Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

calitate audio slaba pioneer

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
Salut,am minisitemul audio: Pioneer X-HM11  2x15 w 8 ohm,
boxele:
2-way Bass-Reflex Speakers
100 mm Woofer
Piezoelectric Tweeter
Bass Reflex(con)
Problema este ca sunetul este slab calitativ practic predomina basul,sunetul se aude neclar infundat,am umblat la Bass off si Treble dar degeaba,prima oara am crezut ca este de la aparat dar nu a fost asa am pus alte doua boxe de la alt sistem si alta viata, sunetul joase,medi,inalte,vocea totul foarte clar,ce as putea face cu boxele de la Pionner?

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postmihai311, on 22 martie 2019 - 23:00, said:

ce as putea face cu boxele de la Pionner?
Un chiveci de flori , o scrumieraPosted Image

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postmihai311, on 22 martie 2019 - 23:00, said:

Salut,am minisitemul audio: Pioneer X-HM11  2x15 w 8 ohm,
boxele:
2-way Bass-Reflex Speakers
100 mm Woofer
Piezoelectric Tweeter
Bass Reflex(con)
Problema este ca sunetul este slab calitativ practic predomina basul,sunetul se aude neclar infundat,am umblat la Bass off si Treble dar degeaba,prima oara am crezut ca este de la aparat dar nu a fost asa am pus alte doua boxe de la alt sistem si alta viata, sunetul joase,medi,inalte,vocea totul foarte clar,ce as putea face cu boxele de la Pionner?
ori sunt proaste de bubuie ori ai tweeterele arse. Presupun ca nu e noua jucaria

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ceva bulit la al tãu.
Vãd ca are laude, de la cei care îl au de nou.
Vezi difuzoarele, filtrele la boxe, etc.

Attached Files



#5
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
O pereche de boxe active stereo de la Microlab sau Edifier ingroapa la orice capitol aceste minisisteme care, intr-o lume cu bun simt pentru cumparatori, nici nu ar mai fi fabricate.

Edited by razor01, 23 March 2019 - 03:12.


#6
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Cel mai probabil tweetere arse. Sunt patit.

Ca sa probezi asta incearca sa generezi un ton de peste aprox. 5000Hz sa zicem, daca nu se aude nimic atunci stii ca-s tweeterele: https://www.szynalsk...tone-generator/

Edited by BG_183, 23 March 2019 - 06:06.


#7
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postmihai311, on 22 martie 2019 - 23:00, said:

Salut,am minisitemul audio: Pioneer X-HM11  2x15 w 8 ohm,
boxele:
2-way Bass-Reflex Speakers
100 mm Woofer
Piezoelectric Tweeter
Bass Reflex(con)
Problema este ca sunetul este slab calitativ practic predomina basul,sunetul se aude neclar infundat,am umblat la Bass off si Treble dar degeaba,prima oara am crezut ca este de la aparat dar nu a fost asa am pus alte doua boxe de la alt sistem si alta viata, sunetul joase,medi,inalte,vocea totul foarte clar,ce as putea face cu boxele de la Pionner?
Dețin acelasi microsistem de care sunt foarte incantat in ce priveste calitatea sunetului.
Cum spunea un coleg mai sus, posibil sa fie tweeterele arse.
Mai am un sistem Denon la care folosesc niste boxe Canton de raft pe doua cai cu bass reflex de 60 w, difuzor de bas pe 16 cm.
Am probat boxele Canton la microsistemul Pioneer si se aude minunat in aceasta combinatie, mult mai bine decat cu boxele microsistemului care au difuzorul de bas pe10 cm. Boxele Canton le-am cumparat sh de aici la 350 de lei dar sunt de milioane:

http://www.power-zon...ort=0&perpage=0

Probabil voi mai cumpara opereche de boxe cum am la Denon si pentru microsistemul Pioneer: se aud mai tare, bas mai profund, medii detaliate, inalte clare, incomparabil cu boxele originale. DAR, cum spuneam, si cu boxele originale se aude bine. INSĂ, daca vrei sa se auda impecabil cumperi niste boxe mai bune.

#8
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
am revenit ce pot sa zic nu cumparati pioneer,nu mai e ce a fost,cine soune ca-i place sunetul cred ca nu a auzit si altceva sa faca diferenta...Deci:twiterele sunt o gluma proasta cat o moneda,boxele nu au filtru in interior,difuzorul este full range si nici nu are 15 w este facut de firma:kyet model:FSI511540-4802 ,difuzorul are 5 w sau 10w poate ma lamuriti voi vedeti pozele.tweterele nu-s arse le-am verificat separat ambele boxe se aude un saiit bazait slab-incet si oribil...
Ce rugaminte am la voi (doar cei care se pricep la electronica):vreu sa cumpar doua twitere daca se poate un link si o schema simpla filtru
Multumesc.

Attached Files



#9
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Ce așteptări aveai din moment ce în specificații la Tweeter este trecut ''piezoelectric''? Tipul asta de tweeter se folosește la boxe foarte low-cost, cred că nici chinezi nu mai folosesc așa ceva la boxe de  30$+...

Cât dai pe două tweetere mai de Doamne-ajută + filtre + atenuare ( probabil o să ai nevoie și de așa ceva), eu cred că poți cumpăra liniștit niște boxe SH mai bune decât acele Pioneer-uri

#10
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
@alexx20alexx asa cred ca o sa fac,s-a facut de rahat pioneer,pacat de trecutul lor si pacat ca multa lume isi ia teapa cum mi-am luat si eu,singura parte buna este unitatea restul"boxele"gunoi,totusi ce gen de twetere trebuiau daca piezoelectric sunt garbage?

Edited by mihai311, 23 March 2019 - 14:22.


#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Din alea cu bobina in interior si membrana.

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Interesant de ce difuzorul midbass are doi magneti, exact asa arata si difuzoarele de la o combina panasonic ce o detin, dar sunt de 16 cm.

#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postvinciun, on 23 martie 2019 - 18:24, said:

Interesant de ce difuzorul midbass are doi magneti, exact asa arata si difuzoarele de la o combina panasonic ce o detin, dar sunt de 16 cm.
Pt ca este un difuzor cit de cit ok , Cei doi magneti in antifaza sporeste campul in interfier si astfel creste randamentul ,SPL-ul , presiunea acustica
Pe timpul lu raposatu recurgeam la astfel de inginerii pt un randament mai bun la boxele unitra de 140W folosite in discoteca pt medii inalte (16 buc)

Edited by ciine, 23 March 2019 - 18:58.


#14
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
stiti careva tweterul trebuie sa fie egal sau un pic mai mare(ca si w putere) ca difuzorul principal?
pana la urma cat are RMS 5 sau 10w?conform pozei

Attached Files



#15
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Tweeterul trebui sa fie cam de 5 ori mai mic ca si putere fata de traductorul de joase.
Din specificații are cam 5W putere continua.
Cu 82db SPL initial ala nu e tweeter ci gunoi.

Edited by geo123, 23 March 2019 - 21:43.


#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Iei 2 tweetere dinamice, cele mai ieftine pe care le gasesti si le inseriezi cate-un condesator de 4,7uf/50v si asta e filtrul

#17
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
@geo123 ala este difuzorul principal Posted Image)) chiar este de ras pe spatele boxei(vezi pozele de sus) scrie 15w 8 ohm in interior un piezo ecramic(vezi pozele) si acest difuzor(full range) care trebuia sa fie de 15 w dar este de 5 cum spui Posted Image)
  
vad ca prima poza de sus e blurata am adus una noua,ce scrie pe eticheta si ce vedeti si voi ca am gasit in interior...

Attached Files

  • Attached File  xc.JPG   485.19K   22 downloads

Edited by mihai311, 23 March 2019 - 23:15.


#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai nu e nimic nelalocul lui
Pe eticheta este data puterea la varf(peak) iar in fisa tehnica puterea continua si cea in regim muzical.
Asa e marketingul se trec pe eticheta cifrele mari ca dau bine la public.
Pentru cultura generala sunt cam 4 tipuri de puteri in audio.
-Puterea in regim continu.
-Puterea in program muzical.
-Puterea la varf(peak)
-Puterea PMPO care e cat vrea muschiul chinezului(in general de 100 de ori mai mare decat cea continua)
De baza e doar prima.
Acum nu puterea e cea mai mare problema...
5W putere continua pe un difuzor cu SPL real peste 90db urla destul de tare.
La 82 sa avem pardon dar sunt niste gunoaie.
Ca sa faci un difuzor de 82 sa sune cat unul de 91 trebuie sa bagi in el de 8 ori mai multa putere.

Iar difuzorul respectiv nu e Fullrange ci midbass.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate