Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Lamuriri despre tarifele reglementate din 1 Mar 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Va salut,

Atasez un PDF al ANRE despre modul de aplicare al tarifelor reglementate de la 1 Martie 2019. In acest document sunt specificate si noile tarife. Am insa o nelamurire: tariful specificat de ANRE este doar pentru energia activa, fara tarifele de distributie, cogenerare, certificate verzi, etc? Sau este pretul FINAL (toate taxele incluse)

In prezent, eu la Enel am un tarif de 0,22 RON/kwh. Dar, acest tarif este fara celelalte "adaosuri" mentionate mai sus. Ajung la un pret total de aprox 0.57 RON / kwh.

In PDF, noile tarife pentru Enel Energie Muntenia sunt de 0.41 RON / kwh. Cum sa interpretez asta? Aproape ca s-a dublat pretul per kwh (daca in document este pretul doar pentru energia activa) sau s-a ieftinit curentul (daca pretul din PDF este cel... final, cu toate taxele incluse)?

Cineva care are cunostiintele necesare, ma/ne poate lamuri?

Multumesc.

Attached Files


Edited by cinsem, 22 March 2019 - 13:39.


#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postcinsem, on 22 martie 2019 - 13:39, said:

Va salut,

Atasez un PDF al ANRE despre modul de aplicare al tarifelor reglementate de la 1 Martie 2019. In acest document sunt specificate si noile tarife. Am insa o nelamurire: tariful specificat de ANRE este doar pentru energia activa, fara tarifele de distributie, cogenerare, certificate verzi, etc? Sau este pretul FINAL (toate taxele incluse)

In prezent, eu la Enel am un tarif de 0,22 RON/kwh. Dar, acest tarif este fara celelalte "adaosuri" mentionate mai sus. Ajung la un pret total de aprox 0.57 RON / kwh.

Tariful "reglementat" de ANRE este reglat din condei, fixat suficient de sus, in favoare corporatiilor din energie, ca sa nu te scoti si nu include toate celelalte componente de tarif reglementate... deci e doar pret pe energie activa (Kwh indicati de contor).  Deci, daca ai aplica azi tariful reglementat fixat pentru populatie, ai plati cu 20-30 lei mai mult pentru o factura lunara de 100 Kwh pe luna, decat platesti pe contractul de piata concurentiala pe care il ai (tarif "negociat" - vorba vine, ca nu negociaza nimeni cu tine).

Edited by Kres, 22 March 2019 - 13:48.


#3
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Cu alte cuvinte pretul final creste cu 0.19 RON / kwh? In cazul meu de la 0.57 la 0.76? Vai viata noastra...

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKres, on 22 martie 2019 - 13:46, said:

fixat suficient de sus, in favoare corporatiilor din energie

Rosix, tu esti? Macar sa stim cu cine stam de vorba.

#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postcinsem, on 22 martie 2019 - 13:50, said:

Cu alte cuvinte pretul final creste cu 0.19 RON / kwh? In cazul meu de la 0.57 la 0.76? Vai viata noastra...

Pai nu... Se ia pretul din lista aia de tarif reglementat se adauga componentele reglementate (tot sirul ala de pe factura) se aplica rezervare (abonament) si vezi in final la cat iese factura.
Trebuie sa faci un calcul in Excel.. ca cei de la ANRE nu pun o factura in clar calculata acolo ca ar iesi lumea in strada cand ar vedea ca plateste in jur de 0.6-0.7 lei pe kwh pret final.
Cel mai bine iti dai seama calculand pentru o factura de 100 kwh cat platesti acum (pe piata concurentiala) apoi inlocuiesti niste preturi si iti rezulta cat ai plati pe piata reglementata.

#6
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018

View PostKres, on 22 martie 2019 - 14:00, said:


Pai nu... Se ia pretul din lista aia de tarif reglementat se adauga componentele reglementate (tot sirul ala de pe factura) se aplica rezervare (abonament) si vezi in final la cat iese factura.
Trebuie sa faci un calcul in Excel.. ca cei de la ANRE nu pun o factura in clar calculata acolo ca ar iesi lumea in strada cand ar vedea ca plateste in jur de 0.6-0.7 lei pe kwh pret final.
Cel mai bine iti dai seama calculand pentru o factura de 100 kwh cat platesti acum (pe piata concurentiala) apoi inlocuiesti niste preturi si iti rezulta cat ai plati pe piata reglementata.

Pai daca acum la 0.22 kwh energie activa cu tot tacamul de taxe, pretul ajunge la 0.57, inseamna ca taxele sunt, pt mine de, aprox 0.35 kwh. Daca pretul energiei active devine 0.41, plus 0.35 taxele => 0.76 pret final. Ce am zis in primul reply.

#7
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postcinsem, on 22 martie 2019 - 14:45, said:

Pai daca acum la 0.22 kwh energie activa cu tot tacamul de taxe, pretul ajunge la 0.57, inseamna ca taxele sunt, pt mine de, aprox 0.35 kwh. Daca pretul energiei active devine 0.41, plus 0.35 taxele => 0.76 pret final. Ce am zis in primul reply.

Da.  Ce te mira?  Ti-am spus.. intainte sa apara tarifele reglementate "inghetzate" au avut grija cei de la ANRE ca acestea sa fie suficient de mari incat sa nu mai conteze in ce piata esti.. cel putin pentru 2019...
Ce-o fi la anul.. la cat s-o scumpi kilowatu in piata concurentiala.. om trai si om vedea..

Oricum.. pretul de 0.22 lei/kwh, e pret care a fost stabilit in vara anului 2018. Acesta a fost depasit de mult.. In prezent mai toate preturile in piata concurentiala sunt intre 0.265-0.4 lei /kwh in functie de cand s-a facut prelungirea de contract, acestea crescand permanent.. cam odata la 3 luni.

Edited by Kres, 22 March 2019 - 14:54.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcinsem, on 22 martie 2019 - 13:39, said:

In prezent, eu la Enel am un tarif de 0,22 RON/kwh. Dar, acest tarif este fara celelalte "adaosuri" mentionate mai sus. Ajung la un pret total de aprox 0.57 RON / kwh.
In PDF, noile tarife pentru Enel Energie Muntenia sunt de 0.41 RON / kwh. Cum sa interpretez asta? Aproape ca s-a dublat pretul per kwh (daca in document este pretul doar pentru energia activa) sau s-a ieftinit curentul (daca pretul din PDF este cel... final, cu toate taxele incluse)?
Nu te mai speria tot pe la 50-60 bani cu totul o sa fie, atat ca sa fii in serviciu universal nu tepele alea de oferte.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Nu știu de unde ai tu 0,22 că eu am 0,4142. Contract reglementat. Deci la mine crește cu 5 bani kWh-ul...

#10
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018

View Postradunic, on 22 martie 2019 - 16:45, said:

Nu știu de unde ai tu 0,22 că eu am 0,4142. Contract reglementat. Deci la mine crește cu 5 bani kWh-ul...

0.226 mai exact. Fara TVA

Attached File  IMG_2127.jpg   695.21K   32 downloads

Edited by cinsem, 22 March 2019 - 17:05.


#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,955
  • Înscris: 24.04.2013
Ar fi bine, mai ales pe subiecte ‘cu potential’ ca acesta, ca aceia care n-au habar fie sa se informeze (si deci sa aiba habar) fie sa se abtina.

Pretul reglementat este CU transport/ servicii sistem/ distributie (acesta din urma avand o valoare semnificativa) dar fara accize/ cogenerare/ certificate verzi/ TVA. Pretul dat de furnizori pentru piata libera contine cel mult componenta TG din transport (care e foarte mica), asta ca sa para mai mic decat cel reglementat si sa prosteasca lumea.

#12
adriahno

adriahno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.07.2006
Intrebarea mea ar fi: accizele, cogenerarea si certificatele verzi au acelasi pret la toti furnizorii? Sunt valori fixe stabilite de ANRE sau sunt pprocente din cine stie ce valoare?

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Păi pe factura mea în cei 0,41 intră ceea ce la tine apare defalcat ca
energie activă
abonament
distribuție en. el
tarif de extragere
tarif de introducere
servicii sistem
Dacă le aduni pe astea comparăm mere cu mere - adică 0,41 la reglementate față de 0,60 la tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate