Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

RDS Telefonie Fixa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 16.10.2010
Salut,

Ar putea cineva sa-mi spuna ce echipamente se folosesc pentru serviciul de telefonie fixa RDS? Mai precis, vreau sa stiu daca foloseste acelasi fir de fibra optica si acelasi router ca si serviciul de internet fibra optica sau trebuie sa ti se instaleze un fir/router in plus?

Eu consideram ca pentru telefonie fixa nu mai ai nevoie de nimic in plus, pentru ca routerul fibra are un port de telefonie (in afara de cele si LAN) si doar un singur port pentru conectarea fibrei optice, ceea ce ar sugera ca se foloseste o fibra comuna pentru a duce semnalul de internet si cel de telefonie la router, dar o angajata RDS mi-a spus ca mai trebuie un fir. Cumva a facut o confuzie cu situatia de la fostele conexiuni prin UTP (unde intr-adevar erau necesare 2 cabluri) sau poate exista routere cu doua porturi pentru conectarea fibrei (eu n-am vazut vreunul)?

Edited by DelPino, 23 March 2019 - 13:19.


#2
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 01.10.2015
Daca stai la bloc, o sa ti se traga inca 1 cablu cu 2 fire(daca ai abonament mai mare de 100 Mbps la internet), sau folosesc vechea retea de telefonie in bloc unde ea exista.
Daca stai la casa din ONT ul din care iasa, coaxial si UTP, iti iasa si RJ11 pentru telefonie.
De la ONT unde vrei tu sa montezi postul telefonic, se folosec fire existe, sau again se trage un cablu cu 2 fire..

Edited by DUALHD, 23 March 2019 - 13:25.


#3
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 16.10.2010
Bun, si la ce conecteaza cablul ala, intrucat convertorul Fiberhome are un singur port pentru fibra?

Cred ca m-am facut inteles ca eu vorbesc de fibra optica, nu de UTP, da? Pentru ca fraza asta "Daca stai la bloc, o sa ti se traga inca 1 cablu cu 2 fire(daca ai abonament mai mare de 100 Mbps la internet" pare sa sugereze ca faci o confuzie intre fibra optica si UTP - asa era situatia la conexiunile prin cablu de internet clasic (UTP), unde conexiunile Gigabit aveau nevoie de toate cele 8 fire din cablu si de aceea se tragea un al doilea cablu pentru telefonie.

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostDelPino, on 23 martie 2019 - 13:12, said:

Salut,

Ar putea cineva sa-mi spuna ce echipamente se folosesc pentru serviciul de telefonie fixa RDS? Mai precis, vreau sa stiu daca foloseste acelasi fir de fibra optica si acelasi router ca si serviciul de internet fibra optica sau trebuie sa ti se instaleze un fir/router in plus?

Eu consideram ca pentru telefonie fixa nu mai ai nevoie de nimic in plus, pentru ca routerul fibra are un port de telefonie (in afara de cele si LAN) si doar un singur port pentru conectarea fibrei optice, ceea ce ar sugera ca se foloseste o fibra comuna pentru a duce semnalul de internet si cel de telefonie la router, dar o angajata RDS mi-a spus ca mai trebuie un fir. Cumva a facut o confuzie cu situatia de la fostele conexiuni prin UTP (unde intr-adevar erau necesare 2 cabluri) sau poate exista routere cu doua porturi pentru conectarea fibrei (eu n-am vazut vreunul)?

La FTTH, vin toate la gramada pe aceeasi fibra optica (deci si telefonia din acelasi ONT).   Se trage fir separat din cutia de pe hol doar la blocuri la abonatii cu FL300 care nu au ONT (conectati pe UTP din echipamentul de pe hol) in casa dar au optat sa pastreze telefonia fixa.  Eu am avut asa pana in urma cu cativa ani cand am renuntat la telefonia fixa RDS.. ca folosim la greu telefoanele mobile.

Ideea e ca, acu cativa ani, RDS nu punea ONT in casa decat la abonatii cu FL500 si FL1000 deci la cei cu FL100 sau FL300 telefonia fixa trebuia trasa cumva pe cablu separat din echipamentul de pe casa scarii.

Edited by Kres, 23 March 2019 - 14:19.


#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
La mine, cand au facut upgrade-ul gratuit de la 100 la 300, au taiat UTP-ul existent si au venit cu fibra-n casa(la bloc).
Un router de fibra, Huawei, din care au conectat telefonul fix.
Deci si la bloc, la 300, daca vine cu fibra pana in casa, nu ai nevoie de nimic altceva.

#6
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 01.10.2015

View PostDelPino, on 23 martie 2019 - 13:36, said:

Bun, si la ce conecteaza cablul ala, intrucat convertorul Fiberhome are un singur port pentru fibra?

Cred ca m-am facut inteles ca eu vorbesc de fibra optica, nu de UTP, da? Pentru ca fraza asta "Daca stai la bloc, o sa ti se traga inca 1 cablu cu 2 fire(daca ai abonament mai mare de 100 Mbps la internet" pare sa sugereze ca faci o confuzie intre fibra optica si UTP - asa era situatia la conexiunile prin cablu de internet clasic (UTP), unde conexiunile Gigabit aveau nevoie de toate cele 8 fire din cablu si de aceea se tragea un al doilea cablu pentru telefonie.

Nu face nimeni nici o confuzie. Ti-ai dat raspunsul singur.
Daca ai mai mult de 100 Mbps automat trebuie cablu separat de cel UTP pentru telefonie fixa. Pe fibra optica iti vin TOATE serviciile.
Daca stai la casa, ai ONT in casa! Daca stai la bloc ai ONT pe casa scarii, si de acolo pleaca cu coaxial+UTP separat. In cazul in care vrei si telefonie si ai abonament mai mare de 100 Mpbs, mai vine un cablu cu 2 fire..

Ai inteles acum ? Posted Image
TOATE SERVICIILE VIA FIBRA OPTICA.

Edited by DUALHD, 24 March 2019 - 00:45.


#7
radian3

radian3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.04.2007
In cazul fibrei optice, toate ONT-urile au si port de telefonie care poate fi activat si de acolo se pleaca cu fir prin casa pana la telefon. In cazul UTP-ului care intra in casa, mai exista o varianta, RDS-ul monteaza gratuit un router cu port de telefonie (CPE), deci nu mai este nevoie de alt fir daca exista internet gigabit.

#8
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă instalează router cu port de telefonie, mai bine renunți
ONT-ul (ăla în care intră FO) e totul sau nimic în cazul acesta.

#9
dondb

dondb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.06.2007
La mine fibra alba din bloc intra intr-un media-convertor ( Optical Receiver scrie pe el), si din acesta iese cablul coax de tv si fibra galbena care intra in router-ul wi-fi.
Telefonul fix iese dintr-un port din router-ul wi-fi ( poza 1 ).

Attached Files



#10
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Da, cu ONT.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate