Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Aplicatie alegere locatie instalare

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
Salut! Sunt la primul telefon android si as vrea sa stiu daca exista o aplicatie (sau setare) care sa ofere optiunea de a alege locatia in care sa se instaleze aplicatia/continutul descarcat (pe card sau in memoria telefonului). Telul e sony xperiaxa2 ultra. Multumesc!

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ai Android 8 ?
Se pare ca nu se poate decit in memoria interna: https://forums.andro...n-location.html
Intra la setari > aplicatii > toate > ia-le la rind > stocare (daca ai asemenea optiune) > vezi daca apare la vreuna Muta pe card...
Eventual instaleaza 2-3-5 aplicatii, de proba, vezi daca apare optiunea aia.
Bineinteles, exista solutii, dar implica root - posibil sa pierzi garantia.

#3
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
Da, android 8.Si am incercat deja variantele sugerate de tine, dar nu merge nimic. Root nu prea as vrea, cel pu'in pana cand o sa vad android pie pe el.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Vezi la The Easy Way daca te ajuta cu ceva - atentie ca va fi formatat cardul: https://www.androidp...nternal-storage

#5
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
Multumesc frumos! Daca nu apare alta posibilitate o sa ma resemnez si o sa accept situatia.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Deci, ai testat aia de mai sus ?

#7
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
M-am uitat pe easy way, dar ma tem sa o incerc pt.ca ma bate gandul sa returnez telefonul.
Mai nou vad ca si pozele de whatsapp si pozele obisnuite si documentele, toate se salveaza in memoria interna a telefonului. pentru astea exista posibilitatea de a le salva pe card? Daca nu, cu parere de rau, returnare scrie pe el!

#8
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Cat timp suntem in era Cloud-ului, a sincronizarii datelor, a back-up-urile in contul Google, nu vad o problema asa de mare in instalarea pe memoria interna.

Eventual, poti formata un card in format FAT32 iar la introducerea lui in telefon, sa selectezi "use as internal storage". Atunci este "vazuta" o singura memorie.

Edited by Rhesus, 21 March 2019 - 17:30.


#9
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
@rhesus,o sa incerc si metoda propusa de tine, cea cu formatarea. Toate bune cu cloud-ul&stuff, mai putin in zonele fara net.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postgrobianu, on 21 martie 2019 - 17:15, said:

M-am uitat pe easy way, dar ma tem sa o incerc pt.ca ma bate gandul sa returnez telefonul.
Si ce treaba are una cu alta ?!
Daca faci retur, iti copiezi ce vrei tu in calculator, scoti cardul, dai un factory reset si aia e.
Pe de alta parte, s-a umplut memoria, ce aplicatii ai bagat in el ?!

View PostRhesus, on 21 martie 2019 - 17:29, said:

Eventual, poti formata un card in format FAT32 iar la introducerea lui in telefon, sa selectezi "use as internal storage". Atunci este "vazuta" o singura memorie.

View Postgrobianu, on 21 martie 2019 - 17:36, said:

@rhesus,o sa incerc si metoda propusa de tine, cea cu formatarea. Toate bune cu cloud-ul&stuff, mai putin in zonele fara net.
Ori glumesti, ori n-ai inteles in engleza.
Este exact aceeasi chestie ca aia data de mine ;)

View Postgrobianu, on 21 martie 2019 - 17:15, said:

Mai nou vad ca si pozele de whatsapp si pozele obisnuite si documentele, toate se salveaza in memoria interna a telefonului. pentru astea exista posibilitatea de a le salva pe card? Daca nu, cu parere de rau, returnare scrie pe el!
Whatsapp: nu cred ca are optiune direct din aplicatie.
Pozele obisnuite : adica facute cu camera - are setare  aplicatie de camera.
Documentele: adica cele descarcate - nu stiu, mi-e absolut lene sa caut.

#11
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
@buyonevideo
1. din cei 32 gb memorie interna 12 gb sunt doar s.o.; eu am cumparat telul asta (cea mai ieftina optiune) pt. video (mi-a placut ca nu tremura cand faci panning) si mizam pe salvarea direct pe card din x motive
2. #șî eu știu oleacă di inglezî și,totuși, bunul-simț mă obligă să mulțumesc (sub orice formă) oricui se deranjează ca să mă ajute
3. aplicația de cameră nu are setare pt salvare preferențială
4. sincer, mulțumesc încă o dată pt. sfaturi! Toate cele bune!

Se poate închide, mulțumesc.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
3. sigur nu are ?
Incearca alte aplicatii, sint decit tone. ;)

#13
asiral08

asiral08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 30.03.2012
Ai încercat sa intri în: camera-settings-storage location-și acolo sa alegi sd card?

Update: am citit acum punctul 3. Îmi vine greu sa cred. Sigur îți merge cardul? Ai încercat să-l scoți și să-l introduci din nou, este foarte posibil să fi apăsat pe opțiunea unmount și atunci cardul să fie inaccesibil.

Edited by asiral08, 22 March 2019 - 06:26.


#14
[F][u][z][z][y]

[F][u][z][z][y]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 14.04.2006
Caută în Settings > Storage. La multe telefoane acolo poți seta să salveze pe sd card poze/video

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate