Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cum vă descurcați cu parcatul în București + propunere oficială de creștere a tarifelor de parcare

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#109
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 DannyMC, on 25 martie 2019 - 13:14, said:

tot doua linii trase cu vopsea pe asfalt, tot inghesuite si prost gandite, tot nepazite, tot la mila naturii.
Pai nici prin alte tari nu ai parcarile decat ca niste linii pe asfalt, ingramadite, nepazite si la mila naturii ... si costa cca 30-40 eur pe luna (in periferia stockholmului). Alea acoperita costa vreo 45-55 eur pe luna, in aceeasi periferie. Toate sunt nepazite ca nu iti angajeaza nimeni paznic la parcare.

Ideea e sa existe si parcatul sa fie reglementat, nu lasat la voia intamplarii.

#110
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009
E irelevant pentru mine cat costa parcarile in Stockholm! Si oricum ideea era alta si anume ca se cer mai multi bani acum pe o parcare aproape neamenajata decat pe una intr-un parking supraetajat, protejat si in siguranta.

#111
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Romania nu trebuie sa reinventeze parcatul in metropola ... e suficient sa se uite la alte metropole. Eu dadeam doar un exemplu care functioneaza.

#112
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

Păi mai Danny, cine/ce te oprește să parchezi unde-i mai ieftin (și mai bine)? :)

#113
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009
Nu ma opreste nimeni si chiar asta fac! Constatam doar o absurditate birocratica, dar daca voua vi se pare normal sa fie asa ce sa mai zic...

Edited by DannyMC, 25 March 2019 - 15:53.


#114
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Cine-i vouă? :)

#115
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Ideea aplicării unor taxe mari, nu este pentru ca se oferă nu știu ce servicii de parcare nemaivazute, ci pentru a se limita accesul autovehiculelor in zona.

#116
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Quoriah, on 22 martie 2019 - 16:25, said:

mie imi e jena sa las masina aiurea si sa incurc pe altii Posted Image Asa ca prefer sa parchez mai departe. Daca am ceva mai voluminos sau cumparaturi, trag langa bloc, car tot sus si apoi cobor sa mut masina. Eu ma bucur ca inca se gasesc locuri ok de parcare prin zona, desi tot sunt multi care vor sa intre cu masina in scara blocului.
Sincer nu incurci pe nimeni daca-ti gasesti loc mai aproape dar grosso modo mai bine nu-ti mai iei masina decat sa faci jumate de km zilnic, mai ales cand ai naveta de facut... imagineaza-ti ca aduci pe cineva acasa si parchezi la 500m... te intreaba aici locuiesti ? Posted Image Hipstereala curata cei 500m, mai ales cand vii de la supermarket incarcat frumos...

 Quoriah, on 22 martie 2019 - 16:25, said:

Nu stiu,
Pai sa stii, iti da alarma continua si te pune sa rezolvi sa revii in aria de acoperire a linkului cu masina, daca nu poti muta masina mai aproape poate muti apartamentul Posted Image Cam 100-200m bate dar mai mult se presupune ca-ti fura cineva masina...

Edited by andreic, 26 March 2019 - 19:48.


#117
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 richelieu, on 26 martie 2019 - 16:50, said:

Ideea aplicării unor taxe mari, nu este pentru ca se oferă nu știu ce servicii de parcare nemaivazute, ci pentru a se limita accesul autovehiculelor in zona.
pai cel mai bine limitezi accesul cand nu-s locuri de parcare si chiar dai amenzi.

#118
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

 andreic, on 26 martie 2019 - 19:42, said:

Sincer nu incurci pe nimeni daca-ti gasesti loc mai aproape dar grosso modo mai bine nu-ti mai iei masina decat sa faci jumate de km zilnic, mai ales cand ai naveta de facut... imagineaza-ti ca aduci pe cineva acasa si parchezi la 500m... te intreaba aici locuiesti ? Posted Image Hipstereala curata cei 500m, mai ales cand vii de la supermarket incarcat frumos...


Nu parchez la 500m daca gasesc ceva mai aproape. Scuze daca s-a inteles altceva. Daca nu am loc (5.3m lungime aproape), decat sa las masina aiurea si sa incomodeze pe altii, 500m ii fac in 3-4 minute pe jos.

Sincer nu imi plac cei care ajung sa isi lase masina ca mai jos in poza (de acum cateva zile)... Masina albastra e parcata!

Attached File  aiurea.png   1.77MB   35 downloads

#119
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018

 DannyMC, on 25 martie 2019 - 14:01, said:

E irelevant pentru mine cat costa parcarile in Stockholm! Si oricum ideea era alta si anume ca se cer mai multi bani acum pe o parcare aproape neamenajata decat pe una intr-un parking supraetajat, protejat si in siguranta.


Ba eu zic sa te uiti cu foarte mare atentie ce se intampla cu descurajarea traficului auto in vest si cum gestioneaza ei parcarea in metropole. O sa fii pregatit macar sufleteste cand se va implementa in Romania.

Nu mai este o chestiune de daca ci de cand.

#120
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Parcări de rezidenţă gratis sau cu preţ mic nu ai cum să faci pentru toată lumea în toate zonele. În cartiere în care au fost construite aerisit în perioada comunistă (înainte să-l apuce nebunia pe Ceauşescu) mai iei din spaţiul verde şi mai faci, dar încearcă asta în Obor - Iancului. La mine în zonă nici cu o maşină/apartament nu merge, decât dacă printr-o minune s-ar găsi loc pentru parcare tip raft.
Afară au luat măsuri din timp, la noi a fost după cum te-a tăiat capul.

Ăla care zice că e Sterling Moss chiar el e

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xdHv01IgcWs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#121
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 djl, on 08 aprilie 2019 - 19:11, said:

o maşină/apartament nu merge,
Unde crezi tu ca se asigura loc de parcare pentru o masina per apart?
Se pleaca de la ideea ca nu toata lumea isi cumpara masina.

#122
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,997
  • Înscris: 18.12.2007
Mai trist e cand sunt cate 2 masini/apartament.

#123
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 AlexEn, on 08 aprilie 2019 - 19:49, said:

Mai trist e cand sunt cate 2 masini/apartament.
Chiaburilor.

#124
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

 ro_explorer, on 08 aprilie 2019 - 19:33, said:

Unde crezi tu ca se asigura loc de parcare pentru o masina per apart?
Se pleaca de la ideea ca nu toata lumea isi cumpara masina.

Nu toţi îşi cumpără maşină, dar dacă există apartamente care au 2 maşini, atunci probabil 60-70% din apartamente au nevoie de locuri de parcare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate