si un subwoofer.
O pereche de boxe de raft din clasa ceva mai buna nici macar nu te ard asa mult la buzunar intr-o prima faza. Si sunt de preferat unor dulapuri entry .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate