Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Ridicare colet international posta

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
HerrSoldat

HerrSoldat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.03.2019
Salutare, as vrea si eu sa stiu cum este livrat un volet international prin posta. Am un prieten in Olanda si vreau sa imi trimita un telefon prin posta, insa nu stiu daca pachetul va trimis la oficiul postal sau direct la casuta mea postala de acasa. Daca e trimis la oficiu poate altcineva sa il ridice cu buletinul meu? Si la ce oficiu o sa vina, la cel de care apartin sau la oficiu vamal? Mentionez ca sunt din București. Mulțumesc.

#2
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Salut. Eu iti pot spune ce se intampla cu pachetele din China, presupun ca se aplica aceleasi reguli: in functie de volum, greutate, impresia vamesilor...se duce la oficiul de cartier si primesti un aviz sa il ridici, sau se duce la oficiul vamal (bd. Libertatii 5) si primesti aviz sa il ridici. Poate doar daca e foarte mic sa il gasesti in cutia postala.
Nu stiu daca il poate ridica cineva cu buletinul tau.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica casuta postala de acasa ?

Daca vine din Olanda nu se duce la nici un oficiu vamal.
Vine direct la oficiul postal de care apartii - care este cel mai aproape de tine.
Cu ridicatul - cum ti-o fi norocul
De regula pot ridica colete venite pe numele sotiei dar, cateodata - brusc - nu se poate

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Vine la posta de cartier, unde vin si pachetele din Romania.
Nu vine la posta vamala.
Uneori poate sa-l ridice si alticvena, sa aiba si buletinul tau si buletinul propriu.
Alteori nu se poate.
Daca e posibil expeditorul sa-i puna si tracking number (adica un numar de expediere care poate fi urmarit/verificat online).

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
eu mi-am luat din uk niste piese de bicicleta cu transport moka
A venit cu posta, dar a venit acasa, cu curierul ala al postei

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Fiind din olanda sigur iti trimite telefon ? La noi in tara nu gasesti mai ieftine la cate sute de promotii sunt ? Posted Image
Ai grija, sa nu iti aduca, coletul acasa o echipa de mascati Posted Image

Edited by TruculMagic, 23 March 2019 - 17:25.


#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 nepot, on 23 martie 2019 - 17:10, said:

Eu iti pot spune ce se intampla cu pachetele din China, presupun ca se aplica aceleasi reguli
Daca am invata ca:
-Olanda e in UE
-Romania e in UE (doar de vreo 12 ani, timp in care am fi putut invata diverse)
-UE este (si) o uniune vamala
-China nu e in UE
-la intrarea unui colet din afara UE in UE se face vama

...nu am mai scrie ca se aplica aceleasi reguli.

P.S. Indiferent ca vin din afara sau din interiorul UE, pachetele, in general, trec prin niste scanere cu raze X si alte minuni. Asa ca grija la continut.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Teoretic doar destinatarul îl poate ridica. Sau cu procura notariala și alta persoana. De la OP de care aparții.

#9
HerrSoldat

HerrSoldat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.03.2019

 TruculMagic, on 23 martie 2019 - 17:25, said:

Fiind din olanda sigur iti trimite telefon ? La noi in tara nu gasesti mai ieftine la cate sute de promotii sunt ? Posted Image
Ai grija, sa nu iti aduca, coletul acasa o echipa de mascati Posted Image


#10
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014

 dexterash, on 23 martie 2019 - 17:35, said:

Daca am invata ca:
suntem romani si le stim noi pe toate!!!
daca ai avea experiente in domeniu ai sti ca de la o anumita valoare in sus pe care daca ajunge in vama, va trebui s-o declari pe proprie raspundere, se plateste TVA!!! si alte taxe de procesare

initiator, depinde si nu depinde pe ce filiera vine... cu ce serviciu postal sau curier...
poate sa vina la oficiul vamal, poate sa vina la oficiul postal de care apartii sau daca e un pachet mic care incape prin fanta cutiei de scrisori trimis ca si scrisoare (ceea ce nu e cazul) poti sa-l gasesti direct in cutie
depinde doar de noroc
totusi, tin sa-ti atrag atentia ca trimiterea de pachete international costa foarte scump

Edited by apocalipsul, 23 March 2019 - 19:07.


#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 apocalipsul, on 23 martie 2019 - 19:06, said:

daca ai avea experiente in domeniu ai sti ca de la o anumita valoare in sus pe care daca ajunge in vama, va trebui s-o declari pe proprie raspundere, se plateste TVA!!! si alte taxe de procesare
DIN UE?

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu ajung la Posta vamala coletele din UE, nu mai aberati, ajung la Oficiul postal de care apartine omul, de unde trebuie ridicate personal.

#13
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 apocalipsul, on 23 martie 2019 - 19:06, said:

totusi, tin sa-ti atrag atentia ca trimiterea de pachete international costa foarte scump

Am trimis un pachet in Russia,greutate 2 Kg,m-a costat 230 lei cu Posta Romana.

#14
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014

 Kres, on 23 martie 2019 - 19:11, said:

Nu ajung la Posta vamala coletele din UE, nu mai aberati, ajung la Oficiul postal de care apartine omul, de unde trebuie ridicate personal.
ia zi!!! ce ai primit tu din UE si n-a ajuns la vama???

dupa care iti aberez si eu care am primit peste 100 de colete doar pe filiera UE... cum unele au ajuns la oficiul 5, altele la BSI pe calea giulesti, altele la posta de cartier si altele pe la diversi curieri (UPS si DHL) unde obligat platesti TVA  (chiar de 2 ori in unele cazuri)
depinde foarte mult de cum sunt trimise.
nu mai zic ca altele n-au ajuns deloc... fiind rejectate de diverse servicii postale (NL Post) pe motiv de ghici ce? contin baterii cu litiu care reprezinta un risc ridicat de incendiu

Edited by apocalipsul, 23 March 2019 - 21:20.


#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ba baiatule, tu vorbesti de comenzi din China cumva? Trimise via diverse tari din UE?

Altfel, iti dau N+P magazine online din UE de unde cumpar si nu au nici o treaba cu vama.

#16
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
cum spuneam... ai/n-ai habar?? esti roman? obligatoriu trebuie sa-ti dai cu parerea!!!

#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Singurul care nu are habar esti tu*. Ia si citeste, ca poa' te ajuta:
https://www.posta-ro...fizice 2018.pdf

Quote

Asteptati o trimitere postala din strainatate?
[...]
2. Ce se intampla cu trimiterea postala dupa ce a ajuns in Romania?
Depinde de tara de origine:
-Trimiterile postale provenite din statele membre ale Uniunii Europene nu necesita in mod normal formalitati vamale. Acestea vor fi supuse operatiunii de sortare la nivelul Biroului de Schimb International Bucuresti si vor fi distribuite la adresa inscrisa de expeditor pe trimitere.
-Trimiterile postale provenite din tari extracomunitare si/sau teritorii speciale precum si trimiterile postale provenite din tari comunitare care au atasata eticheta galbena prevazuta in reglemantarile vamale care indica bunuri necomunitare aflate in tranzit postal, necesita efectuarea formalitatilor vamale in vederea punerii in libera circulatie.

La nevoie, cred ca se pot face si ceva desene. Bine, nu sunt sigur ca ar ajuta...


*Si alti vreo 2-3-X care habar nu au unde traiesc, nu cunosc legislatia si niste multe alte treburi.

Edited by dexterash, 23 March 2019 - 22:50.


#18
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 26.01.2014
stii ce ai inteles din ce ai citit atot-știutorule?!? fix nimic!!!
cand esti persoana fizica si vrei sa trimiti ceva din strainatate... nu prea stii sa alegi calea... sau nu prea ai de ales...
daca trimiterea vine/este livrat prin curier si nu prin posta romana??? ce te faci??? cu ce te ajuta povestile postei?
TVA nu inseamna taxe vamale si n-are nici o legatura... daca s-a platit TVA in tara respectiva, nu-l mai platesti si in RO (uneori... alte ori il platesti din nou dupa care il recuperezi... dar e prea complicat... ai nevoie de 2 neuroni ca sa procesezi)
daca iti mai zic ca pentru unele produse platesti si accize... deja te-am perplexat

Edited by apocalipsul, 24 March 2019 - 08:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate