Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Recomandare croitorie petice blugi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Pe scurt, am niste blugi purtati aproape un an care s-au rupt in fund (nu radeti) de fapt nu chiar acolo ci mai sus pe crac, unde se rup de obicei si as vrea sa le adaug niste petice pe interior si sa-i mai port un an.. ca nu sunt uzati aproape deloc.

Stiti vreo croitorie care face in mod curent astfel de reparatii si care n-ar stramba din nas?

#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Bagă-ți picioarele-n ei de blugi. Cumpără-ți mai ieftini dacă ți se par scumpi ăia. Pe la 70 de lei găsești blugi, cât timp vin bine pe tine, sunt buni.

Croitorul face ce-i ceri. N-o să strâmbe din nas să-ți ia vreo 30-40 de lei pentru un petic. Dar nu merită.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E la moda cu gauri in blugi. Fii cool !

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am cumparat unii din Lidl la 50 de lei si am constatat ca sunt aproape la fel de durabili precum o pereche de Lee Cooper, model clasic, fara elastan. Poti lua de acolo, fara rusine, iar marimile sunt in format nemtesc si sunt true to size. 50 de la ei este similar cu 50 de la alte marci.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postconnectorxp, on 21 martie 2019 - 23:19, said:

sunt aproape la fel de durabili precum o pereche de Lee Cooper,
Ce vorbersti tu acolo ? Ce e aia Lee Cooper ? Mai exista ?

#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Nu asa port tinerii zilelor noastre?!

Pe mine m-a muscat un caine de piciorul drept. Implicit a sfasiat si cracul pantalonilor mei preferati. Degeaba am cautat in stanga si-n dreapta croitor care sa nu ma faca gay (la pantaloni mulati pe picior ma refer).

Pana si in ziua de azi fac ochi galesi oricarui tanar pe care il vad pe strada.

#7
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007

View PostKres, on 21 martie 2019 - 21:44, said:

Pe scurt, am niste blugi purtati aproape un an care s-au rupt in fund (nu radeti) de fapt nu chiar acolo ci mai sus pe crac, unde se rup de obicei si as vrea sa le adaug niste petice pe interior si sa-i mai port un an.. ca nu sunt uzati aproape deloc.

Stiti vreo croitorie care face in mod curent astfel de reparatii si care n-ar stramba din nas?

cred ca am avut cel putin 100 de perechi ce mi s-au rupt intre picioare, se frecau pana ii luau dracii, daca ii peticesti o sa arate ca naiba.
cumpara de la alta firma, la mine tom tailor rezistau cel mai mult.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Daca nu esti cu nasul pe sus gasesti blugi sh pana-n 10lei.

Iar orice croitorie ar trebui sa-ti peticeasca fara probleme, poate doar vreuna de lux (daca exista asa ceva) sa se uite ciudat.

Edited by sirgoofy, 22 March 2019 - 04:16.


#9
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Sunt croitorii in orice cartier. Sunt croitorii in hypermarketurile Auchan.

Blugi din Lidl n-am luat, dar am luat niste pantaloni de iarna, foarte tzapeni si caldurosi, surprinzator de bine facuti si relativ ieftini vs produse similare din Decathlon. Au si produse de calitate in Lidl, dar daca iei blugi cu 50 de ron, nu te astepta la cine stie ce...adica nah, stii ce zic.

Lee Cooper exista, da, si fac blugi foarte ok si ieftini (pe SD, nu la noi). Daca ti se rup blugii intre picioare, incearca sa nu mai fii gras lol.

Edited by burkina, 22 March 2019 - 06:18.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Gasesti in kaufland si uneori in lidl, petice termodezive din material de blugi, de diferite nuante. Posibil sa gasesti si la mercerii. Se aplica folosind fierul de calcat.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKres, on 21 martie 2019 - 21:44, said:

Pe scurt, am niste blugi purtati aproape un an care s-au rupt in fund (nu radeti) de fapt nu chiar acolo ci mai sus pe crac, unde se rup de obicei si as vrea sa le adaug niste petice pe interior si sa-i mai port un an.. ca nu sunt uzati aproape deloc.

Stiti vreo croitorie care face in mod curent astfel de reparatii si care n-ar stramba din nas?

Daca ai spune si in ce oras esti, probabil ca ai putea primi niste recomandari utile.

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostSmurfK, on 21 martie 2019 - 21:56, said:

Bagă-ți picioarele-n ei de blugi. Cumpără-ți mai ieftini dacă ți se par scumpi ăia. Pe la 70 de lei găsești blugi, cĂąt timp vin bine pe tine, sunt buni.

Pai aia e, ca nu prea se mai gasesc blugi clasici fara rupturi, tocituri, dungi si alte d'alea.  Astia pe care incerc eu sa-i repar sunt blugi decenti. A scazut foarte mult calitatea denimului si se rup destul de repede.

View Post_-livio-_, on 22 martie 2019 - 01:11, said:



cred ca am avut cel putin 100 de perechi ce mi s-au rupt intre picioare, se frecau pana ii luau dracii, daca ii peticesti o sa arate ca naiba.

Nu arata ca naiba, se pune un petic pe interior apoi se coase la masina pe exterior peste el. Nu arata rau si zona aia, dintre picioare, chiar nu se vede.

View PostAlexEn, on 22 martie 2019 - 07:34, said:



Daca ai spune si in ce oras esti, probabil ca ai putea primi niste recomandari utile.

Bucharest - capitala patriei

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am fost la astia: http://www.retoucherie.ro/contact/

Mi-au luat 50 ron pentru petic, destul de ok, dar este foarte vizibil, fiind in zona genunchiului.

#14
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postconnectorxp, on 21 martie 2019 - 23:19, said:

Am cumparat unii din Lidl la 50 de lei si am constatat ca sunt aproape la fel de durabili precum o pereche de Lee Cooper, model clasic, fara elastan. Poti lua de acolo, fara rusine, iar marimile sunt in format nemtesc si sunt true to size. 50 de la ei este similar cu 50 de la alte marci.

Pai fara sa probezi? De undd stii ca vin ok pe tine, doar asa ochiometric? Macar poti sa vii cu ei inapoi?
Ce inseamna nr 50? Eu stiu ca port 36/32 la blugi

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostKres, on 22 martie 2019 - 08:09, said:

Pai fara sa probezi? De undd stii ca vin ok pe tine, doar asa ochiometric? Macar poti sa vii cu ei inapoi?
Ce inseamna nr 50? Eu stiu ca port 36/32 la blugi

da, poti sa vii cu imbracamintea inapoi, daca nu ti se potriveste marimea, doar sa ai noroc sa gasesti in magazin masura care iti este necesara, sa faci schimbul. se intampla uneori sa nu mai gasesti anumite marimi, cele mai cautate. in acest caz, ti se returneaza banii. dar trebuie sa nu rupi eticheta produsului si sa-l aduci in ambalajul original (de preferat, adica).
36/32 corespunde marimii XL sau 50-52 (depinde de croiala, de material - daca e elastic sau rigig), insa pantalonii/blugii de la lidl au lungime standard, posibil sa ai nevoie sa-i scurtezi.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKres, on 22 martie 2019 - 08:07, said:

Bucharest - capitala patriei

Poti sa mergi aici. Au un punct de lucru la statia de metrou Piata Sudului, in pasajul catre Sun Plaza.

Edited by AlexEn, 22 March 2019 - 10:53.


#17
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postburkina, on 22 martie 2019 - 06:16, said:

Lee Cooper exista, da, si fac blugi foarte ok si ieftini (pe SD, nu la noi). Daca ti se rup blugii intre picioare, incearca sa nu mai fii gras lol.

Lee Cooper nu mai există. N-au mai existat de mai mulți ani. Ce iei tu acum de la SD nu mai are nicio treabă cu Lee Cooper, cu blugii lor. Acum sunt blugi chinezești, turcești, pe care-i găsești și-n bazar.
Ultima pereche de Lee Cooper am luat-o acum vreo 14 ani, am dat pe ea o grămadă de bani la vremea aia, cam un sfert de salariu. Dar au fost cei mai buni blugi pe care i-am avut. Am luat și de curând, de la SD, de curiozitate, nicio legătură, sunt fix blugii pe care-i iau cu 70 de lei bucata, din magazinele de cartier.

View PostKres, on 22 martie 2019 - 08:07, said:

Pai aia e, ca nu prea se mai gasesc blugi clasici fara rupturi, tocituri, dungi si alte d'alea.  Astia pe care incerc eu sa-i repar sunt blugi decenti. A scazut foarte mult calitatea denimului si se rup destul de repede.

Se găsesc. Du-te prin magazine mici, pe-acolo am găsit multe chestii ok, dacă stai să cauți. Cei mai proști sunt la magazinele din mall care vând haine ieftine, gen Kenvelo, dar dacă găsești mărci turcești, necunoscute la noi, găsești chestii cât se poate de ok. Eu m-am mai dus pe la un magazinaș de-ăsta, doar de blugi, dar vinde mărci ieftine. Mereu am găsit 3-4 perechi clasici, fără spălături și alte prostii. De fapt, din câte am observat, au început să mai dispară ăia rupți. Rareori am dat greș cu blugi ieftini.

Depinde de tipul blugului, că găsești și groși, și subțiri. Mie nu-mi prea-mi mai plac ăia groși. Acum am o pereche de Lee, care sunt subțirei, și nu mă aștept să țină prea mult, dar îi am de vreun an și nu dau semne de toceală. Diferența față de ăia ieftini e că sunt mai bine croiți, cel puțin pe corpul meu, pică foarte bine, dar la calitatea denimului, mi se par mai proști.

#18
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ai rezolvat cu jeansii sau ai luat altii?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate